728 x 90

گفتگوی اختصاصی با حمید صوفی برنده یمیتوس یونان

گفتگوی اختصاصی با حمید صوفی برنده یمیتوس یونان
گفتگوی اختصاصی با حمید صوفی برنده یمیتوس یونان

حمید صوفی، کارتونیست، کاریکاتوریست، نقاش و تصویرگر، متولد 1359و لیسانس نقاشی  و کارشناسی ارشد تصویرسازی است اما بیشتر به عنوان کارتونیست شناخته شده است. صوفی از جمله کارتونیست های مطرح کشور است، که علاوه بر همکاری با روزنامه های مطرحی چون روزنامه همشهری، جام جم، همشهری جوان و آفتاب یزد، موفق به دریافت جوایز بسیاری در زمینه کارتون درمسابقات داخلی و بین المللی شده و تاکنون چند نمایشگاه انفرادی هم برگزار کرده و در نمایشگاههای گروهی متعدد و دورهمی های کارتونیست ها شرکتی چشمگیر داشته است. با شیوع کرونا ، صوفی آثار بسیاری هم با این موضوع خلق کرده است که اغلب آنها درمطبوعات کشورازجمله روزنامه همشهری منتشر شده اند.

حمید صوفی به تازگی برنده مقام دوم  هشتمین فستیوال بین المللی کاریکاتور یمیتوسymittos 2020   یونان شده است. به همین بهانه و همچنین اطلاع از فعالیت های اخیرش ، با وی گفتگویی اختصاصی انجام داده ایم که می خوانید.

 

ابتدا کمی از چگونگی پرداخت به محتوای اثرتان که اخیرا با آن برنده  مقام دوم فستیوال بین المللی کاریکاتور یمیتوس ymittos 2020 یونان شدید بگوئید. اینکه چه طور به بحث فن آوری های نوین در جهان امروز که موضوع جشنواره است پرداخته اید؟

اثر برنده شده حمید صوفی در فستیوال بین المللی کاریکاتور یمیتوس 2020 یونان

 

موضوع مسابقه فن آوری های روز جهان بود و من در این اثر سعی کردم حضور تکنولوژی در زندگی امروز و خوبی ها و اثرات بدی که دارد را به نمایش بگذارم. حضور رباتی که دارد مطالعه می کند و پرندگانی که مشتاق کتاب خواندن او هستند و دل از غذا کنده اند،  نیاز بشر به کسب علم و تکنولوژی جهت زندگی بهتر را بیان می کند.

این اثر را با توجه به موضوع جشنواره خلق کردید یا اینکه از قبل کار کرده بودید؟

این اثر را ابتدا با موضوع کتاب کار کرده بودم اما بعدا شخصی که کتاب می خواند را تبدیل به یک ربات کردم و برای یک جشنواره خارجی فرستادم. همین کار را با همین موضوع برای مسابقه بین المللی یمیتوس 2020 یونان نیز ارسال کردم که خدا را شکر مقام دوم این جشنواره را کسب کرد.

 

جایزه جشنواره اقامت 3 روزه درهتل دلفی پلاس است ، آیا دراین هتل خضور خواهید یافت؟ دیگر اینکه دراین 3 روز چه اتفاقاتی می افتد که به عنوان جایزه درنظر گرفته شده است ؟

جایزه نفر دوم سه روز اقامت در هتل پلاس است که مشتاقانه منتظرم این اتفاق بیفتد. و این سه روز سفیر کارتون ایران در این محل خواهم بود و امیدوارم  امکانی فرآهم شود که بتوانم هنر کارتون ایران را بیشتر از آنچه لیاقتش را دارد نشان دهم.

 

آخرین جایزه تان پیش از این جایزه کدام بود؟

آخرین جایزه ای که پیش از این مقام آوردم، جایزه ویژه جشنواره بین المللی کاریکاتور مجله کارتون بجنورد با موضوع کرونا بود.

 

فکر کنم اتفاقات خوب زیادی اخیرا در کارتان افتاد ؟ در جشنواره ها و مسابقات اخیر داخل هم تا جایی که حضور ذهن دارم موفقیت هایی کسب کردی ؟

بله، امسال خدا را شکر از نظر مسابقات سال خوبی بود و علیرغم کرونا و تعطیلی کسب و کار، کارهای زیادی انجام دادم و در پنج مسابقه و جشنواره داخلی و بین المللی مقام کسب کردم . کارهای زیادی هم در حوزه کرونا کار کردم.

 

از دیگر فعالیت های تازه تان هم بگوئید

چند سفارش کاری در حوزه کاریکاتور داشتم و تصویرسازی 2 کتاب و شرکت در چندین ورکشاپ از دیگر فعالیت های اخیرم بوده است .این فضای کرونا و قرنطینه، باعث شدکه بتوانم از فرصت به وجودآمده استفاده کنم و یکی دوتا تابلوی رنگ روغن نقاشی هم کار کنم. در حال حاضر هم در حال تصویر سازی کتابی هستم که خودم داستانش را نوشته ام.

 

در چشم انداز کاری تان نداری چه برنامه هایی دارید؟

برای آینده برنامه های زیادی دارم و فکر می کنم زمان مناسبی پیش آمده که بتوانم آنها را انجام بدهم.

 

صحبت خاصی ندارید؟

ممنونم از توجه شما

 

ضمن تبریک به شما به خاطر کسب این مقام ، ما هم از شما به خاطر وقتی که دراختیار مان گذاشتید سپاسگزاریم.

 

درادامه شماری از آثار اخیر حمید صوفی در ذیل می آید:

 

اثر برنده شده از حمید صوفی در سومین مسابقه کارتوناله بلژیک

 

 

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر