728 x 90

گفتگوی اختصاصی با علی راسترو

گفتگوی اختصاصی با علی راسترو
گفتگوی اختصاصی با علی راسترو

علی راسترو متولد 1377 یاسوج و فارغ التحصیل کارشناسی رشته نقاشی از دانشگاه یزد است و تاکنون موفقیت های گوناگون و ارزنده ای در مسابقه ها و جشنواره های مختلف ملی و بین المللی کسب  کرده است. .

کسب جایزه ویژه جشنواره بین المللی کارتون"ما کرونا را شکست می دهیم"، برگزیده مسابقه نقاشی دیواری در شهر یاسبرین مجارستان، برگزاری نمایشگاه مجموعه آثار کاریکاتور در نمایشگاه استفان سیکرای شهر یاسبرین ، منتخب بیست و دومین جشنواره یورو کارتوناله بلژیک ۲۰۱۹، منتخب بیست و چهارمین بی ینال هنری گابرووی بلغارستان ۲۰۱۹، چاپ هشت اثر در ششمین مجله کارتونیست‌های جهانuwc، چاپ پنج اثر در مجلهcalicomixکلمبیا، فینالیست و منتخب درجشنواره‌های متعدد کارتون ازجمله : برزیل، آلمان، ترکیه، مونته نگرو، کوزوو از جمله موفقیت‌های این هنرمند است.

علی راسترو ، به تازگی موفق به کسب جایزه بزرگ نهمین جشنواره بین المللی کارتون قبرس 2020، که شامل تندیس زیتون طلایی جشنواره،دیپلم افتخار و جایزه نقدی 1500یورویی است، شده است. به همین بهانه با وی گفتگویی انجام داده ایم که می خوانید:

 

کمی از مسابقه و جایزه ای که گرفتید بگوئید؟

مسابقه‌ی زیتون قبرس یکی از مسابقات محبوب بین المللی در حوزه‌ی کارتون است که امسال نهمین دوره‌ی آن در دو بخش زیتون و آزاد برگزار شد. در هر بخش به ۳ نفر اول تا سوم جایزه اهدا گردید و یک جایزه بزرگ هم برای اثر برتر در نظر گرفته شده بود که در مجموع شامل ۷ جایزه شد.

شکر خدا جایزه بزرگ نصیب اثر بنده شد و خبر خوشحال کننده‌یی برای من و خانواده‌ام بود.

به نظر شما اثر شما به خاطر چه ویژگی هایی مورد توجه داوران قرار گرفته است ؟

مضمونِ اثرمن با عنوان "دِرامر"، بی تفاوتی قشرِ مُرفه نسبت به قشرِ آسیب پذیر است. در آثارم به جزئی ترین حالت های اثر فکر می کنم و به خاطر نقاش بودنم به صورت ساختاری و بنیادی خیلی توجه می کنم. از ترکیب بندی اثر گرفته تا خلاقانه و بکر بودن ایده، رنگ بندی و کاراکتر سازی؛ ازنکاتی بوده که توانست به موفق شدن این اثر کمک کند.

نمایشگاه مسابقه برگزار می شود یا نه ؟

بله، ولی به خاطر کرونا امسال دعوتی برای حضورصورت نگرفته است.اما با توجه به صحبت های دبیرجشنواره با بنده، قرار شد اختتامیه جشنواره را به خاطر همه گیری ویروس کرونا به سال بعد موکول کنند و آنها در آن زمان از برندگان اصلی دعوت می کنند.

چگونه به این ایده درارتباط با موضوع بی تفاوتی قشرِ مُرفه نسبت به قشرِ آسیب پذیر  رسیدید؟

ایده‌ی تمامی آثارم از زندگی ام نشأت می گیرند؛ تجربه ها، ایماژها، مطالعات، همه و همه از کودکی تا به حال مجموعه‌ای است که باعث می شود ایده‌ای با موضوعی خاص،به ذهنم متبادر شود. این ایده هم از دغدغه های من نسبت به شکاف طبقات اجتماعی شکل گرفته است.

اکنون مشغول چه فعالیتی هستید ؟

در حال حاضر مشغول به کار همیشگی ام یعنی هنر هستم، فعالیت های جنبی هم دارم اما کار اصلی ام هنر است که متاسفانه درآمدی هم ندارد!

اگر صحبت خاصی دارید بفرمائید

شاید یکی از خاص ترین صحبتی هایی که در گلویم لانه کرده، روابط ومناسبات  میان هنرمندان و افراد باتجربه نسبت به تازه‌ واردها است. در اوایل فعالیتم همیشه از هنرمندانی که با کلکسیونی از جوایز، باد در غبغب می انداختند، گله داشتم ! دوست داشتم روزی ثابت کنم که هنرمند بودن به جوایز بی شمار نیست بلکه به دیدگاه انسانی و دغدغه‌مندی هنرمند نسبت به جهان پیرامون بستگی دارد.اینکه هنرمند ذهنش را تا چه اندازه ای درگیر مسائل ریز و درشت می کند و تا چه حد تاثیرگذار عمل می کند. حالا فرصتی شد که این صحبت در ذهن مانده را بیان کنم.

امیدوارم افرادی که مجال تاثیرگذاری گسترده‌تری را متناسب با توانایی ها یا محیط زندگی مناسبِ خود دارند، چشم واقعی خود را بگشایند و در راستای بهتر شدن جامعه براستی تلاش کنند.

کاش یک نکته را مسئولین کشورمان و همچنین سایت ایران کارتون فراموش نکند؛ اینکه من با ۲۲ سال سن ، جوان ترین کارتونیست پر رزومه‌ی دنیا هستم ولی خب کسی در کشور ما به این نکته اهمیت نمی دهد !

سایت ایران کارتون که خیلی اهمیت می دهد

صد در صد و این از طرف شما ثابت شده است و ازحمایت و توجه ایران کارتون ممنونم.

ما هم به شما به خاطر موفقیت های تان ازجمله کسب این جایزه تبریک می گوئیم و آرزوی موفقیت های بیشتری برای تان می کنیم.

 

شماری از آثار علی راسترو به همراه چند تصویر از وی درنمایشگاه آثارش در مجارستان در ذیل می آید :

 

 

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر