728 x 90

گفت و گو با مسعود شجاعی طباطبایی/نگاه طنازانِ دنیا به کرونا

گفت و گو با مسعود شجاعی طباطبایی/نگاه طنازانِ دنیا به کرونا
گفت و گو با مسعود شجاعی طباطبایی/نگاه طنازانِ دنیا به کرونا

سید مسعود شجاعی طباطبایی معتقد است: اگر بتوانیم از کاریکاتور برای القای مفاهیم مرتبط با ویروس کرونا استفاده کنیم، خواهیم توانست از ابعاد نصیحت‌گونه و تحکمی بکاهیم و با نگاهی هنری و طناز موضوعاتی مانند فاصله‌گذاری اجتماعی را به نمایش بگذاریم. چراکه شوخی‌هایی که در این میان با موضوعات مختلف و با محوریت ویروس کرونا انجام می‌شود، می‌تواند اثرگذارتر باشد.

به گزارش سایت ایران کارتون به نقل از خبرگزاری ایلنا، این روزها تب اخبار مرتبط با کرونا ویروس داغ است. در این میان بخش‌های مختلف هنری نیز از این میدان غافل نشده‌اند و نمایشگاه‌ها و رویدادهای مختلف با موضوع کرونا برگزار می‌کنند. یکی از این نمایشگاه‌ها که در حوزه هنرهای تجسمی برگزار شده است مسابقه بین‌المللی «ما کرونا را شکست می‌دهیم» است که به همت وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شیراز و با همکاری نهادهای مختلفی مانند اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، بنیاد فرهنگی روایت فتح اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، بنیاد احسان، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد.

سیدمسعود شجاعی طباطبایی ،دبیرمسابقه بین‌المللی کارتون ما کرونا را شکست می‌دهیم، در این خصوص گفت: ایران نخستین کشوری بود که درخصوص کرونا یک کار فرهنگی هنری در عرصه بین‌المللی انجام داد. بعد از اعلام فراخوان  بیش از ۴۲۰۰ اثر از هنرمندان ۸۸ کشور دنیا ازجمله ترکیه، چین، هندوستان و اندونزی، برزیل، روسیه، صربستان، اوکراین در این مسابقه شرکت کردند. درحال حاضر نیز نمایشگاه مجازی کارتون‌های مسابقه «ما کرونا را شکست می‌دهیم» در قالب ۲۲۰۰ اثر در سایت ایران کارتون به نمایش گذاشته شده است.

wissam-asaad-syria1

او ادامه داد: کتاب نمایشگاه در ۳۱۰ صفحه با مقدمه وزیر بهداشت به چاپ رسیده است و ۳۸۸ اثر از آثار این مسابقه در این کتاب چاپ شده است. منتظر مشخص شدن شرایط برگزاری مراسم و معرفی برگزیدگان هستیم. از آنجا که وزارت بهداشت یکی از حامیان این مسابقه است، قرار است برنامه‌های مراسم پایانی و برپایی نمایشگاه ازسوی آنها اطلاع‌رسانی شود چون قرار است وزیر بهداشت در مراسم پایانی حضور داشته باشد. البته باتوجه به شرایط موجود این احتمال وجود دارد که مراسم اختتامیه به‌صورت آنلاین از طریق شبکه‌های فضای مجازی برگزار شود. هنوز زمان برگزاری اختتامیه مشخص نیست. 

شجاعی طباطبایی با اشاره به بازخورد این مسابقه در عرصه بین‌الملل گفت: با توجه به آنکه تعداد زیادی از شرکت‌کنندگان در این مسابقه هنرمندان خارجی بودند بازخوردهای بسیار خوبی در عرصه بین‌الملل را شاهد بودیم. اعضای فدراسیون جهانی کاریکاتوریست‌های اروپا به شکل جدی در این مسابقه حضور داشتند حتی رئیس و معاون فدراسیون نیز آثاری برای شرکت در این مسابقه ارسال کرده بودند. دعا العدل که حدود دو سال قبل به عنوان بهترین کارتونیست جهان عرب معرفی شده بود، بهترین کارتونیست اروپا در سال ۲۰۱۹ و بهترین کاریکاتوریست آمریکای لاتین نیز در این مسابقه حضور داشتند که حضور این افراد نشان از اهمیت این مسابقه در عرصه بین‌المللی دارد. البته برخی از رسانه‌های وابسته به رژیم صهیونیستی، عنوان کردند که برگزارکننده این مسابقه همان برگزارکننده مسابقه هولوکاست است. هرچند سایت ایران کارتون طی سال‌های گذشته چندین مسابقه با موضوع رژیم صهیونیستی برگزار کرده است اما آنها سعی کردند تا مسابقه «ما کرونا را شکست می‌دهیم» را به موضوعات دیگری ارتباط دهند که از قضا  همین اتفاق نیز تبدیل به نوعی تبلیغ برای این مسابقه شد.

دبیر مسابقه بین‌المللی «ما کرونا را شکست می‌دهیم» درباره برگزیدگان این مسابقه گفت: به سه نفر برگزیده اول، دوم و سوم که درمیان آنها هنرمند ایرانی نیز وجود دارد جوایز ۱۵۰۰، ۱۰۰۰ و ۵۰۰ یورو به همراه تندیس و لوح تقدیر اهدا خواهد شد.

او در پاسخ به این سوال که آیا وزارت بهداشت که یکی از حامیان این مسابقه کاریکاتور است، تاکنون پیشنهادی برای استفاده از طرح‌های ارائه شده در این مسابقه برای استفاده در سطح جامعه و بیمارستان‌ها و... داده است یا خیر، گفت: تاکنون چنین پیشنهادی ارائه نشده اما ما به شدت پیگیر هستیم تا بتوانیم آثاری که در این مسابقه تولید و خلق شده‌اند را در معرض دید عموم قرار دهیم و در معابر و سطح شهر به نمایش بگذاریم.  آثار این مسابقه در چهار بخش ارائه شده‌اند که از آن جمله می‌توان به بخش توصیه‌های بهداشتی اشاره کرد. به نظر می‌رسد آثاری که در این حوزه خلق شده، می‌تواند در سطح جامعه مورد استفاده قرار گیرد. به طور مثال رعایت فاصله اجتماعی و زدن ماسک ازجمله موضوعاتی است که مورد توجه هنرمندان قرار گرفته و آن را در قالب طنز و کارتون به نمایش گذاشته‌اند.

 

brum-brazil3

این کاریکاتوریست با اشاره به اینکه کاریکاتور یک زبان بسیار زیبا و دلنشین است، یادآور شد: کاریکاتور یک زبان بین‌المللی است و طنزی که در خود دارد می‌‌تواند بهترین هنر برای پرداختن به موضوع کرونا در جامعه باشد. این روزها عموم مردم به دلیل مسائل و مشکلاتی که با آن روبرو هستند و بیماری کرونا با سختی‌های بسیاری همراه شده‌اند، از این رو اگر بتوانیم از کاریکاتور  برای القای مفاهیم مرتبط با ویروس کرونا استفاده کنیم، خواهیم توانست از ابعاد نصیحت‌گونه و تحکمی بکاهیم و با نگاهی هنری و طناز موضوعاتی مانند فاصله‌گذاری اجتماعی را به نمایش بگذاریم. شوخی‌هایی که در این میان با موضوعات مختلف و با محوریت ویروس کرونا انجام می‌شود می‌تواند اثر گذارتر باشد.

mark-winter-uk1

mojtaba-belghadr-iran3

 شجاعی طباطبایی با تشریح سایر بخش‌های مسابقه بین‌المللی «ما کرونا را شکست می‌دهیم»، تصریح کرد: یکی از بخش‌های این مسابقه با موضوع مدافعان سلامت که شامل کادر پزشکی پرستاری و کادر فنی می‌شود مورد توجه هنرمندان قرار گرفت؛ چنانکه هر یک از هنرمندان باتوجه به جغرافیا و متناسب با فرهنگی که در آن زندگی می‌کند یک اثر خلق کرد. به طور مثال هنرمند اروپایی یا آمریکایی مدافعان سلامت را با توجه به نمادپردازی به قهرمانان  فیلم‌ها و کارتون‌ها ازجمله سوپرمن و  شخصیت‌های این چنینی به تصویر کشیده‌اند. هنرمندانی کشورهای آسیای میانه و آسیای دور و حتی در کشورهای عربی و مسلمان این نمادپردازی را با استفاده از تصاویر قدیسین و فرشتگان نشان داده‌اند. هنرمندان ایرانی نیز که حدود ۴۳۹ نفر می‌شدند بیشترین مقایسه صورت گرفته را در این بخش با رزمندگان دوران جنگ و آتش‌نشانان انجام داده‌اند در عین حال بحث فرشتگان نیز از نظر آنها دور نمانده.

alireza-pakdel-cartoon-6

alireza-karimi-moghadam-iran

reynerio-tamayo-cuba1

او ادامه داد: طرح موضوعات سیاسی با محوریت شیوع ویروس کرونا یکی دیگر از بخش‌های این مسابقه بود و شیطنت‌های برخی از کشورها در این  خصوص مورد توجه برخی از هنرمندان قرار گرفت. روحیه‌بخشی و این مهم که دنیا بعد از اتمام ویروس کرونا می‌تواند به زیبایی‌های سابق خود بازگردد یکی دیگر از بخش‌های مسابقه بین‌المللی «ما کرونا را شکست می‌دهیم» بود که آثار زیبایی در این خصوص خلق شد.

omid-salami-iran3

ali-rasit-karaklic-turkey1

 

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر