728 x 90

گفتگوی اختصاصی با علیرضا پاکدل به بهانه دو جایزه تازه اش

گفتگوی اختصاصی با علیرضا پاکدل به بهانه دو جایزه تازه اش
گفتگوی اختصاصی با علیرضا پاکدل به بهانه دو جایزه تازه اش

علیرضا پاکدل، کارتونیست و کاریکاتوریست سرشناس ایرانی، همواره در مسابقه ها و جشنواره های متعدد و مطرح ملی و بین المللی حضوری جدی و موفقیت آمیز داشته و تاکنون جوایز زیاد و بسیارمعتبری دراین رقابت ها کسب کرده است. پاکدل به تازگی موفق به کسب جایزه شهر بیلسکو-بیالا (لهستان) از دوسالانه بین‌المللی کارتون ضد جنگ «کراگوجواک» صربستان شد و درحوزه کاریکاتورهم بلافاصله موفق به کسب جایزه اول از جشنواره بین المللی کاریکاتور چهره انریکه کاروسو، خواننده سرشناس اپرای ایتالیااز این کشورشده است. به همین بهانه گفتگویی اختصاصی با وی انجام داده ایم که می خوانید:

 

شما به تازگی در دو حوزه کارتون و کاریکاتور برنده شدید؟ در ابتدا کمی از این حوایز و جشنواره های شان بگوئید؟

موفق به دریافت جایزه شهر بیلسکو - بیالا (لهستان) از بیست و یکمین جشنواره جهانی کارتون ضد جنگ کشور صربستان شدم. این جشنواره با موضوع ضد جنگ و همبستگی بین مردم و سازمان ملل متحد در اردیبهشت امسال شروع به کار کرد.

 

اثر علیرضا پاکدل که برنده جایزه شهر بیلسکو - بیالا (لهستان) از دوسالانه بین‌المللی کارتون ضد جنگ کراگوجواک صربستان شد

 

در این جشنواره، سید مسعود شجاعی طباطباعی،از اساتید و کارتونیست های برجسته کشورمان، عنوان ریاست هیأت داوران را برعهده داشتند.

همین طور از جشنواره  بین المللی کاریکاتور چهره انریکه کاروسو کشور ایتالیا موفق به دریافت جایزه اول گردیدم.

اثر علیرضا پاکدل که برنده جایزه اول جشنواره بین المللی کاریکاتور چهره انریکه کاروسوی ایتالیا شد

 

این جشنواره به مناسبت صدمین سالگرد انریکه کاروسو، خواننده اپرای ایتالیا و یکی از مشهورترین خوانندگان تنورتاریخ، برگزارشد. کاروسو همچنین یکی از محبوب‌ترین خوانندگان درتمام سبک‌ها دردودهه اول قرن بیستم است.دراین جشنواره ۱۳۴ کاریکاتور از سراسر جهان دریافت گردید که از این میان ۸۴ اثر به نمایشگاه راه پیدا کردند. نمایشگاه این آثاردرتاریخ دوم آگوست توسط شهرداری ویارجیو و بنیاد جشنواره پوچینیانو برپا گردید که به علت استقبال مخاطبان تا سی ام آگوست ادامه دارد و آثار برترازمیان ۸۱ فینالیست این جشنواره توسط هیأت داوران انتخاب شدند. در این جشنواره من به همراه تئودوسیوس تنکتزیدیس ،هنرمند کاریکاتوریست مطرح یونانی، به طور مشترک جایزه اول را کسب کردیم.

هر دو جشنواره با حضور شرکت کننده های برجسته در حوزه و کارتون و کاریکاتور رقابت جذابی را بوجود آوردند.

 

در این آثار و در ارتباط موضوع آن جشنواره ها، روی چه تاکید داشتید ؟

در هر دو جشنواره سعی کردم، نگاه و دریافت خودم را نسبت به این موضوعات نشان بدهم. تنوع در فضاهای مختلف در موضوع ضد جنگ و همین طور استفاده درست از اغراق ها و ایده متناسب به شخصیت در کاریکاتور چهره، مد نظرم بود.

 

عناصر فضای کاریکاتوری که شما با آن برنده شدید، علاوه بر شمایل انریکه کاروسو ، ملهم از آلات موسیقی است و اشیاء هم در کارتان به شمایل اضافه شده است ؟ از این وجه خاص و آنچه در هنر کاریکاتور روی آن تاکید و مد نظر دارید بگوئید ؟

بله،خوب با توجه به موضوع جشنواره، که شخصیت برجسته عرصه موسیقی انریکه کاروسو بود، سعی کردم نگاهی جامع  به زندگی این هنرمند داشته باشم. تصاویر موجود از او در سالهای مختلف از حیاتش و زندگی هنری وی ، خیلی به تکمیل کار کمک کرد. تأکیدم بر اغراق های دقیق و ایده پردازی در کلیت کار و همین طور تجربه حذفیات برخی از عناصرچهره دراین‌ موضوع خاص ،بخش مهمی از روند کاری من بوده است.

 

اخیرا تغییراتی در فضای کارهای تان از لحاظ رنگ آمیزی در برخی کارها ی تان مشاهده می شود و به رنگ ها و زمینه خاکستری و حتی سیاه وسفید مثل کارتون مرثیه آب تمایل پیدا کرده اید؟ دلیل این اتفاق چیست ؟ آیا به تغییر در مضامین کارهای تان و مسائلی که به آنها می پردازید ارتباط دارد ؟

بله با توجه به نوع و تنوع موضوعات ،قطعا نوع رنگ آمیزی هم متفاوت و متنوع می تواند باشد البته در راستای رساندن مفاهیم آن اثر.

 

 

معتقدم که رنگ گذاری درهراثر، با توجه به شرایط و‌مفاهیم مورد نظرمان،  می تواند متفاوت باشد. البته این به حس و حال هنرمند هم، در زمانی که می خواهد اثری را خلق کند، می تواند مربوط باشد و همیشه برای من بخش جذاب کار بوده و سعی کردم هم راستا و همسو با کار پیش برود.

 

ازفعالیت های این روزهای تان و یا اتفاقاتی که ممکن است در کارتان بیفتد چه خبر؟

این روزها درگیر کار در مطبوعات هستم. البته بخش شخصی کارم هم پرداختن به موضوعات روز جامعه و همین طور فضای بین المللی بوده است.  بخش دیگری از کارم به کاریکاتور چهره اختصاص دارد که درگیر به اتمام رساندن مجموعه ای هستم که امیدوارم بتوانم در تایم مشخص، نمایشگاهی از این آثار را برپا کنم. همین طور طراحی کاراکتر و تجارب جدیدی که به زودی شاهد آن خواهید بود.

 

شما همواره در مسابقه ها و جشنواره های متعدد و مطرح ملی و بین المللی حضوری جدی و موفقیت آمیز داشته اید و دارید، ارزیابی، نگاه و همچنین چشم اندازتان نسبت به این حضور بسیار و جدی و موفقیت آمیز در مسابقات و جشنواره ها چیست ؟ آیا جدای از وجوه مثبت آن، آسیب هایی ممکن است به هنر تان بزند ؟

نگاه من درمورد حضورم در جشنواره ها، قطعا ایجاد انگیزه برای خلق اثر می تواند باشد. البته کسب جوایز همیشه دلنشین است و بر کسی پوشیده نیست اما هیچوقت نگاه رقابتی به این مقوله نداشتم و دریافت مهمترین و بزرگترین جشنواره ها دلیل اصلی شرکت من نبوده و نخواهد بود. این مسابقات و جشنواره ها می توانند صرفا فرصتی برای بهتر کردن و پیشرفت آثارم باشند. سعی هم کردم دچار جشنواره زده گی و حواشی مربوط به آن نشوم که اگر هنرمندی دچار آن شود، متحمل آسیب های جبران ناپذیری خواهد بود.

 

اگر صحبت خاصی دارید بفرمائید ؟

تشکر می کنم از مجموعه دست اندرکاران سایت ایران کارتون که با زحمات فراوان سعی کردند سایتی جامع و کامل در حوزه کارتون و کاریکاتور بوجود آورند. حمایت همیشگی از هنرمندان داخلی و خارجی هم تحسین برانگیز بوده است. پوشش اخبار موفقیت ها و فعالیت های هنرمندان هم به نحوی حرفه ای صورت می گیرد که جای تشکر دارد. درآخر، برای همه هموطنان آرزوی سلامتی و رسیدن روزهای خوب همراه با کنترل بیماری کرونا را دارم.

 

سایت ایران کارتون به شما به خاطر دریافت این دو جایزه و همچنین تولد تان که هفتم شهریور است ، تبریک می گوید وبرای تان آرزوی سلامتی و موفقین هر چه بیشتر می کند.

 

شماری از نمونه آثار اخیر علیرضا پاکدل در ذیل می آید:

 

 

 

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر