728 x 90

گفتگو با مانوئل آریاگا، هنرمندی که در کارهایش از حیوانات استفاده می‌کند

گفتگو با مانوئل آریاگا، هنرمندی که در کارهایش از حیوانات استفاده می‌کند
گفتگو با مانوئل آریاگا، هنرمندی که در کارهایش از حیوانات استفاده می‌کند

گفتگوی فرانسیسکو پونال سوارز (روزنامه نگار) با مانوئل آریاگا

 این هنرمند در سال ۲۰۲۰ برندهٔ دو جایزه شده است، یکی از کشور رومانی و دیگری از هند.

مانوئل آریاگا ، هنرمند هنرهای تجسمی می‌گوید: «من عاشق کشیدن حیوانات در کارتون‌هایم هستم، موضوع مورد علاقه‌ام است. من فکر می کنم که نسبت دادن صفات انسانی به حیوانات همیشه خنده دار بوده است و می‌توان از آنها استفادهٔ کنایه‌آمیز کرد. سعی می کنم در آینده کتابی منتشر کنم از مجموع آثاری که در آنها از انسان‌انگاری استفاده کرده‌ام، یعنی آثاری که در آنها ویژگی‌های انسانی به چیزی غیرانسانی نسبت داده شده باشند».

امسال رو به پایان است و آریاگا در مسابقهٔ هومودوا برندهٔ جایزهٔ کارتونی رومانی شد، در اثر او حیوانات جنگل به چیتا و جین به خاطر مرگ تارزان تسلیت می‌گویند. در مسابقهٔ Jai Jagal هند نیز برندهٔ جایزهٔ نفر اول شد. در این مسابقه که موضوع آن اعدام بود، سگی همراه فرزندش از کنار صحنهٔ اعدام عبور می‌کنند و فرزندش چشمانش را می‌بندد تا این صحنهٔ دلخراش را نبیند.

 حالا که آریاگا بازنشسته شده، وقت بیشتری برای طراحی دارد. وی می‌گوید: «من عملاً تمام روز را نقاشی می‌کشم، طرح‌هایی از ایده‌هایم تهیه می‌کنم و در یک پوشه قرار می‌دهم تا بعداً از آنها در نقاشی نهایی استفاده کنم. دوست دارم کارم را صبح زود ، بعد از پیاده‌روی، شروع کنم، به اتاق زیر شیروانی می‌روم، دو یا سه ساعت مطالعه می‌کنم. در هر زمان و در هر مکان ممکن است ایده‌ای به شما الهام شود، اگرچه بسیاری از اوقات دشوار است که ایدهٔ خوبی نسبت به یک موضوع خاص بدست آورید. جان دادن به یک اثر کار آسانی نیست. در مسابقات می‌توان آثاری با مضمون طنز سفید ارائه کرد یا کاریکاتور انتقادی و تند. من شخصاً طنزی را ترجیح می دهم که خیلی تلخ نباشد، اما گاهی اوقات باید کمی با بی‌عدالتی‌هایی که ما را احاطه کرده اند تلخ بود».

آریاگا گرافیتسی طنزپرداز در سطح بین‌المللی است که در مسابقات هلند ، چین ، اسپانیا ، جمهوری چک ، صربستان ، رومانی ، هند ، بلژیک ، مکزیک و سایر کشورها برندهٔ جایزه شده است. کارهای گرافیکی وی به طور دائمی در موزه‌های طنز زیر به نمایش گذاشته می‌شوند:

Fene (A Coruña), El Toboso (Toledo); Quevedo Graphic Humor Museum, in Villanueva de los Infantes (C. Real), and “Fernando García Garreta” Beas de Segura (Jaén

آریاگا از کاریکاتور کنایه آمیز اخیر خود با حضور گاو نری می‌گوید که توسط پلیس دستگیر می‌شود، «مسئله گاوبازی موضوع مهمی برای ایجاد اثر است. من اصلاً گاوبازی را دوست ندارم، من با رنج گاو نر در این نمایش و دیگران مخالفم، گرچه آن را یک سنت ریشه‌دار (که در حال کم‌رنگ شدن است) در اسپانیا می‌دانم. همچنین مرگ گاوباز را در میدان دوست ندارم. در این کارتون من  در دفاعی مشروع  از گاوباز به صورت کنایه‌آمیز گاو را توسط پلیس دستگیر می‌کنم. من سعی می‌کنم طنز را از این اتفاق بیرون بکشم».

از او می‌پرسم: نظر شما دربارهٔ کشتار حیوانات توسط انسان چیست؟ انسان با این کار گونه‌های حیوانی را منقرض می‌کند. به عنوان مثال گرگی که زیستگاه طبیعی او توسط انسان تخریب شده است، كشته می‌شود و خرس‌ها و...؟

«ما قادریم بهترین یا بدترین باشیم. من دو یا سه بار در زندگی‌ام خرگوش شکار کرده‌ام. مربوط به بیش از ۳۰ سال پیش است. اما شکار فیل، زرافه یا کرگدن برای لذت بردن از شکار را نمی‌توانم تصور کنم، حتی اگر این شکار ‘قانونی’ باشد، چه برسد به شکار غیرقانونی. شکار، از جنبه‌های خاصی مثل کنترل جمعیت خرگوش‌ها و گرازها هنوز هم ضرورت است. در مورد گرگ قضیه پیچیده‌تر است، زیرا ما نمی‌خواهیم گرگ منقرض شود، یا آسیب ببیند. گرگ حیوانی بی نظیر است».

پروفایل آریاگا

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر