728 x 90

گفتگوی اختصاصی با ندا تنهائی مقدم

گفتگوی اختصاصی با ندا تنهائی مقدم
گفتگوی اختصاصی با ندا تنهائی مقدم

ندا تنهائی مقدم، کارتونیست، طراح گرافیست، کاریکاتوریست، تصویرگر، طراح کاراکتر، نویسنده و کارگردان انیمیشن، متولد 1364 تبریز است. وی فارغ التحصیل هنرستان کوثر و کاردانی گرافیک رایانه ای و کارشناسی مدیریت امور فرهنگی است و در حوزه ی هنرهای تجسمی شامل: نقاشی ،گرافیک، تصویر گری، حجم ،کارتون و کاریکاتور، انیمیشن، نویسندگی و کارگردانی انیمیشن فعالیت کرده است اما کارتون های بدون شرح را به خاطر ترکیب موفق هنر و معانی از بین این هنرها بیشتر دوست دارد. تنهائی مقدم از سال 1381 به صورت حرفه ای فعالیت هنری اش را شروع کرده است.

تنهائی مقدم، تاکنون درچندین جشنواره ملی و بین المللی کارتون شامل: اولین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر، سوریه، اوکراین و edition برزیل، جوانگزی چین Guangxi، جایزه یک عمر دستاورد تابوردای آرژانتین PremioVOSTFUNDACION، هفتمین دوسالانه بین المللي كارتون جيازينگ چين و بیست و سومین جشنواره بین المللی گابروی بلغارستان Gabrovo Biennial‏، منتخب اولین جشنواره پاندای طلایی برنده شده است. آثارش نیز در کاتالوگ جشنواره کشورهای کرواسی، لهـــــستان، کره جنوبی، صربستان، پرتغال، تاتارستان، بلـژیک، آموریستیکای برزیل، بلغارستان، ترکیه و سوریه چاپ شده است. علاوه بر این، برنده جشنواره خوارزمی و چندین جشنواره کشوری در زمینه هنرهای تجسمی نیز بوده است.

برپائی 4 نمایشگاه انفرادی و شرکت دربیش از 65 نمایشگاه گروهی در زمینه هنرهای تجسمی، داوری چندین جشنواره کشوری و بین المللی در زمینه هنرهای تجسمی و کارتون از جمله هیأت انتخاب جشنواره های  ملی مطبوعات کشور، اتحاد ملی و طاغوت و داوری جمله پدافند غیرعامل و دفاع موشکی، جشنواره سراسری دانشگاههای الزهرا، استکبارستیزی در ایران و جشنواره بین المللی کشورمــراکش از دیگر سوابق هنری وی است.

تنهائی مقدم، عضو هیأت موسس انجمن کارتونیست های استان آذربایجان شرقی، مسئول انجمن کارتون بسیج هنرمندان استان آذربایجان شرقی و عضو بنیاد نخبگان این استان و مرکزنخبگان شمال غرب شهید فهمیده کشوراست و به مدت 5 سال نیز عضو هیأت رئیسه انجمن کاریکاتور تبریز بوده است.

تألیف کتاب آموزشی گام به گام با کارتون و کاریکاتور با عنوان کارتونیسم، طراحی نقش برجسته برای نمای داخلی و خارجی (با نرم افزارهای سه بعدی و با حکاکی روی  دستگاه سی ان سی)، فعالیت در پروژه های انیمیشن (به عنوان تهیه کننده، کارگردان، طراح کاراکتر، استوری ریل، استوری بورد)، نویسندگی و تصویرگری کتاب های کودک، مدیرمسئولی موسسه کاما (کمال آفرینان منشور اثر)، تدریس در زمینه ی هنرهای تجسمی و برگزاری سمینار و همایش از جمله فعالیت ها و سوابق وی است. با ندا تنهائی مقدم گفتگویی درباره سوابق، دیدگاهها و فعالیت های هنری اش انجام داده ایم که می خوانید:

 

 

اولین کاریکاتور طنز شما چه بود؟

پدرم

 

کار حرفه ای خود را از چه زمانی آغاز کردید؟

از سال 1379

 

اولین اثر هنری شما چه بود؟

اولین اثرم یک نقاشی بود اما اگر منظورتان خلق و فروش در سطح حرفه ای باشداثری با نام «ترنم عشق» بود که برای جشنواره خوارزمی که از ترکیب نقاشی و حجم و تلفیق سبک نگارگری ایران و فضا سازی کوبیسم کار کرده بودم. این اثر،اشاره به تاریخ هفت هزار ساله هنر ایران داشت  و برنده سوم جشنوار خوارزمی شد و از اداره کل فرهنگ و ارشاد استان آذربایجان شرقی خریداری شد.

 

اثری تابلو حجم از ندا تنهائی مقدم که با آن برنده جشنواره خوارزمی شد

 

اولین جایزه شما چه بود؟

 اولین جایزه ام را سال 1381 در جشنواره سراسری جوانان، دربخش نقاشی گرفتم.

 

آخرین جایزه شما چه بود؟

پنجمین نفر جشنواره بین المللی کارتون مالزی ۲۰۲۱

 

چگونه ایده های جدید پیدا می کنید؟

معمولا زمان مشخصی برای ایده یابی ندارم و بین کارها، موقع شستن ظروف و پختن غذا و پیاده روی و حتی در فاصله بین کلاس ها ایده ها به ذهنم متبادر می شوند.

 

نظر شما در باره شباهت های اجتناب ناپذیر چیست؟

 موضوعی است که به طور یقین ناخواسته  اتفاق می افتد و خواهد افتاد و نمی توان به صورت کامل جلوی آن را گرفت، اما در جاهایی که آثار مورد قضاوت و داوری قرار می گیرد مثل جشنواره و مسابقات، قبل از داوری نهایی باید در باره  شناسنامه اثر از جمله سال تولید اطلاعات کسب کرد و بعد از داوری نهایی برای تشخیص عادلانه و درست در سطح بین المللی و کشوری به اشتراک گذاشت تا هنرمندان متخصص این حوزه  و هنر دوستان در تشخیص این شباهت های اتفاقی و اجتناب ناپذیر، یاریگر باشند و همه با هم کمک کنند تا انتخاب ها، عادلانه و با کمترین خطای انسانی مورد قضاوت و سنجش قرار بگیرند و به مرور زمان بانک تصاویر متشابه برای آگاهی بیشتر ایجاد شود.

 

نظر شما در باره سرقت علمی چیست؟

به نظرم سرقت ،سرقت هست ،در هر حالت ،کراهت و زشتی این عمل به شدت خود باقی است ،چه سرقت  از نوع سرقت مادی(مال و اموال و پول) باشد و چه از نوع سرقت ادبی و علمی و هنری.

 

به نظر شما بهترین کاریکاتوریست ایرانی کیست؟

کسی است که همیشه به صورت مستمر حضور دارد و تلاش دارد در هر شرایطی، بدون وابستگی، حقایق و معانی رااز جوانب مختلف و عمیق تر به تصویر بکشد. به نظرم هرکس روی زیبا و متفاوتی از هنر را به تصویر می کشد و مزه ای  متفاوت و خاص را در کام و روح مخاطب ایجاد می کند.

به نظرم همه در جای خود بهترین اند، هیچ موقع نخواستم و دراین مورد انتخاب محدودی داشته باشم. به طوریقین، پیشکسوتان هر عرصه جزو بهترین هایی هستند که باعث شدند بهترین های دیگر خلق شوند. از جمله مرحوم استاد کامبیزدرمبخش، استادمسعود شجاعی طباطبائی، استاد جواد علیزاد و استاد بهمن عبدی و... اما به طوردقیق به خاطر دارم قبل از ورود به فضای جشنواره ای، من عاشق خطوط سیال، زنده، فانتزی و قدرتمند استاد شجاعی طباطبائی بودم.

 

به نظر شما بهترین کاریکاتوریست خارجی کیست؟

طبق نظر قبلی ام که برای کارتونیست های خارجی هم صدق می کند، انتخابم را نمی توانم در یک کارتونیست خلاصه کنم چرا که یکی در ایده پردازی و دیگری در اجرا و زاویه دید یا خلاقیت، جایگاه ویژه ای برایم دارند.

 

بهترین کارتونی که تا به حال دیده اید؟ 

یکی از کارتون ها در باره عشق مادر بود که فکر کنم ۱۸سال پیش دیدم و هنوز هم برایم تازگی دارد. مادری فقیر که تکه ای نان را برای بچه های فقیرش تقسیم می کنداما برای اینکه به تمام بچه هایش نان برسد و سیر شوند، قسمتی از وجودش را هم با نان تقسیم کرده بود، درد تمام وجودش را فرا گرفته بود اما سعی داشت جلوی بچه هایش وانمود کند که می خندد.

 

چقدر برای ایجاد یک اثرهنری هزینه می کنید؟

بستگی به اثر هنری، رشته، سبک،  کاربرد و خروجی نهایی اش  دارد، خوشبختانه کارتون جزو رشته هایی است که هزینه های مصرفی زیادی ندارد اما برعکس آن، برای خلق یک اثر انیمیشن رقم های چند میلیونی هزینه می شود.

 

ابزار و تکنیک شما برای خلق آثار هنری چیست؟

در کارتون، اغلب دیجیتالی و دستی با  ترکیب آبرنگ و  مداد رنگی.

 

از کدام نرم افزار استفاده می کنید؟

 فتوشاپ

 

توصیه شما به همکاران تان چیست؟

 درست است که صنف جداگانه برای کارتون و کاریکاتور نداریم اما می توانیم با کنارهم بودن، ثابت کنیم که از تمام صنف ها اتحاد بیشتری داریم.

 

نظر شما در باره وضعیت کاریکاتور در جهان چیست؟

کاریکاتور جزو رشته های سیال و کاربردی و تأثیرگذار است که برای تمام مسائل روز می توان نسخه پیچید و کار کرد و در سریع ترین زمان آن را رسانه ای کرد. و به خاطراینکه همیشه درچالش است، همیشه رو به رشد بوده و هست هر چند که حواشی های مختلفی همیشه با کارتون جهان همراه بوده و هست.

 

آیا تا به حال با کارتون های خود مشکلی داشته اید؟

من مشکلی با کارتون های خودم  نداشتم اما دیگرانی بودند که با کارتون کاریکاتورهای من مشکل داشتند.

بله، آخریش سال ۹۹ اوایل بهمن بود که به خاطر کشیدن استیکر ستارخان، توسط افراد ناشناس متعصب، خودم و خانواده ام را تهدید به مرگ هم کردند!

 

استیکر ستارخان اثر ندا تنهائی مقدم که برنده دومین دوره جایزه سال استیکر شد اما طراحی این شخصیت به عنوان استیکر، موجب واکنش افراد متعصب شده و برای طراح آن حاشیه ساز شده است

 

بهترین کارتان چه بود؟

راستش هنوز بهترین خلق نشده، خیلی دوست دارم که به وقت آزادی دست یابم تا بتوانم در آرامش و فراغت، آن طور که دلم می خواهد برای کارهای هنری ام وقت بگذارم.

 

آیا تا به حال یک کارتونی فی البداهه ایجاد کرده اید؟

چرا که نه

  

اگر دوباره متولد می شدید، چه شغلی را انتخاب می کردید؟

دقیقا همین هنر را انتخاب می کردم هر چند که می دانم برای حفظ هنر در زندگی فشار زیادی باید تحمل کرد.

 

آخرین نمایشگاه  شما چه زمانی بود؟

آخرین نمایشگاهم مربوط به نمایشگاه رینوتکس در نمایشگاه بین المللی تبریز بود که با همکاری مرکز رشد دانشگاه آزاد واحد ایلخچی و موسسه هنری کاما به عنوان فناوری جدید با محصول انیمیشن  دو زبانه دهه ها  شرکت کردی.

 

هنرمند مورد علاقه شما جز در دنیای هنر کارتون کیست؟

یکی از اسطوره های زندگی من که توانست با تمام سختی ها به رؤیاهایش برسد و آن قدر موفق شود که دیگران هم در رؤیای آن زندگی کنند و هنوز هم در دنیا تاثیرگذارترین است «والت دیسنی» است. ایشان برای من همیشه زنده هستند.

 

آخرین کتابی که خواندید چه بود؟

 آخرین کتابی که خواندم اما تمامش نکردم «وضعیت آخر» نوشته «تامس .ای .هریس» است.

 

به نظر شما طنز آموختنی است؟

 به نظرم طنز در وجود  انسان ها است که بخشی از آن  را بدون آموزش در وجودشان دارند، اما به طور قطع برای حرفه ای شدن باید کسب کرد و آموخت تا در سطح عالی تر و طنز فاخر، معانی و تحلیل ها را به زیبایی و عمیق تر به مخاطب نشان داد و حتی در شکل گیری نگرش تأثیرگذار شد.

 

آخرین کاریکاتور شما چه بود؟

اثری بود با موضوع خشونت علیه زنان

 

نظر شما در باره وب سایت ایران کارتون چیست؟

از تمامی عوامل سایت خیلی خیلی ممنونم که سایت را بروز و فعال، سر پا نگه داشته اند. ایران کارتون  جزو بهترین ها بوده و هست و یکی از مراجع اخبار و اطلاعات برایم است و همیشه به هنرآموزان پیشنهاد کرده ام.

 

شماری از آثار ندا تنهائی مقدم در ذیل می آید :

 

 

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر