728 x 90

گفتگوی اختصاصی با مازیار بیژنی در باره نمایشگاه نمی تونم نفس بکشم /بخش اول

گفتگوی اختصاصی با مازیار بیژنی در باره نمایشگاه نمی تونم نفس بکشم /بخش اول
گفتگوی اختصاصی با مازیار بیژنی در باره نمایشگاه نمی تونم نفس بکشم /بخش اول

نمایشگاه کارتون«نمی‌تونم نفس بکشم» با موضوع محوری خشونت و نژادپرستی آمریکا نسبت به سیاهان آن کشور با اهتمام به ماجرای قتل جورج فلوید سیاه‌پوست آمریکایی، که اخیرا به طرز فجیعی توسط یک پلیس آمریکایی صورت گرفت، صبح چهارشنبه 21 خرداد در حوزه هنری گشایش یافت. دراین نمایشگاه 72 اثراز ۴۵ کارتونیست از ۲۷ کشورجهان به نمایش گذاشته شده است. مازیار بیژنی ، کارتونیست و کاریکاتوریست ایرانی هم با چند اثر در این نمایشگاه حضور یافته است. به همین بهانه با وی گفتگویی انجام داده ایم که امروز بخش اول آن که درباره آثارش در این نمایشگاه را می خوانید :


 درابتدا کمی درباره آثاری که در این نمایشگاه دارید و نوع رویکردتان به موضوع طرح شده دراین آثار توضیح دهید؟

کارتون هایی که دراین نمایشگاه دارم را همین اکنون نکشیده ام و قبلا هم نمونه کارهایی درباره رفتار پلیس آمریکا و نژاد پرستی کار کرده ام چون یکی از وظایف ما این است که درفضاهای جهانی، مسائل جهانی را پی گیری کنیم. هنرمند تازه باید از اتفاق خبری جلوتر باشد و موج سازی و خبر رسانی کنیم نه اینکه موجی راه بیفتد و ما تازه بیاییم و پی گیری کنیم و چهارتا کارتون بزنیم و برویم تا موج بعدی ! وظیفه هنرمند این است که در دنیا موج ایجاد کند.یعنی همین حرف هایی که اکنون دارد در باره نژاد پرستی درآمریکا زده می شود را می بایستی ما خیلی پیش تر از این می زدیم .باید می گفتیم که سالیانه 300 نفر سیاه پوست را دارند در آمریکا می کشند.ولی ما منتظر می مانیم تا چنین موجی راه بیفتد و سوارش شویم.

ما همواره به این قبیل موضوعات درشبکه ها و رسانه های اجتماعی به صورت بین المللی می پردازیم و مخاطبین هم در سراسر دنیا می بینند.باید این کارها هم ادامه یابد و منتظر نمی ماینم که چنین موجی راه بیفتد و بعد بیاییم عکس العمل نشان دهیم.این یک خبر بود و گرنه در آمریکا سیاه پوستان زیادی کشته می شوند.حالا تازه دارد این موضوع خبری می شود و جلوی دوربین رفته و در رسانه ها منعکس شده است.حالا در پشت صحنه و بازداشتگاهها چقدر آدم می کشند دیده نمی شود !؟

 کارتون های شما هم در باره این رفتارها است ؟

بله.به عنوان مثال غربی ها همیشه پوز این را می دهند که پلیس ما قبل از بازداشت کسی ،او را تفهیم اتهام می کند ولی در یکی ازکارتون هایم، که دراین نمایشگاه هست، پلیسی آمریکایی را مشاهده می کنیم که یک نفر سیاه پوست را کشته و بعد به او دست بند زده و دارد می برد که تفهیم اتهامش کند!

دو اثر از بیژنی در ذیل می آید :

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر