728 x 90

مصاحبه با مجتبی حیدرپناه/ ایده های اولیه ایده های دم دستی هستند

مصاحبه با مجتبی حیدرپناه/ ایده های اولیه ایده های دم دستی هستند
مصاحبه با مجتبی حیدرپناه/ ایده های اولیه ایده های دم دستی هستند

ایران کارتون:

مجتبی حیدرپناه ، فروردین ۱۳۶۹، آباده ، دانشجوی سال آخر کارشناسی نقاشی دانشگاه یزد. کارتونیست. ودر کنار کارتون، فعالیت در زمینه های نقاشی ، تصویرسازی و انیمیشن هم دارم و چندین جایزه هم گرفته ام!

 

اولین کارتون طنز شما چه بود؟

از بچه گی نشریه ی بچه ها گل آقا رو می خوندم ، همیشه در حال طراحی بودم. شاید بشه گفت این طرح ها اولین کارهای طنز من بودند! البته کارهایی که برای خودم حس طنز داشتند. حدود سال ۷۹

کار حرفه ای تان را از چه زمانی شروع کردید؟

کار حرفه ای ام را از سال ۸۶ شروع کردم که با کارتونیست های گام اول و خانه کاریکاتور اصفهان در ارتباط بودم و در نمایشگاه های سالیانه آنها شرکت می کردم و البته هنوز هم همچنان شرکت میکنم.

 

اولین اثر منتشر شده تان چه بود؟
اولین کارم در کاتالوگ جشنواره جیازینگ چین سال ۸۹ چاپ شد، جاهای دیگر هم کارهایم چاپ شده که یادم نیست. اما این یکی که گفتم از کلاس بالاتری برخوردار بود!

اولین جایزه تان چه بود؟

اولین جایزه ام، جایزه دوم جشنواره استانی بود در سال ۸۷ با موضوع نان و هنر که در استان فارس برگزار شد ( اثری که مجسمه سازی را نشان می داد که سنگ را به صورت نان میتراشد و پرنده ها تیکه های سنگ رو می خورند)
و اولین جایزه بین المللی هم جایزه اول جشنواره بین المللی کار و تلاش بود ک در سال ۸۹ درخراسان شمالی برگزار شد (اثر ویلچر و پله ها)

آخرین جایزه تان چه بود؟

در عرصه بین الملل ، همین چند وقت پیش جایزه ویژه ( لوح افتخار) از انجمن ACCES جشنواره هومودیوا رومانی را کسب کردم (برای کار ستونهای تخت جمشید و کتاب) و در جشنواره های ملی هم هنوز نتایجش علنی نشده و نمیتوانم بگویم!!

ایده های تازه را از کجا پیدا می کنید؟

ایده های مختلف با روش های مختلف به ذهنم میرسد، بعضی ایده ها یبه شکل آنی به ذهنم میرسند که کامل هستن و فقط باید برای اجرا آماده سازی کنم، بعضی ایده ها هم هستند که نوشته میشوند و هر از گاهی به آنها فکر می کنم تا پخته شوند ، در برخی موارد امکان داره یک اثر ۲ سال طول بکشه که تا به نتیجه برسه!گاهی برای ایده یابی برای موضوعاتم تحقیق می کنم ،مقاله می خوانم. فیلم ،مجموعه کارتون از کارتونیست های مختلف و کارهایی در زمینه عکاسی می بینم، که در نهایت اطلاعاتم را به تصویر می کشم.

گاهی اوقات هم هر ایده ای چه نامفهوم باشه ، چه بی ربط به ذهنم برسه، می نویسم چون مطمئنم در آینده ابعضی از اینها تبدیل به ایده های نابی خواهند شد.
بیشتر سعی میکنم به ایده ای برسم که به ذهن هر کسی نرسد ، کمتر دم دستی باشد ، معمولا اتود طرح هایم را به چند نفر نشون میدهم تا تکراری از آب در نیاید و بعد در سایت bestcartoon.net عناصر مختلف کارم رو جستجو می کنم که اگه کاری مثل کار من بود بازم روش تجدید نظر کنم و بعد به اجرای نهایی برسم.

 

عقیده تان در باره شباهت های ناگزیر چیست؟

شباهت ناگزیر اتفاقی است که برای همه می افتد. حتی برای خودم و حتی برای کسایی که اعتراض می کنند که کار فلانی شباهت دارد.تصور می کنم همه در مجموعه کارهاشون شباهت دیده میشود و فقط هم درزمینه کارتون نیست. درنقاشی و گرافیگ و حتی عکاسی هم دیده می شود.ایده هایی که دم دستی ترند، ایده هایی هستند که میشود در آن عناصر رو جابجا کرد و عناصر دیگه ای جایش گذاشت ، ومتاسفانه ما در ایده یابی به طور معمول به اولین ایده هایی که می رسیم سعی در اجرایش داریم. که به نظرم ایده های اولیه ایده های دم دستی هستند و به ذهن خیلی ها میرسند.

نظرتان در باره سرقت ادبی چیست؟

تو ایران که متاسفانه مسئله سرقت خیلی زیاد است، ومتسفانه چیزی به عنوان کپی رایت هم وجود ندارد! و چقدر عواقب بدی داره این نوع سرقت ادبی،حالا یک موردش را مثال می زنم ، کاری را دیدم که اثر یک هنرمند را دقیقا عین خود اصل اثر کپی کرده بود و حتی بدون اینکه از خالقش نامی برده شود ،از این کار فیلم هم ساخته شد، حالا شما تصور کنید هنرمندی که پای تلویزیون نشسته وبه یکباره اثر و ایده خودش را به صورت فیلم میبیند! تجسم کنید چه حالی به این شخص دست می دهد؟این هنرمند وقتی میبیند که دستش به جایی بند نیست و کاری نمیتونه انجام بدهد قاعدتا روحیه اش به هم می ریزد، من این هنرمند را می شناسم که حالا دیگر کلا با هنر قهر کرده است...، خیلی ساده یک هنرمند کنار می رود!

به نظر شما بهترین کارتونیست ایرانی چه کسی است؟

کارتونیست های خیلی خوب زیاد داریم در کشور، ولی استاد درم بخش را هرگز نمیشود به عنوان استاد مسلم این رشته فراموش کرد.

فکر می کنید بهترین کارتونیست خارجی چه کسی است؟

در خارج کارتونیست خوب زیاد است، کینو، پاول کنستانتین ، ،براد هالند ،موردیلو، و خیلی های دیگر!


بهترن کارتونی که دیدید چه بود؟ می توانید آن را برایمان ارسال کنید؟

کارتونی از مسعود ضیایی بود که در نشریه بچه ها گل آقا دیدم و هیچ وقت یادم نمیرود.

ابزار و تکنیک کاری شما چیست؟

به دو شکل کار می کنم، هم دیجیتال و هم دستی که با اکرلیک معمولا کار دستی ام را انجام می دهم. ولی بیشتر اجرای اولم به شکل دیجیتاله، اما سعی می کنم طوری کار کنم که حس دستی بودن داشته باشد.به خاطر همین امکان داره اجرای کارم یک تا دو روز وقت ببرد.و گاهی اوقات هم از روی کار دیجیتالم اجرای دستی هم کار می کنم که البته لذتش دو برابره و البته از یاد نبریم که کار دیجیتال هیچوقت به پای کار دستی نمی رسد.

 

از چه نرم افزاری استفاده می کنید؟

فتوشاپ

چه نصیحتی به همکارانتان دارید؟

منو نصیحت کنند!

تا کنون کارتونی برایتان دردسر ساز شده است؟

کارتون ها قبل از انتشار از فیلتر رد میشوند و خدارو شکر تا به حال دردسرساز نشده اند.

 

بهترین کارتون شما چه بوده است؟

خودم کاری که کتابه و داخل شیرازه اش غارباستانیه را بیشتر از همه دوست دارم. که جایزه دوم آیدین دوغان را هم از آن خودش کرد.

تا کنون فی البداهه کارتون کشیده اید؟
فی البداهه که نبوده، ولی میشه گفت ، همون موقع خودبه خود داریم به موضوعی فکر میکنیم ، و فکر کنم بخشی از ایده یابیم ازطزیق همین روش بوده است.

تا کنون داور مسابقه کارتون یا کاریکاتور بوده اید؟

تا کنون شرکت کننده مسابقه کارتون و کاریکاتور بوده ام.

 

نظرتان در باره کاریکاتور چیست؟

کاریکاتوری خوبه که در کنار اغراق چهره و تکنیک خوب، مفهومی هم به همراه داشته باشد و صرف اغراق تو چهره نباشد.

تا کنون با هنرمند دیگری همکاری داشته اید؟

دارم به این فکر میکنم که کدام یک رو نام ببرم!

 

نظرتان در باره سایت ایران کارتون چیست؟

اولین باری که تو عمرم به اینترنت وصل شدم مستقیم رفتم تو سایت ایران کارتون .

سایت همیشه سبز،همچنان هم هر روزه به آن سر میزنم.

 

اگر بار دیگر متولد شوید چه حرفه ای را انتخاب می کنید؟

بی برو برگرد هنرو به خصوص کارتون را انتخاب می کنم . با اینکه باید در کنارش هنرهای دیگررا تجربه کنم،سختی بکشم و در نهایت پول درستی ازآن در نیارم.ولی بازهم هنر رو با حرفه ی دیگری عوض نمی کنم.

فکر می کنید مرز میان کارتون و کاریکاتور چیست؟

طراح کارتون با یک ماجرا یا اتفاق بازی میکنه و در نهایت حرفی میزند اما کاریکاتوریست با چهره ی اشخاص کار دارد. که گاهی امکان دارد این دو با هم یکی شوند و مرزهایشان کمرنگ شود.

 

آخرین نمایشگاه تان چه زمانی بود؟

آخرین نمایشگاه، نمایشگاه گروهی کارتونیست ها و کاریکاتوریست های گیلانی که اوایل خرداد۹۴ در گالری خانه کاریکاتور تهران ببرگزار شدکه من هم حضور داشتم. و چهارمین نمایشگاه کارتون های مطبوعاتی اعضای خانه کاریکاتور اصفهان.

فکر می کنید با کشیدن کارتون و کاریکاتور می توان در آمد موجه ای کسب کرد؟

به سختی. اون هم اگر برای روزنامه ها و مطبوعات کار کنیم.و فکر کنم باز نیاز باشه در کنارش ،کارهای دیگری هم انجام داد تا درآمدی بخور ونمیر حاصل شود! اما در خارج ماجرا به گونه ای دیگر است، وقتی از پاول کوژینسکی لهستانی پرسیدیم که آیا در کنار کارتون کار دیگری هم انجام میدهد یا نه ، به من خندید! و گفت کار من اینه، زندگی من اینه برا چی بروم سراغ کار دیگری؟

 

توصیف شما از کارتون چیست؟

یه دنیای پر از معلومات و خیلی خیلی بزرگ است که یه دست طناز ازآن بیرون آمده و مغز آدمها رو قلقلک میدهد !

هنرمند مورد علاقه شما غیر از دنیای کارتون کیست؟

رنه ماگریت

 

آخرین کتابی که خواندید چه بود؟

کتاب داستان " یک نمکدان پر از خاک گور" نوشته حسین قسامی و الآن هم درحال خوندن کتاب هنر مدرنیسم نوشته ساندرو بُکولا هستم.

فکر می کنید طنز قابل یادگیری است؟

فکر کنم بر میگرده به خود فرد و خلاقیتش.و علاقه اش به طنز. البته یاد گیری هم کمک میکند.

 عقیده شما در باره طنز سیاه چیست؟

کارتون های اکسپرسیونیستی، طنزی با طعم تلخ ، با روکش سیاه ، که از دل بیرون می آید و حرف نیش دار و گزنده ای را ارائه می کند.

به نظر شما بهترین کارتونیست طنز سیاه چه کسی است؟

توپور فرانسوی واردشیر محصص ایرانی

 

آخرین اثر شما چه بوده است؟

شاعرانه ترین:آخرین کاری که قبل از مرگ کشیده میشود
واقعی ترین: همین کاره شاعرانه ی ابرو خشکسالی!

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر