728 x 90

گفتگوی اختصاصی با محمدحسین اکبری

گفتگوی اختصاصی با محمدحسین اکبری
گفتگوی اختصاصی با محمدحسین اکبری

محمدحسین اکبری متولد 1362 شهرستان جهرم و دیپلم نقشه کشی صنعتی دارد. اکبری حدود 15 سال است که در حوزه کارتون و کاریکاتور فعال است و طی این سال ها موفق به کسب بیش از 80 جایزه ملی و بین المللی شده است که از جمله می توان به : جایزه اصلی فستیوال بین‌المللی کارتون مدرسه پرتغال2021، مقام اول هشتمین جشنواره بین المللی کارتون آلیکانته اسپانیا، مقام نخست جشنواره بین المللی کارتون اندونزی در بخش زیبایی های طبیعت اندونزی 2020، مقام اول فستیوال بین المللی کارتون گاز/ایران/ بجنورد 2010، مقام سوم دوسالانه بین المللی کارتون تهران در بخش موضوعی ترس 2009، مقام سوم جشنواره بین المللی کارتون تونزمگ نروژ و مدال نقره جشنواره جهانی کارتون کشور آذربایجان 2021 اشاره کرد.

محمدحسین اکبری اخیرا چند جایزه و مقام در جشنواره ها و مسابقه های کارتون کسب کرده است. کسب جایزه چهارمین نمایشگاه بین المللی کارتون مدرسه پرتغال، برگزیده شدن در جشنواره سراسری کارتون فجر کردستان 1399، کسب جایزه ویژه از فستیوال ملی کارتون تهران شهر هوشمند و برگزیده شدن اثری از وی در جشنواره تجسمی فجر 1399 از جمله این موفقیت ها است. با وی به بهانه این موفقیت ها گفتگویی اختصاصی انجام داده ایم که می خوانید:

 

در ابتدا از کارتونی بگوئید که با آن جایزه چهارمین نمایشگاه بین المللی کارتون مدرسه پرتغال 2021 را کسب کردید ؟ موضوع این جشنواره چه بود و شما با چه ایده و طرحی به موضوع این جشنواره  پرداختید؟

چهارمین جشنواره بین‌المللی کارتون مدرسه پرتغال 2021 در دو بخش برای هنرمندان حرفه ای و نوجوانان برگزارمی شود و موضوع جشنواره هم نقض حقوق بشر (صلح ، عدالت ، برابری جنسیتی ، مبارزه با سوءاستفاده ، استثمار، قاچاق و انواع و اقسام خشونت و شکنجه انسان ها) و ... بود. من با اثری در مورد برابری جنسیتی دراین جشنواره شرکت کردم. این اثر متشکل از دو نماد مذکر و مونث (مرد و زن) است که به نظرم همه چیز در این اثر گویاست و زیاد نیازی به توضیح ندارد ! فقط به نظر می رسد این قدر خشونت علیه زنان و مسائل برابری جنسیتی در جوامع غربی مسئله ساز شده است که بسیاری از کشورهای اروپایی مانند پرتغال، نروژ، ایتالیا، ترکیه و ... موضوعات اصلی جشنواره های شان را به این موضوع مهم اختصاص داده اند.

 

این کار را از قبل کشیده بودید یا مخصوصا برای آن جشنواره کار کردید؟

اثرمن مربوط به چندماه قبل بود که در آرشیو داشتم. به نظرم یک هنرمند فعال در عرصه جشنواره ای همیشه باید آرشیوی قوی از انواع کارتون های  خوب نیز داشته باشد .

 

این روزها مشغول چه هستید؟

این روزها در کنار طراحی کارتون، در زمینه طراحی و ساخت ماکت گلدان نیز فعالیت می کنم.در طراحی این ماکت گلدان ها، از بناهای تاریخی و خاص جنوب کشور بخصوص آب انبارها الگو برداری می کنم و بخشی نیز مربوط به بیابان های گرم و خشک جهان هستند.

 

 کمی هم از اثرتان که به بخش نهایی فستیوال تجسمی فجر/ بخش کارتون 1399 راه یافته بگوئید.

 این کارتون از آثار جدیدم است و زمان خلق اش به آن خیلی خوش بین بودم چون بسیاری از استانداردهای یک کارتون خوب را در خودش جا داده است.

اثر برگزیده شده از محمدحسین اکبری در جشنواره تجسمی فجر 1399

 

در هنر کارتون، جدا از ایده مناسب و اجرای خوب، استفاده از عنصرطنز، تشبیه، تضاد، مفهوم رسانی و ارتباط با مخاطب می تواند خیلی موثر باشد. به هرحال،  کرم ها، که همیشه یک غذای لذیذ برای جوجه بوده اند، با اتحاد خودشان و با تنبلی و سستی که جوجه ازخودش نشان داده است آن را به دام انداخته اند و بر آن مسلط شده اند !

 

آخرین جایزه ای گه گرفتید چه بود ؟

برگزیده شدن در جشنواره سراسری کارتون فجر کردستان/ بهمن ماه 1399 بود که با محوریت حقوق بشرآمریکایی برگزار شد.

اثر برگزیده شده از محمدحسین اکبری در جشنواره سراسری کارتون فجر کردستان

 

از جایزه ویژه ای هم که در فستیوال ملی کارتون تهران شهر هوشمند گرفتید کمی بگوئید؟

جایزه بسیارخوبی بود و به برگزارکنندگان این رویداد مهم هنری در عرصه کارتون ملی ازصمیم قلب تبریک می گویم و جا دارد یک تشکر ویژه هم از جناب حمیدرضا مسیبی عزیز داشته باشم چون در سریع ترین زمان ممکن به تمام تعهدات شان در قبال هنرمندان برگزیده عمل کردند.

اثر برنده جایزه ویژه جشنواره ملی کارتون تهران هوشمند 1399

 

به نظر می آید که اغلب در حوزه جشنواره و مسابقه حضور دارید. بیشتر خودتان را کارتونیست جشنواره ای می پندارید یا به چنین تفکیکی معتقد نیستید؟

درست می گوئیداما فقط در 50 یا 60 درصد از جشنواره ها شرکت می کنم. بیشترخودم را کارتونیست نمایشگاهی و مردمی می دانم چون اکثرآثارم در مغازه ها، سوپرمارکت ها، بنگاههای املاک، آرایشگاهها و ... شهرستان جهرم در معرض دید عموم قرار دارند. البته رقابت و حضور در جشنواره ها خیلی هیجان آور است اما خداوند را شاکرم که توانسته ام هنرم را میان مردم تقسیم کنم تا آنها هم ازدیدن آنها لذت ببرند .

 

مهمترین جایزه ای که گرفتید کدام بوده است ؟

مقام اول جشنواره استانی کارتون استان فارس/ سال 1388 بود ، چون برایم یک انگیزه بزرگ و سکوی پرتاب شد.

 

البته جایزه های جهانی مطرحی گرفته اید. به گمانم منظورتان تاثیر گذارترین شان است ؟

بله همین طور است. بهترین جایزه ام که مقام اول جشنواره بین المللی کارتون آلیکانته اسپانیا 2020 بود.

 

آنچه که از لحاظ فرم، تکنیک ،رنگ آمیزی، طراحی خطوط، یده یابی و  سایر موارد و ویژگی های فنی هنر کارتون و کاریکاتور در خلق اثر در نظر می گیرید  شامل چه می شود؟

تکنیک من برگرفته از نقاشی های دوران کودکی و نوجوانی ام است. مدت ها آثار پاول کوژینسکی، کارتونیست برجسته لهستانی، را دنبال می کردم. همچنین «گاتو الساندرو» و «آگیم سولاج ». به نظرم یک کارتون خوب، هم باید اجرای مناسب داشته باشد و هم ایده بسیارخوب تا تأثیر گذاری آن برای مخاطبین بیشتر باشد! تمام وسایل من یک تخت رسم ساده، یک بسته مداد رنگی 24 تایی، مداد اتود و چند تکه مقوای اشتنباخ است. اکثر ایده های من نیز ایده های الهامی هستند؛ یده هایی که به ذهنم الهام می شوند .

 

کارتون و کاریکاتور را چه طور آموختید ؟ آیا استادی داشته اید ؟ چه کسانی در موفقیت های تان سهم بیشتری داشته اند ؟

تاکنون استادی نداشته ام و هر چه دارم از خداست! البته تشویق های مادرم و پشتکار و تلاش های بی وقفه خودم؛ اما لازم می دانم از راهنمایی های آقای سعیدصادقی ،دوست و همشهری عزیزم، در همین جا تشکر کنم. یکی دیگر از کسانی که در موفقیت های اخیرم بسیار تأثیر گذار بوده است،  خواهر زاده ام دکتر فروغ موسوی فرد هستند چون ایشان به چندین زبان دنیا بخصوص انگلیسی تسلط کامل دارند. خانه کاریکاتور ایران هم یکی از مهمترین ها بوده و هست؛ بخصوص زمانی که مجلات کارتون و کاریکاتور آن به دستم می رسید و به من انگیزه صد چندان می داد.

 

دغدغه فعلی شما به عنوان یک کارتونیست، هم از لحاظ کاری و هم نگاه به پیرامون تان چیست؟

قبلا دغدغه زیاد داشتم اما اکنون زیاد سخت نمی گیرم! خوشحالم که به لطف خداوند توانستم با امکانات محدود و بسیار کم خودم را ثابت کنم و آثاری خلق کنم که مردم سراسر جهان آنها را دوست دارند و حرف دل آنها است؛ آثاری در مورد فقر، تبعیض، فرهنگ، جامعه و ...

 

در پایان صحبت خاصی دارید؟

از شما ودیگر عوامل سایت خوب و پرطرفدار ایران کارتون، که این موقعیت و این فضا را برای بنده فراهم ساختید بی نهایت سپاسگزارم و آرزوی بهترین ها برای شما و همه هنرمندان ایران زمین دارم.

 

شماری دیگر از آثار محمدحسین اکبری در ذیل می آید:

 

 

 

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر