728 x 90

گفتگو با مسعود شجاعی طباطبایی در باره کارتون های انتخاباتی اش

گفتگو با مسعود شجاعی طباطبایی در باره کارتون های انتخاباتی اش
گفتگو با مسعود شجاعی طباطبایی در باره کارتون های انتخاباتی اش

سید مسعود شجاعی طباطبایی، کارتونیست و کاریکاتوریست نام آشنای کشور، از زمان آغاز سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران ویژگی‌های یک کاندید خوب را در کارتون‌های خود به تصویر کشیده و تولید این مجموعه نیز که به صورت دیجیتال کار می کند همچنان ادامه دارد. خبرنگار حوزه تجسمی گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، به تازگی گفتگویی با شجاعی طباطبایی در باره کارتون های انتخاباتی اخیرش انجام داده است که با ویرایش و تغییر قالب در ذیل می آید :

 

ایده خلق این کار‌تون های انتخاباتی از کجا نشأت گرفت؟

بعد از فرمایشا ت مقام معظم رهبری درباره انتخابات، ایده این کارها در ذهنم شکل گرفت و به نظرم رسید که با زبان کاریکاتور، که یک زبان عمومی و از درون مایه طنز برخوردار است و مقبولیت خاصی هم بین مردم دارد، بهره گرفته و مطالبی را درباره انتخاب کاندیدای اصلح بیان کنم. تلاشم این بود که مسائل سیاسی روز، به ویژه واکنش‌هایی که بعد از صحبت‌های کاندیدا مطرح می‌شد، را به تصویر بکشم.

 

 

استقبال از این آثار چه طور بود ؟

آثاری که تولید کرده ام در صفحات مختلف اینستاگرام استوری شد. همچنین در سایت ایران کارتون و هنر مقاومت هم در قالب نمایشگاه مجازی به نمایش درآمدند. در کل ، فضای مجازی بستر مناسبی برای دیده شدن این کارهاست.

 

 

امکان برپایی نمایشگاهی از این آثار هست ؟

اگر تعداد این کارتون‌ها به ۴۰ تا برسد، می‌توان یک مجموعه نمایشگاهی از آن‌ها در روایت فتح برپا کرد.

طرح چنین مباحثی در قالب کارتون، تا چه حد می تواند دراین خصوص تاثیرگذار باشد ؟

هنر بیان واضح و روشنی درباره مباحث سیاسی دارد و شاخه کاریکاتور هم به واسطه قابلیت‌هایی که عنوان کردم، از سادگی و صراحت خاصی برخوردار است. البته من در آثارم از کلمات هم بهره گرفتم تا مطلب برای بیننده روشن‌تر و واضح‌تر باشد. من برای انتخاب یک نماینده خوب هم این کار را انجام دادم. آثار آن دوره هم تاثیر بسیاری بین مخاطبان داشت و بازخورد مناسبی را از سوی آن‌ها دریافت کردم.

آیا پیش آمد که یک نفر تحت تاثیر آثار شما دست به انتخاب بزند ؟

نمی‌توانم دراین باره نظر قطعی بدهم، کار‌های من این طور نیست به کسی بگوید چه کسی را انتخاب کنید، فقط معیار‌های کلی را مطرح می‌کنم تا مردم آن‌ها را در ذهن خود مرور کنند و دست به انتخاب بزنند.

به نظر شما رسالت هنرمندان در چنین مواقعی چیست ؟

هنرمند باید بِروز و متعلق به زمانه خودش باشد و در هر زمان نسبت به اتفاقات پیرامونش واکنش نشان دهد.

 

شماری دیگر از کارتون های انتخاباتی مسعود شجاعی طباطبایی در ذیل می آید:

 

 

 

 

 

 

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر