728 x 90

گفتگو ی اختصاص با علیرضا کریمی مقدم درباره آثار ون گوکی اش

گفتگو ی اختصاص با علیرضا کریمی مقدم درباره آثار ون گوکی اش
گفتگو ی اختصاص با علیرضا کریمی مقدم درباره آثار ون گوکی اش

علیرضا کریمی مقدم، کارتونیست ، تصویرگر و نقاش است و در یکی دو سال اخیر، ونسان ون گوگ، نقاش نامدار و شیدای هلندی ، شخصیت محوری کارتون هایش شده است. کریمی مقدم با قراردادن ون گوک در موقعیت ها و فضاهای مختلف، به اجرای ایده های مختلف اش پرداخته و بدین طریق به بیان آنچه مدنظر دارد می پردازد و آثار بسیار زیبا و ستودنی هم خلق کرده است. یکی از نکات قابل توجه این آثار، بهره گیری این هنرمند کارتونیست از سبک و فضای آثار نقاشی ون گوک در هنر کارتون است هرچند که این آثار کریمی مقدم را نمی توان محدود به هنر کارتون کرد بلکه تصویرسازی و نقاشی هم پنداشت. مزرعه گل های آفتابگردان، یکی از فضاهایی است که بستر و پس زمینه کارهای کریمی مقدم شده است و خورشید، هلال ماه، دریا، باران، کوه، دشت و برف هم از جمله عناصر دیگری هستند که کریمی مقدم  با الهام و ارجاع به فضای آثار ون گوک از آنها استفاده ای خلاقانه و عالی کرده و جوایزی هم در چند جشنواره به خاطر این آثار کسب کرده است. با علیرضا کریمی مقدم در باره این  آثارش و چگونگی  الهام گیری از زندگی ون گوک و آثارش در کارهای اخیرش گفتگویی انجام داده ایم که می خوانید :

 

شخصیت  ونسان ون گوگ چه ظرفیت و پتانسیلی در اختیارتان قرار می داد که او را به عنوان شخصیتی محوری برای یک سری آثار انتخاب کردید ؟

صرفا علاقه شخصی است و دلیل خاصی ندارد.

 

جدای از علاقه تان، این هنرمند را بر چه استدلال و منطق هنری به عنوان شخصیتی محوری انتخاب کردید؟

معتقدم ونگوگ، جدای از بحث هنر و تحلیل هایی که می توان در مورد آثار هنری اش داشت، نماد نوعی تفکر و شیوه زندگی است و بر نماد بودنش تأکید می کنم. این هنرمند در زندگی کوتاه خود امیدواری و پشتکار را برای من یاد آور می شود. کسی که عاشق هدفی است که برگزیده و تا پای مرگ هم بر سر هدف خود ایستاد. کسی که در زمان حیات اش در فقر مطلق بود و پس از مرگ قدر دانسته شد.

 

این آثارتان را بیشتر در حوزه کارتون می‌دانید یا ‌تصویرسازی یا طراحی و یا نقاشی؟

من یک کارتونیست هستم و تقریبا سعی می کنم تمام موضوعات آثارم اشاره ای به طنز یا نقد داشته باشد. اما در مورد پروژه ونگوگ خیلی از مواقع وارد حیطه تصویرسازی شدم و  رگه های طنز در آثارم کم رنگ تر شد.

 

در فضا و زمینه ی کارتان، به آثار ون گوگ ارجاع دارید از جمله مزرعه ی گل های آفتابگردان، خورشید ، ماه و ... لطفا کمی هم از این الهام و تاثیر پذیری و ارجاعات بگوئید. اینکه در کارتان چقدر از آثار و زندگی این هنرمند الهام گرفته اید و چقدر از کارتان منوط بر تمهیدات و شگردها هنری شخص شما است ؟

مبنای اولیه و اصلی کارهای من قطعا برگرفته از آثار ون گوگ است اما تمام تلاش خودم را انجام می دهم تا با وفاداری به سبک رنگ آمیزی، نورپردازی و ترکیب بندی ون گوگ، شیوه کاری خودم را هم وارد ماجرا کنم. به علاوه روایت هایی که از طرف من صورت می گیرد بر اساس مطالعاتی است که مبنایش از نامه ها و داستان زندگی ون گو گ الهام می گیرد با کمی چاشنی فانتزی.

 

این استفاده و الهام گیری  از نامه ها و داستان زندگی ون گوگ به چه نحوی در این آثارتان صورت گرفته است؟

داستان زندگی ون گوگ به شکل کلی برای اکثر علاقمندان به این هنرمند در قالب کتاب ها و فیلم هایی که ساخته شده مشخص است. اما ون گوگ در نامه نگاری هایی که با برادرش داشته  است، گوشه های تاریکی از زندگی و جهان بینی خودش را روشن کرده و به آنها اشاره دارد. به نظر من مطالعه نامه ها، زوایای جدیدی از زندگی و تفکر این هنرمند را برای علاقمندان روشن می کند.

 

در خلق این کارها، وام گیری‌سبکی یا فرمی هم  از ون گوک کرده اید ؟

تمام تلاش خود را انجام می دهم که با وفاداری به شیوه رنگ آمیزی، نورپردازی، طراحی و حتی قلم گیری ون گوگ شیوه طراحی خودم را هم در این مجموعه کاری حفظ کنم.

 

دلیل این همه تداوم شما در خلق این کارهای تان چیست ؟ آیا قصد دارید ادامه دهید ؟

یک دلیل مشخص برای خود من دارد؛ اینکه تا کی می توانم با داشتن یک موضوع مشخص و یک کاراکتر ثابت اثرجدید و قابل قبول برای مخاطب خلق کنم.این یک چالش کاملا شخصی برای خودم است، یک نوع تمرین، یک نوع ریاضت کشیدن!  فکر می کنم فعلا توان خلق اثر با این موضوع را داشته باشم.

 

جدای از این آثارتان، کارهای دیگری هم انجام داده اید چون در صفحه اینستاگرام تان فقط این کارها را ‌می گذارید ؟

من از سال ۱۳۷۰ کاریکاتور می کشم و به طور مسلم تعداد آثاری که خارج از موضوع ونگوگ خلق کرده ام به مراتب بیشتر از پروژه ی اخیرم است. در کنار این پروژه، به ادامه کار کارتون هم می پردازم اما فعلا ترجیح می دهم در صفحه شخصی اینستاگرامم کارهایی که با موضوع ون گوگ خلق می شوند را منتشر کنم.

 

واکنش‌های هنرمندان و گالری های خارجی به کارهای تان چیست؟

واکنش ها بسیار خوب بوده و استقبال برای شخص من غافلگیر کننده بوده است اما در ایران خیر متاسفانه !؟ این استقبال بیشتر در آمریکا، برزیل، اسپانیا ، هلند، ترکیه و فرانسه بوده است و پیشنهادات خوبی نیز برای برگزاری نمایشگاه آثار ارائه شده است. البته فعلا به دلیل شیوع بیماریکوید 19، امکان برگزاری نمایشگاه وجود ندارد. امیدوارم این توجه از جانب هنر دوستان کشور خودم هم صورت گیرد.

 

فکر کنم جایزه ای هم در هلند برای این آثارتان گرفتید؟ کمی از آن بگوئید.

در هلند خیر ولی در چند جشنواره بین المللی کارتون در سال ۲۰۲۰ آثارم با موضوع ون گوگ برنده جایزه شد.

 

اگر صحبت خاصی دارید بفرمائید

امیدوارم همان طور که این آثار مورد استقبال گالری های خوب در اکثر کشورها قرار گرفته، در کشور خودم هم به دور از جناح بندی های مرسوم در بین اهالی هنر، بتوانم نمایشگاهی برای علاقمندان به آثار ون گوگ برگزار کنم. از خانه کاریکاتور ایران و وبسایت ایران کارتون هم به خاطر حمایت از این هنر نهایت سپاس را دارم.

 

ایران کارتون هم از شما به خاطر وقتی که گذاشتید تشکر می کند.

 

شماری از آثار الهام گرفته از شخصیت و آثار ون گوک علیرضا کریمی مقدم در ذیل می آید :

 

 

 

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر