728 x 90

گفتگو با اکبرتراب پور،کاریکاتوریست انیماتور

گفتگو با اکبرتراب پور،کاریکاتوریست انیماتور
گفتگو با اکبرتراب پور،کاریکاتوریست انیماتور

اکبرتراب پور، کارتونيست ، کاریکاتوریست و انيماتور، متولد 1364 همدان و فارغ التحصيل رشته گرافيك ازدانشگاه مفتح همدان است . وی برگزيده چندين جشنواره کاريکاتور از جمله: مقام اول جشنواره دوخط آبي سال1383، مقام اول جشنواره پيامبر اعظم سال 1385، لوح تقدير و تنديس جشنواره بين المللي رسانه هاي ديجيتال1387، لوح تقدير و تنديس جشنواره سوخت(کاسني)1387، مقام اول جشنواره کاريکاتور شهروندي بجنورد1388، مقام سوم جشنواره بين المللي مطبوعات 1388، مقام سوم جشنواره، کاريکاتورسراسري بوکان1388، مقام دوم جشنواره سراسري فرهنگ رسانه 1395، دريافت تنديس از جشنواره بين الملي جيازينگ چين 2008، جايزه شايستگي جشنواره بین المللی ايتاليا 2014، مقام اول جشنواره بين المللي براي صلح) ((fax for peaceايتاليا2014، مقام اول جشنواره بين المللي براي صلح (fax for peace) ايتاليا 2015، مقام سوم چهارمين دوسالانه بين المللي کتاب تهران 1395.

این هنرمند، جوایزمتعددی نیز در زمینه فیلم کوتاه و انیمیشن کسب کرده است که ازجمله این جوایزمی توان به : پروانه زرين بهترين کارگرداني جشنواره بين المللي فيلم کودک نوجوان1389، تنديس زرين بهترين کارگرداني ازجشنواره فيلم رشد1390، جایزه محسن رسول اف جشنواره تصویر سال ، تندیس زرین نهمین جشنواره فیلم صدثانیه ای و  جایزه ویژه جشنواره فیلم های ایرانی جشنواره تورنتو کانادا ۲۰۱۵ اشاره کرد.با وی گفتگویی انجام داده ایم که می خوانید:

چه طور کارتونیست شدی؟

به انیمیشن خیلی علاقه داشتم و دنیای کارتون هم به آن نزدیک است منتهی کار انیمیشن هزینه و وقت زیادی می طلبد اما درکارتون همان موضوع را می توانی دریک فریم نشان بدهی. دردوره ای هم نشریات و مجلات طنز خیلی زیاد بود که این یکی ازعواملی بود که مرا به سمت کارتون کشاند ولی متاسفانه الان این فضا موجود نیست.

اولین کارتونی که کشیدید چه بود ؟

سال 1389 جشنواره ای با موضوع اعتیاد برگزارشد و من کاری ارائه کردم که درآن چوب کبریت های سوخته به خانه ای تبدیل شده بودند.این کارتون درماهنامه کاریکاتورتبریز که متعلق به انجمن کاریکاتوریست های تبریز بود منتشر شد.

آرزوی کودکی تان چه بود ؟

به نقاشی و هنرهای تجسمی خیلی علاقمند بودم و کارهایی دراین زمینه انجام می دادم و برای تلویزیون می فرستادم.

اکنون چه آرزویی دارید ؟

آرزو می کنم که تمام آدم ها بخصوص هنرمندان و کارتونیست ها درصلح و صفا زندگی کنند.

اولین جایزه شما چه بود؟

اولین جایزه ام را سال 1386 درجشنواره ای با موضوع فلسطین گرفتم.

آخرین جایزه شما چه بود؟

جایزه جیازینگ چین 2019 بود.

آخرین کاری که دست گرفته اید چیست ؟

دارم برای مسابقه ترامپیسم اتود زده ام.چهار کارهست که دو تا از آنها کاریکاتور چهره است و دو تا دیگر کارتون.

شما به شکل دیجیتال کارمی‌کنید یا دستی؟

به خاطرسهل الوصول بودن دیجیتال کارمی کنم.البته اتودهای اولیه را با دست می زنم.درواقع ، ساختاراصلی با دست است و سپس رنگ آمیزی را دیجیتالی انجام می دهم.

ازچه ابزار و نرم‌افزاری استفاده می‌کنید؟

قلم نوری سینتیک

بهترین کارتان چیست ؟

خیلی سخت است که کاری را ازمیان همه کارها انتخاب کنی ولی کاری با موضوع کتاب دارم که انرژی زیادی روی آن گذاشتم و خیلی هم تأثیرگذاربود.کشتی دردریا است که قایق نجات هایی به آن وصل اند.داخل کشتی کتابی گذاشته شده است که ...

شکل گیری ایده درکارشما چگونه اتفاق می افتد ؟

وقتی با موضوع خاصی درگیر می شوید ، تبدیل به یک سوژه می شود و سپس ترکیب بندی و میزانسن به آن می دهیم تا آن سوژه دربیاید.

آیا کاریکاتور و کارتون را می‌توان آموزش داد؟

هرهنری آموزش دادنی است ولی شاکله و خمیره آن باید درفرد نهفته باشد.ممکن است کسی  به هنری علاقمند باشد اما وقتی وارد دنیای آن هنر می شود ؛ متوجه می شود که کارچندان ساده ای نیست.با این وجود ، صددرصد قابل آموزش است.کاریکاتور و کارتون، یک سری المان ها و کلید واژه ها دارد که لازم است آنها را بشناسی تا یک کاریکاتوریست یا کارتونیست شوی .به نظرمن، رشته کاریکاتورمی تواند یک رشته آکادمیک باشد و دردانشگاه تدریس شود.

آیا ایده هم آموزش دادنی است ؟

نه متأسفانه !

بیشترایده برای تان مهم است یا تکنیک؟

ایده درکاریکاتور برایم دراولویت است ولی گاهی ایده خوبی داری اما ممکن است با یک اجرای نا مناسب که با ایده مورد نظرهمخوانی ندارد ، پایمال شود.

روندانتخاب تکنیک و شیوه اجرا بعد ازشکل گیری ایده درکارشما چگونه اتفاق می افتد؟

بستگی به فرم و روایت ایده دارد ولی گاهی ایده ای هست که نیاز به اجرای خوبی دارد واین به تجربه سالیان نیازدارد.

به طورمعمول چه قدر روی یک اثر کارمی‌کنید؟

بستگی به ایده دارد چون اصل کار، ایده است.به عنوان مثال چندهفته ای درگیرمسابقه ترامپیسم بودم تا ایده اش به ذهنم رسید و بعد ازآن درنهایت یک روزکارکردم که به نظرم این زمان زیادی هم هست.

ویژگی اصلی یا نقطه عطف آثارشما ازلحاظ فرم و اجرا و محتوا چیست ؟

طرح مسأله است.

فرم پیچیده یا ساده ، به پیچیدگی و ساده بودن ایده هم ارتباط دارد ؟

جفت اش مطرح است.ایده و داستان پردازی باید با هم مچ باشند.البته کاربرای جشنواره یا کاربرای مطبوعات فرق می کند. به عنوان مثال هفته قبل درتهران ، مشغول کاری با موضوع دوچرخه بودیم که دراینجا قضیه خیلی متفاوت است تا کاربرای یک جشنواره چون این موضوع عمومی تر است اما درکاربرای جشنواره، اثردرگالری به نمایش گذاشته می شود و مخاطبینی که برای بازدید از آن می آیند نگاه تخصصی تری دارند.

زبان اثر هم دراینجا عامیانه تر است ؟

بله ، باید لقمه ساده دردهان مخاطب عام بگذاری.درکاریکاتور، کارخیلی ساده است و ماهیت آن این است که سوژه را بدون حاشیه ای پرداخت کنی و لب مطلب مهم است.

درپرداخت به این موضوع دوچرخه چگونه عمل کردید ؟

روی همراهی دوچرخه با طبیعت کارکردم و شعارم را خودم انتخاب کردم و قراراست که بیلبورد بشود.دراین کار، دوچرخه در رکاب طبیعت است و آدمی درآن درحال رکاب زدن است و دوچرخه هم شکلی متفاوت تر و اغراق شده تردارد و چرخ هایش تبدیل به شاخه و برگ درخت شده است.یعنی ریشه ها و شاخه های درخت درهم تنیده شده و تبدیل به چرخ دوچرخه شده اند.

 دریافت جوایز و حضور درجشنوارهای داخلی و بین المللی ، چقدردرارتقاء و توسعه و بازده هنری کارتان مؤثراست ؟

اصلا جایزه گرفتن برایم اهمیتی ندارد ولی وقتی داورهایی کارم را بررسی کرده و ویژگی هایی درآن دیده که انتخاب کرده اند ، نشانه مورد توجه قرارگرفتن کارهایم است.مبلغ هم برایم خیلی مهم است که متأسفانه ما کاریکاتوریست های ایرانی به خاطر وضعیت مالی نامطلوب و ضعیف مطبوعات ، نمی توانیم درآمدی داشته باشیم درصورتی که جایگاه اصلی کاریکاتوریست وکارتونیست درمطبوعات است و با مطبوعات هم شکل گرفته است.ولی متأسفانه حامی نیستند و اکنون برای انتشار یک کاریکاتور، 75 هزارتومان حق الزحمه به هنرمند می دهند.به همین خاطر کارتونیست های ایرانی به سمت جشنواره ها روی آورده اند و شاید درآمد خیلی ها ازاین راه تأمین می شود و خیلی کم هستند هنرمندانی که جاهای دیگری کارکنند.به جشنوارهای خارجی هم که جایزه های مادی به دلار  یورو دارند روی آورده اند ولی دراین قبیل موارد هم متاسفانه شرایط به گونه ای است که نمی توانیم مبلغ جایزه را دریافت کنیم مگر درجشنواره های معدودی که خودشان کارتونیست ها را دعوت می کنند تا آنجا جایزه شان را بگیرند که این جشنواره ها هم خیلی اندک اند.درواقع ، به خاطر تحریم ها نمی توانیم جایزه های مان را بگیریم.این جریان تا حدی مسأله سازشده است تا حدی که جشنواره به نام «پیراسیکابا» درکشور برزیل درفراخوانش اعلام کرده است که اگر هنرمندان ایرانی شرکت کنند و جایزه بگیرند ، قادربه پرداخت مبلغ جایزه آنها نیستیم.

همان طورکه اشاره کردید، برای دومین مسابقه بین المللی کارتون و کاریکاتورترامپیسم آثاری خلق کرده اید؟ارزیابی شما ازمسابقه بین المللی کارتون و کاریکاتورترامپیسم چیست ؟

بله قصد دارم چهارکارارائه کنم . این مسابقه اتفاق خیلی خوبی است و کارتونیست های خارجی زیادی هم استقبال کرده اند و ترامپ، سوژه کاریکاتوریست و کارتونیست های بین المللی شده است.چهره اش هم جوری است که می توان خیلی ساده وبا فرمی راحت او را نشان داد.امیدوارم که این مسابقه ادامه دارباشد.متأسفانه دوسالانه کاریکاتور ایران ، که خیلی شناخته شده بود، دیگربرگزارنمی شود ودولت توان مالی برگزاریش را نداردکه این اتفاق بدی است.

بهترین کاریکاتوریست خارجی ازنظرشما کیست؟

کینو ، کوزو بوکین  و سمپه

ازکارکدام هنرمند ایرانی خوش تان می‌آید؟

کارتونیست های خوبی داریم ولی طنزی که درآثار جواد علیزاده هست را خیلی می پسندم.

بهترین فیلمی که دیده‌اید؟

پدرخوانده

بهترین بازیگرایرانی و خارجی موردنظرشما چه کسانی هستند ؟

ایرانی «رضا عطاران»و خارجی «لئوناردو دی کاپریو»

بهترین کتابی که خوانده‌اید چه بود؟

«صدسال تنهایی» اثر«گابریل گارسیا مارکز»

با کدام یک ازهنرمندان ایرانی بیشتردرارتباط هستید؟

با همشهریانم ازجمله محمود نظری ، علی پاک نهاد و البته کارتونیست های عزیز دیگرشهرها.

نظرشما درباره سایت ایران کارتون چیست؟

واقعا می توان گفت سایت مرجع دنیاست!

صحبت خاصی دارید ؟

ضرورت ایجاد انجمن صنفی برای کاریکاتوریست های ایران.

با تشکر از وقتی که در اختیار ایران کارتون گذاشتید، برایتان آرزوی موفقیت های روزافزون داریم.

برای دیدن آثار اکبر تراب پور لطفا  اینجا را کلیک کنید.

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر