728 x 90

گفتگوی اختصاصی با علی شافعی

گفتگوی اختصاصی با علی شافعی
گفتگوی اختصاصی با علی شافعی

علی شافعی، کارتونیست و گرافیست، متولد ۱۳۵۹ گرگان و فارغ التحصیل رشته گرافیک است. شافعی، 3 نمایشگاه انفرادی کارتون در سال های ۱۳۸۰ ،۱۳۸۲ و ۱۳۸۴ در تالار فخرالدین اسعد گرگانی برگزار کرده است. وی اولین جایزه کارتون را سال ۱۳۸۱ در جشنواره استانی کاریکاتور زندگی بدون اعتیاد دریافت کرد اما بعدها جوایز و مقام های قابل توجهی از جشنواره ها و مسابقه های ملی وبین المللی کسب کرد که از آن جمله می توان به : کسب مقام نخست جشنواره ناجی علی ۲۰۱۷، مقام‌دوم جشنواره توریسم ترکیه ۲۰۱۷، کسب مدال برای اثر برگزیده جشنواره ماهی و صدف بلغارستان، مقام سوم جشنواره کارتون مقدونیه 2018، مقام سوم جشنواره کارتون فرتون پرتغال 2020 و مقام سوم جشنواره کارتون صلح کورد عراق 2021 اشاره کرد. علی شافعی اخیرا موفق به کسب مقام‌نخست جشنواره کارتون سیاسی مایاکامات هند 2021 شده است . به همین بهانه و همچنین برای کسب اطلاع از دیگر فعالیت هایش با وی گفتگویی اختصاصی انجام داده ایم که می خوانید:

 

در ابتدا از آخرین جایزه تان که کسب مقام نخست جشنواره بین المللی کارتون سیاسی هندوستان مایا کامات است بگوئید

در مورد کسب‌‌ مقام‌ نخست در این جشنواره باید ذکر کنم که افتخاری بود که نصیب کشورمان شد. پیش از این، همین اثرم در هشتمین جشنواره کارتون توریسم ترکیه، مقام دوم را به دست آورده بود .

 

اثر برنده شده علی شافعی در جشنواره کارتون سیاسی مایاکامات هند 

 

شما در این اثر به مسأله مهاجرت پرداخته اید ولی به نظر می رسد که بحث تبعیض و عدالت را هم در گرو موضوع مهاجرت مطرح کرده اید. کمی هم از این اثرتان و همچنین ایده و نگاهی که در پرداخت به موضوع مهاجرت داشتید بگوئید.

در این اثرم تلاش داشتم که مشکلات مهاجرت به اروپا را به تصویر بکشم. بخصوص مهاجرینی که از کشورهای سوریه و عراق گرفتارگروه تروریستی داعش شده بودند. تعجب آور بود که درتشکیل گروه داعش برخی کشورهای اروپایی نقش بسزایی داشتند اما در مهاجرت مردم گرفتار داعش به کشورشان محدودیت ایجاد می کردند  

 

کارتون های شما بیشتر اجتماعی و سیاسی هستند. لطفا از اولویت ها و آنچه که در کارتون برای تان ارجح تر است بگوئید. اینکه تمرکزتان در کارتون روی چیست ؟

در این سال ها تلاش داشته ام روی موضوعات ژورنالیستی روز اعم از سیاسی و اجتماعی کار کنم چرا که معتقدم، شمه هنر کارتون، انتقاد برای سازندگی فرهنگی درمورد رخداد مربوطه است. مانند جراحی که با ابزار تیغ به مداوا و بهترکردن حال بیمار می پردازد .

 

شما کارتون های سیاسی  زیادی هم کار کرده اید. یک کارتون سیاسی خوب از نظر شما باید واجد چه ویژگی هایی باشد ؟

در زمینه اجرای کارتون های سیاسی پیش از همه مسئولین ما در دولت باید نقدپذیر باشند. باید این عزیزان به هنرمندان کارتونیست و کاریکاتوریست، به منزله افرادجامعه بنگرند. اینکه ، بر حسب هنری که دارند، حق‌ طبیعی شان است که بتوانند در راستای بیان موضوعات طنز کار کنند و هدفی جز ساختن ندارند.  کارتون سیاسی خوب از نظر من صرفا در فضای باز با درک بالا رشد می کند. به نظر من، سانسور یا خودسانسوری کمک کننده نیست که پناه به استعاره ها ببریم.

 

از لحاظ فرم و تکنیک و سایر ویژگی های فنی در هنر کارتون، چه گرایشی دارید و به چه موارد و عناصری توجه دارید؟

از نظر اجرای کار همچنان با مداد یا راپید روی کاغذ و رنگ آمیزی در فتوشاپ‌ اجرایم را پیش می برم. شخصا به وجود بافت تکسچر در اجرای رنگی ام علاقمند هستم .

 

لطفا از فعالیت های اخیرتان بگوئید و آیا علاوه بر کارتون، فعالیت های دیگری هم دارید؟

در زمینه‌ فعالیت کاری ام، سفارشات آنلاین گرافیگ می پذیرم که البته با رکود در این زمینه مواجه شدیم. از آنجا که 3 سال است ازدواج کرده ام و همسرم به عنوان بهیار در بخش آی سی یو کرونا مشغول به کار هستند، سعی می کنم نقش مهمی هم در منزل داشته باشم. قابل ذکر است که فعالیت برای شرکت در جشنواره های داخلی و بین‌المللی، زمینه خوبی برای چالش و کار برای همه دوستان به وجودآورده است.

 

در حوزه هنر کارتون چه چشم اندازی دارید؟

در زمینه فعالیت جشنواره ای خیلی حضور نداشتم اما سعی بر این دارم که حضور فعال تری داشته باشم. چشم‌انداز بسیار درخشان تری هم برای هنر کارتون ایران می بینم‌؛ بدون تعارف و اغراق !

 

اگر صحبت خاصی دارید بفرمائید

از سایت ایران کارتون، که همیشه درحمایت از هنرمندان فعال بوده و به سهم خودش کارتون و کاریکاتور ایران را قدرت بخشیده است، تشکر می کنم.

 

ایران کارتون هم ضمن تبریک به شما ،برای تان آرزوی موفقیت هر چه بیشتر دارد!

 

شماری از نمونه آثار کارتون علی شافعی در ذیل می آید:

 

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر