728 x 90

گفتگوی اختصاصی با سامان ترابی برنده دوسالانه کارتون کتاب

گفتگوی اختصاصی با سامان ترابی برنده دوسالانه کارتون کتاب
گفتگوی اختصاصی با سامان ترابی برنده دوسالانه کارتون کتاب

سامان ترابی، کارتونیست و کاریکاتوریست، متولد اردیبهشت ۱۳۶۰ و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مرمت آثار تاریخی از دانشگاه هنر اصفهان است. ترابی تاکنون موفق به دریافت دهها جایزه ملی و بین المللی از جشنواره های معتبر شده است که از جمله این جوایز می توان به جوایز وی از جشنواره های: آیدین دوگان ترکیه، ساتیریکون لهستان، جشنواره نروژ، گنجینه آب، کارتون کتاب، جایزه ویژه سومین جشنواره سراسری کاریکاتور خراسان شمالی با موضوع جنگ نرم، جایزه ویژه از اولین جشنواره کاریکاتور ساخت ایران و جایزه اول نهمین جشنواره بین المللی تورهان سلجوق ترکیه اشاره کرد.

ترابی اخیرا با کارتونی با موضوع کتاب موفق به کسب جایزه سوم پنجمین دوسالانه کارتون کتاب شده است. به همین بهانه گفتگویی اختصاصی با وی انجام داده ایم که می خوانید ؟

 

در ابتدا کمی از دوسالانه کارتون کتاب، موضوع آن و جایزه ای که شما گرفتید بگوئید؟

همان طور که مطلع هستید امسال پنجمین دوسالانه کارتون کتاب برگزار شد و یکی از آثار کارتون بنده موفق به کسب جایزه سوم در این دوره شد. این دوسالانه یکی از جشنواره های بین المللی کارتون مورد علاقه من است که به دلیل موضوع خاص و برگزاری منظم آن، جایگاه ویژه ای نیز در بین کارتونیست های مطرح و بنام سایر کشورها پیدا کرده است.

 

اثر برنده شده سامان ترابی در پنجمین دوسالانه کارتون کتاب

 

یکی از آثار امسال من که موفق به کسب جایزه شد در خصوص معضل جهانی شبکه های اجتماعی و تأثیر کتاب و کتابخوانی در هدایت صحیح کودکان و نوجوانان در مواجهه با این سیل عظیم اطلاعات عمدتاً غیر مفید حاصل از این شبکه ها اجرا شده است.

 

کارتان هم از لحاظ ایده و هم اجرا خیلی عالی است و شما دقیقا روی یک بحران و اپیدمی بزرگی جهانی دست گذاشته اید که آسیب های زیادی از جوانب مختلفی در بردارد. لطفا کمی از چگونگی پرداخت تان به این موضوع  و میزان تاثیر آن در مخاطبان بگوئید.

با توجه به استفاده از نماد ها و نشانه های شبکه های اجتماعی و کتابهایی که بصورت پل مسیر را برای عبور نوجوان هموار کرده اند، به نظرم درک موضوع برای مخاطبان بسیار ساده باشد و در ارایه پیام به مخاطب موفق بوده است.

 

به نظر شما یک کارتون خوب از لحاظ تکنیک واجرا و ایده و... باید واجد چه ویژگی ها و رعایت چه مواردی باشد؟

در هنر کارتون و بخصوص در آثار جشنواره ای که آثار به رقابت گذاشته می شوند به عقیده من ایده و سوژه مناسب در درجه اهمیت بیشتری قرار دارد و تکنیک خوب صرفا به ارایه بهتر و سریع تر پیام به مخاطب می تواند کمک رسان باشد. البته جنبه های هنری اثر هم بسیار اهمیت دارد و کارتون خلق شده را به یک اثر هنری ارزشمند تبدیل می کند.

 

در ادامه شماری از دیگر آثار سامان ترابی می آید:

 

 

 

 

 

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر