728 x 90

گفتگوی اختصاصی با عارف نیازی داور دوسالانه کارتون کتاب

گفتگوی اختصاصی با عارف نیازی داور دوسالانه کارتون کتاب
گفتگوی اختصاصی با عارف نیازی داور دوسالانه کارتون کتاب

عارف نیازی، کاریکاتوریست، کارتونیست، تصویرگر، طراح و گرافیست ، زاده ی  30  تیر 1374 کرمانشاه است.

عارف نیازی ،جوایز و افتخارات بین المللی و ملی بسیار و معتبری در کارنامه اش دارد و آثار کیفی هنری بسیاری هم در حوزه های مختلف هنری  از جمله کاریکاتور و کارتون خلق کرده است. نیازی، که جایزه اول چهارمین دوسالانه کارتون کتاب را دریافت کرده بود، اخیرا به عنوان یکی از اعضای هیأت داوری پنجمین دوسالانه کارتون کتاب انتخاب شده است. با وی به همین بهانه گفتگویی انجام داده ایم که می خوانید :

 

در ابتدا از داوری تان در پنجمین دوسالانه کارتون کتاب بگوئید

حضور در چنین دوسالانه ‌ای، چه به عنوان شرکت کننده مانند سال‌های پیش و چه به عنوان داور مانند امسال، باعث خوشحالی بنده است. به هر حال داوری چنین فستیوالی برای هر هنرمندی خبر بسیار خوبی است.

 

گویا در چهارمین دوسالانه کارتون کتاب برنده شده اید و به همین خاطر و بر اساس قاعده مرسوم این دوسالانه، برندگان دوره قبل به عنوان داور دوره جدید انتخاب می شوند. لطفا از اثرتان که در دوسالانه قبلی کارتون کتاب برنده شد بگوئید.

اثر عارف نیازی / برنده جایزه اول چهارمین دوسالانه کارتون کتاب

 

بله اثر بنده در دوره پیشین این دوسالانه برنده جایزه اول شد. کاری که ارائه شد، بیشتر تجربه زیستی خودم در باره کتاب و حسی بود که خودم در طی سال‌هایی که کتابخوانی داشتم از آن دریافت کردم. به نظرمن، همین نقطه قوت کار بود چرا که باعث شد اثر تبدیل به شعار نشود. اجرای این اثر برای من خیلی ساده بود چرا که من آن را بارها تجربه کرده بودم و از خودم تخیل نساختم.

 

به نظر شما، هنر کارتون و کاریکاتور چه قدر و چگونه می تواند به طرح و پوشش بحث کتاب و کتابخوانی بپردازد ؟

فعالیت کارتونیست‌ها در ارتباط با کتاب خوب است. بسیاری از آنها تصویرگر هستند و تصویرسازی کتاب هایی را بر عهده دارند که کودکان را می‌تواند هرچه بیشتر به کتاب و کتابخوانی علاقه‌مند کند.

از طرفی خلق آثاردر باره اهمیت کتاب و کتابخوانی هم تاثیرگذار است و به طور قطع، تبلیغات می‌تواند گرایش افراد، بخصوص در سنین پایین و نوجوانی،به این مسئله را ایجاد کند.

 

ارزیابی تان از برگزاری یک دوسالانه کارتون با موضوع کتاب چیست و چقدر می تواند موثر باشد؟

اینکه چنین رویداد مهمی به این گستردگی با موضوع کتاب برگزار می‌شود، یک پیام بسیار مهم را انتشار می‌دهد. پیامی که اهمیت کتاب را اعلام می‌کند.

امیدوارم از فستیوال هایی با موضوعات فرهنگی که در جهت افزایش آگاهی و نیاز جامعه است حمایت شود. در آن صورت حتی می‌توان برنامه های جانبی مناسبی را هم در کنار دوسالانه متصور شد.

 

از موفقیت ها و فعالیت های فعلی تان چه خبر ؟

همچنان مشغول به نقاشی و تصویرسازی و آموزش هستم و خوشبختانه استقبال خوبی از طرف مجموعه‌داران آثار هنری به کارهایم شد اما بزرگترین موفقیت چند ماه اخیرم شکست دادن کرونا بود. (لبخند)

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر