728 x 90

مصاحبه با گیلرمو موردیلو

مصاحبه با  گیلرمو موردیلو
مصاحبه با گیلرمو موردیلو

او را با نام موردیلو می‌شناسند و یکی از بزرگترین کاریکاتوریست‌های جهان است. شهرت او به دلیل ایجاد تصاویر طنز آمیز، رنگارنگ ، نمایش‌های بی‌کلامی  از عشق ، فوتبال ، گلف و حیوانات گردن دراز در موقعیت‌هایی خنده‌دار است، کارهای او ترکیبی از طراحی حرفه‌ای و معنای پیچیده است که با چندین دهه از تجربه و پیشرفت همراه شده‌اند.

این داستان شخصی است که علاقه خود به نقاشی را دنبال کرده، استعداد کودکی‌اش را پرورش داده و در سن  84 سالگی هنوز مشغول خلق آثار جدید بود. وی در سال 1932 از پدر و مادری اسپانیایی تبار متولد شد، موردیلو را در بوینس‌آیرس آرژانتین در خانه‌ای متوسط پرورش یافت، جایی که در خیابان‌هایش فوتبال بازی می‌کرد و از 5 سالگی روی میز آشپزخانه کارتون می‌کشید. در سن کودکی با چهره‌هایی مانند چارلی چاپلین، باستر کیتون و کارتون‌های والت دیزنی عاشق کارتون شد. سفید برفی اولین فیلم انیمیشنی بود که تجربه کرد. در 13 سالگی، اولین کمیک خود را با نام پاسکاسیوی گدا ترسیم کرد. او همچنین پرتره‌هایی از  خودش کشید.

از آنجا که به یادگیری علاقهٔ زیادی داشت در سن ۱۶ سالگی از مدرسهٔ روزنامه‌نگاری مدرک تصویرگری گرفت. دو سال بعد در حین ادامهٔ تحصیل با گروه Burone Bruch برای داستان‌های کودکان با عناوین: Perrault Schmid ، موسیقی‌دانان برمن و داستان سه خودک کوچک (Tales of Perrault Schmid, The Musicians of Bremen and The Three Little Pigs) تصویرسازی کرد. 

او در سال ۱۹۵۲ در تأسیس استودیوی Galas همکاری کرد که به تولید انیمیشن اختصاص داشت. در همین حال، او به حرفه خود به عنوان تصویرگر ادامه داد و برخی آثارش را در مجلات محلی منتشر کرد.

در نوامبر ۱۹۵۵، به لیما در پرو نقل مکان کرد و در آنجا به عنوان یک طراح آزاد برای شرکت McCann Erickson کار کرد. در طول مدت حضور در لیما ، او گلف را کشف کرد که بعدها درون‌مایهٔ اصلی کارتون‌هایش شد. در سال ۱۹۵۸ برای تحریریه Iberia Lima روی افسانه‌های ازوپ  کار کرد.

سپس برای Hallmark Cards تصویرگری کارت تبریک می‌کرد و پس از آن در سال ۱۹۶۰ به نیویورک رفت و برای انیمیشن Popeye and Little Lulu کار تصویرگری انجام داد.

در سال ۱۹۶۱ مجدد برای Oz کار تصویرگری کارت تبریک انجام داد. در سال ۱۹۶۳ به پاریس رفت و با کار برای مجلاتی همچون  Elle, Paris-Match و Pif Gadget کارتون را از سر گرفت. در سال ۱۹۶۶ اولین کارتون طنز بدون شرح او در شمارهٔ ۴۳۶۸ مجلهٔ Le Pelerin چاپ شد. اغلب آثارش در مجلهٔ Germany's Stern چاپ شدند. در سال ۱۹۶۹ با همسرش در پاریس آشنا شد و ازدواج کرد.

در سال ۱۹۷۲ کتاب‌هایش با عنوان Crazy Cowboy, Crazy Crazy و Galeon و در سال ۱۹۸۱ Mordillo Football و در ۱۹۸۷ Mordillo Golf  در آلمان چاپ شدند. از سال ۱۹۷۲ تا ۲۰۱۲ بیش از ۴۰ عنوان کتاب کار کرد که چاپ شدند.

از ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۱ هنرمند اسلوونیایی میکی ماستر از آثار موردیلو جهت ساخت انیمیشن استفاده کرد که به جشنوارهٔ کن راه پیدا کردند و در شبکه‌های تلویزیونی ۳۰ کشور نمایش داده شدند. 

او انیمیشن سه بعدی Crazy Island را ساخت که در سال ۲۰۱۸ پخش شد.

موردیلو در ۲۹ ژوئن ۲۰۱۹ درگذشت. 

آیا  می‌دانید که چه تعداد اثر در کارنامهٔ شما وجود دارد؟
من در حال ثبت سوابق کاریکاتورهایم هستم. قبل از کاریکاتورهای اصلی، طرح‌هایی می‌زنم و هر کدام از آنها یک شماره می‌گیرند. بعضی اوقات روز و ساعت را می‌نویسم. نمی‌دانم چرا ، این کار را صرفاً برای خودم انجام می‌دهم. در کل ، بیش از 2000 کارتون دارم.

پروفایل گیلرمو 

 

 

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر