728 x 90

فرانک هاپمن و کارتون‌هایش

فرانک هاپمن و کارتون‌هایش
فرانک هاپمن و کارتون‌هایش

 

در سال 2020 ، این هنرمند آلمانی با «پرتره» نخست وزیر انگلیس بوریس جانسون، برندۀ جایزه بزرگ مسابقۀ جهانی کارتون مطبوعات در پرتغال شد.

 

مصاحبۀ Francisco Pu Pal Suárez با هاپمن:

در سال 2017، پسرم اسکار در هنگام بازدید از فرانکفورت مرا به دیدن موزۀ کاریکاتور این شهر برد، جایی که نمایشگاه «انیمالیسم» آثار هنرمند هنرهای تجسمیِ آلمانی، فرانک هاپپمن (لینگن ، 1975) برگزار شده بود، نمایشگاه «پرتره و کاریکاتور» او با کارهای استثنایی‌اش ما را شگفت زده کرد. از همان لحظه، من شیفتۀ آثارش شدم.

اثر: اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، برندۀ جایزۀ  «Golden Winged Pencil» در سال 2017

در همان سال رجب طیب اردوغان به خاطر این کاریکاتور به او جایزۀ "Golden Winged Pencil"  و مبلغ 5 هزار یورو جایزۀ نقدی اعطاء کرد. در این مسابقه 211 کاریکاتوریست از آلمان، اتریش و سوئیس با بیش از 1000 اثر شرکت کرده بودند.

نمایشگاه دیگرش به دونالد ترامپ اختصاص داشت، که در روزنامه «لس آنجلس تایمز» منتشر شد که بازتاب بین‌المللی داشت، کارش بی عیب و نقص بود، و در 2017 جایزۀ بهترین اثر را از انجمن طراحی خبر « the Society For News Design» دریافت کرد. نگاهی نیز به كیم جونگ-اون رهبر كره شمالی، به عنوان شخصیتی چاق، آنگلا مرکل خندان و ولادیمیر پوتین با آن نگاه مصممش داشت.

ولادیمیر پوتین، اثر ی از هاپمن

سال گذشته، هاپمن با تصویری از جانسون برندۀ جایزه بزرگِ مسابقۀ جهانی کارتون مطبوعات شد. او در زمان گرفتن جایزه گفت: « من چیزی را کشیدم که می‌دیدم. در زمان کشیدن کاریکاتور یک شخصیت باید آنچه ترسیم می‌کنم تا جای ممکن به تصویری که از او در ذهن دارم نزدیک باشد» و با کمی نگرانی ادامه داد: «جای تأسف است که روزنامه‌ها فضای چندانی به کارتون و طنز و کاریکاتور اختصاص نمی‌دهند. این امر مسئلۀ آزادی بیان است، اگر روزنامه‌ها بدان نپردازند، کاملاً نادیده گرفته خواهد شد و سانسور می‌شود، واقعاً مشکل بزرگی است».

عنوان اثر: بوریس جانسون. هنرمند: هاپمن، برندۀ جایزه بزرگ مسابقات جهانی مطبوعات.

هاپمن، فارغ التحصیل طراحی از دانشگاه علوم کاربردی مونستر است، از سال 2005 جوایز مختلفی را در اتریش ، آلمان ، ایتالیا ، بریتانیا و پرتغال به دست آورده است، از جمله جایزۀ بهترین اثر در انجمن طراحی خبر در بخش تصویرگری در سال 2014.

 در پاییز 2012 ، وی مفتخر به دریافت درجۀ «استاد هنرهای کمیک» شد. این درجه به هنرمندان آلمانی داده می‌شود که با قلم و بیان خود وقایع روز را به شکل طنز بیان می‌کنند.

عنوان اثر: جک نیکلسون، هنرمند: هاپمن

او به عنوان یک هنرمند آزاد آثارش را در مجلات و رزنامه‌هایی از جمله: مجله Rolling Stone (نسخۀ آلمانی)، Die Welt ، Welt am Sonntag ، Manager Magazin ، Eulenspiegel و همچنین Stern و Suddeutseh Zeitung و بسیاری نشریات دیگر منتشر می کند. به خاطر کیفیت کارهایش امروز از او صحبت کردیم.

22 ژانویۀ 2021

 

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر