728 x 90

گفتگوی اختصاصی با سامان احمدی برنده جشنواره مالزی

گفتگوی اختصاصی با سامان احمدی برنده جشنواره مالزی
گفتگوی اختصاصی با سامان احمدی برنده جشنواره مالزی

سامان احمدی، کارتونیست و انیماتور، متولد 1361 تهران و فارغ التحصیل رشته گرافیک در مقطع کارشناسی از هنرستان هنرهای تجسمی کرمانشاه است. احمدی در کنار کارتون و کاریکاتور به فعالیت در حوزه انیمیشن هم می پردازد و به عنوان دبیر هنر هم در اداره آموزش و پرورش استان تهران مشغول به کار است .وی سوابق نمایشگاهی زیاد و کسب جوایز و رتبه های متعددی از جشنواره های داخلی و خارجی را در کارنامه اش دارد که از جمله این جوایز و رتبه ها می توان به: رتبه برتر جشنواره بین المللی طنز دانشجویی پیراسکایای برزیل 2010، جایزه ویژه جشنواره بین المللی کارتون کتاب 2011، جایزه ویژه جشنواره بین المللی کارتون معضلات شهری ایران 2011، جایزه ویژه جشنواره بین المللی کارتون قبرس 2014، عنوان نخست بخش جایزه عالی دومین جشنواره بین المللی کارتون و کاریکاتور آرت چین 2014، رتبه نخست جشنواره بین المللی کارتون مکزیک 2018، کسب دیپلم افتخار مسابقه وینکای مقدونیه در سال 2014، جایزه ویژه چهاردهمین جشنواره بین المللی کارتون و کاریکاتور سوریه ۲۰۱۸ ، رتبه دوم جشنواره ملی کرونا همدان سال۹۹ و لوح تقدیر جشنواره کلمبیا با موضوع کوید ۱۹ 2020 اشاره کرد.

سامان احمدی اخیرا برنده جایزه دوم مسابقه بین‌المللی مالزی ۲۰۲۱ با موضوع ایمنی جاده ای شده است. به همین بهانه و برای کسب اطلاع از آخرین فعالیت های این هنرمند با او گفتگویی اختصاصی انجام داده ایم که می خوانید:

 

ابتدا کمی در باره اثرتان که جایزه مالزی را با آن کسب کردید بگوئید

موضوع این دوره از جشنواره مالزی، رعایت اصول و قوانین راهنمایی و رانندگی بود. اثری هم که من ارسال کردم و مورد توجه هیأت داروان قرارگرفت، در باره اهمیت بستن کمربند ایمنی بود که رعایت همین مسأله ساده سبب نجات جان هزاران انسان در سراسر دنیا می شود.

 

 

این اثر را به طور مشخص برای این جشنواره کار کردی بودی؟

خیر، چند سال پیش یک مجموعه آموزشی با همین محتوا یعنی رعایت اصول و قوانین راهنمایی و رانندگی کار کرده بودم که این اثر هم یکی از آن مجموعه بود.

 

این روزها مشغول چه هستید و از فعالیت های اخیرتان هم بگوئید

واقعیت امر این است که بواسطه گرفتاری ها، چند سالی است که مشغول تدریس درس هنر هستم و می توان گفت که چند سالی است که درعرصه کارتون و کاریکاتور، بخصوص در عرصه مطبوعات و جشنواره ها مثل سابق فعالیت ندارم. ولی آثار و موفقیت های دوستان را دورادور دنبال می کنم و برای همه آرزوی سربلندی و موفقیت دارم.

 

وضعیت هنر کارتون در کرمانشاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

من چند سالی است که مثل سابق در کرمانشاه فعالیت نمی کنم و حضور ندارم اما استان کرمانشاه نیز مثل سایر شهرها و استان ها سرشار از استعدادهای علمی، فرهنگی وهنری است که در حال تلاش و کوشش هستند و حرکتی رو به جلو دارند که من در اینجا برای همه این عزیزان آرزوی تندرستی و موفقیت می کنم.

 

چرا در فضای مجازی کمتر حضور دارید؟ این به خاطر کم کاری تان است یا اینکه کمتر اهل هیاهو و تبلیغات هستی؟

شاید ناشی از این است که اولویت من کارتون و کاریکاتور نیست ولی باید به این نکته اشاره کنم که هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی ، با توجه به نوع کار و مخاطب های شان، مثل سایر رشته های هنری زیاد اهل هیاهو و تبلیغات نیستند. البته این قضیه در مورد همه صدق نمی کند ولی اغلب این طوری اند. اکنون بعد از حدود بیست سال فعالیت در عرصه هنرهای تجسمی، روحیه من این گونه شکل گرفته است هرچند با هیاهو و تبلیغات مخالفتی ندارم اما آنچه مهم است، هدف و وظیفه هنرمند نسبت به جامعه است که باید درست ادا شود.

 

شیوه و سبک و سیاق تان در هنر کارتون مبتنی بر چه ویژگی هایی است؟ همین طور نقطه عطف کارتان  چیست؟

به نظر من، خود هنرمند در هر رتبه و جایگاهی که باشد، نمی تواند به عنوان یک منتقد اثر خود را نقد و ویژگی ها و نقاط مثبت و منفی آثار خود را منصفانه بیان کند. این وظیفه را باید بر عهده سایر دوستان و اساتید گذاشت اما در مورد اجرای ایده هایم باید بگویم که نهایت سعی ام را می کنم که معنا و مفهوم را به مخاطب اثرم برسانم.

در رابطه با نقطه عطف هم باید بگویم که همین ادامه دادن راه عشق و علاقه به هنر کارتون و کاریکاتو را می توان نقطه عطف به حساب آورد.

 

اثر سامان احمدی برنده جایزه ویژه چهاردهمین جشنواره بین المللی کارتون و کاریکاتور سوریه 2018 

 

در پایان صحبت خاصی دارید ؟

جا دارد که ازلطف و محبت شما که در عرصه فرهنگ وهنر این مرز و بوم کار می کنید تشکر کنم و برای شما و همکاران تان آرزوی موفقیت و تندرستی دارم. سپاس  و درود.

 

در ادامه شماری از آثار کارتون سامان احمدی در ذیل می آید:

 

اثر برنده شده در جشنواره مالزی

 

 

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر