728 x 90

مصاحبه با دالسیو ماچادو / کاریکاتور و کارتون ارزش یکسانی دارند

مصاحبه با دالسیو ماچادو / کاریکاتور و کارتون ارزش یکسانی دارند
مصاحبه با دالسیو ماچادو / کاریکاتور و کارتون ارزش یکسانی دارند

دالسیو ماچادو کاریکاتوریستی واقعی است. او از سالئوپائولو می تواند به آسانی با طنزها، کاریکاتورها و کارتون هایش به زبانی جهانی با دیگران ارتباط برقرار کند. کاریکاتورهای خوب او را می توانیم در مجله ی «وجا واگزم»، در روزنامه ی «جورنال کوریو پاپیولار» و در تلویزیون ببینیم. همچنین دالسیو در «رد گلوبو» همکاری دارد. او بیش ازصد جایزه ی ملی و بین المللی کسب کرده است. مصاحبه ی ما به همه ی کسانی که می خواهند با او بیشتر آشنا شوند تقدیم می شود.

 

این انگیزه و انرژی را برای به وجود آوردن چنین کاریکاتورهای زیبایی از کجا پیدا می کنید؟

خوب من اکنون ۲۳ سال تجربه طنز گرافیکی دارم و باید اعتراف کنم که در اوایل کارم بسیار احساساتی بودم. مثلا برای این که انگیزه به دست آورم، ساعتها رو به روی یک دسته گل می نشستم و به آن خیره می شدم. امروزه وقتی ایده ای به ذهنم می رسد سریع آن را روی کاغذ پیاده می کنم. اما با آرامش، چون او می داند که بدون آن نمی توانم زندگی کنم!

 

شما مرجع تازه ای در کاریکاتور برزیل هستید، شاهد موفقیت تازه ی شما در اسپانیا بودیم که جایزه ی دیگری را برنده شدید؟ آیا انتظار جایزه های بیشتری را دارید؟

نه این طور نیست! من در دوسالانه های دیگری نیز برنده ی جایزه شده بودم. یکی در سال ۲۰۱۳ و دیگری در سال ۲۰۱۴ و فکر می کنم این بهای زیادی است که به کار من داده شده است. وقتی به این جوایز فکر می کنم، از آن لذت می برم. حتی همین حالا!

 

برنده شدن همیشه لذت بخش است و ملاکی برای اندازه گیری قابل قبول بودن کاریکاتور است. همچنین می تواند بار مالی داشته باشد. آیا شرکت در مسابقات بین المللی داخلی بیشتر ارزش دارد یا خارجی؟

حتی اگر در چندین مسابقه بین المللی خارجی شرکت کرده باشیم، برنده شدن در کشور خودمان لذت دیگری دارد!

البته مسابقات بسیار شکوهمند و جالبی در کشورهای دیگر نیز برگزار می شود که جوایز باارزشی هم می دهند و کاریکاتوریست ها در آن احساس ارزشمند بودن می کنند و از جوایز آن لذت می برند.

در برخی از این مسابقات کاریکاتوریست هایی را برای مراسم افتتاحیه دعوت می کنند و این بسیار شیرین است و کاریکاتوریست های جهان می توانند با یکدیگر و با فرهنگ های دیگر آشنا شوند و توانایی هنری و استعدادشان را بالا ببرند.

 

چگونه به مسئولیت هایی که در روزنامه ها، مجلات، کتاب های طنز و طراحی، خانواده تان دارید و همچنین اوقات فراغتتان می رسید و حتی در مراسم های مختلف نیز شرکت می کنید؟

شما فراموش کردید مهربانی را به این قسمت اضافه کنید! دقیقا همان چیزی است که نمی توانم به خوبی تقسیم کنم.

شرکت در مسابقات مختلف ضروری است. من به هیچ وجه تسلیم نمی شوم. منظورم این نیست که از کشیدن کاریکاتور و کارتون برای نشریات لذت نمی برم اما وقتی شروع به کشیدن کاریکاتوری برای مسابقات می کنم تخیلم قوی تر می شود. این در مورد طراحی هم صدق می کند که ایده ها از مداد، قلم مو و گواش بیرون می ریزند. نیاز به کاریکاتور و طراحی در همه ی زمینه ها وجود دارد و من امیدوارم همیشه به این وضعیت با موفقیت ادامه دهم.

آیا به یک اندازه از کشیدن کاریکاتور و کارتون لذت می برید، کدام یک را ترجیح می دهید؟

در شغل من کاریکاتور و کارتون ارزش یکسانی دارند. اما به خاطر شغلم با «کوریو پایولار» بیشتر کارتون های خنده دار می کشم. البته برای مجلات «وجا»، «سمانا» و «ویپ» نیز کاریکاتور می کشم. گاهی هم طراح هایی برای کتاب های آموزشی می کشم. جوایزی را هم که برنده شده ام در مورد هر دوی آنها یکسان است. به طور کلی فکر می کنم کاریکاتور چهره، کارتون و کارتون طنز هر کدام یک سوم ارزش طنز و هنر را دارند.

 

در چه زمینه هایی تلاش می کنید تا تکنیک تان را تقویت کنید؟

من سعی می کنم از چیزهای مختلفی کمک بگیرم. می خورم، می نوشم و بدنم را تقویت می کنم. اما شنا کردن بلد نیستم! (خنده)

من از آنجلی، لائرته، زیرالدو، موردیلو، کارکامو، میگوئلانکسو پرادو و ... چیزهای زیادی آموخته ام. هنوز هم کارهای آنها را با دقت بررسی می کنم. آنها لذت خاصی به من می دهند و برایم خلاقیت و انگیزه به وجود می آورند. اما تا رسیدن به قله موفقیت راه زیادی در پیش دارم.

 

شما و کامیلو دوستان نزدیکی هستید. در شروع کارتان در مسابقه ی «فولهادو سائوپائولو» شرکت کردید. در مورد این دوستی برایمان صحبت کنید و این که برنده شدن در مسابقه اسپانیا چه احساسی به شما داد؟

مااز نظر حرفه ای با هم بزرگ شدیم. وقتی او را در این مسابقه برای اولین بار دیدم، تجربه اش بیشتر از من بود (در حال کچل شدن بود اما من الان دارم کچل می شوم!) کاریکاتورهای او در مجلات چاپ می شدند، اما من آثار منتشر شده ام به کاریکاتورهای طنز، جنایی، لوگو و خلق شخصیت مانند «دیاریو دو پووو» محدود می شدند. دوستی ما دائمی است. ما دوست هستیم و راهمان یکی است و هرگز این دوستی را قطع نمی کنیم. بارها در یک مسابقه برنده شده ایم، حتی یک بار در مسابقه بین المللی کاریکاتور «هنفیل» در «بلوهوریزنته» برزیل در سال ۱۹۹۴ هر دو جایزه ی اول را بردیم. من ده سال است که عضو هیئت داوران مسابقه ی کاریکاتور آکادمیک اونیمپ هستم و او رئیس آن است.

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر