728 x 90

کتاب ما کرونا را شکست می دهیم منتشر می شود

کتاب ما کرونا را شکست می دهیم منتشر می شود
کتاب ما کرونا را شکست می دهیم منتشر می شود

سید مسعودشجاعی طباطبایی،کارتونیست ،کاریکاتوریست و دبیر مسابقه بین المللی ما کرونا را شکست می دهیم ، مسابقه «ما کرونا را شکست می دهیم» را یک اتفاق معنوی و بشر دوستانه توصیف کرد وگفت: با اینکه مهلت ارسال آثار تمام شده است همچنان از هنرمندان داخلی و خارجی اثر ارسال می شود.

 به گزارش سایت ایران کارتون به نقل از سرویس فرهنگی خبرگزاری شبستان : فراخوان نخستین مسابقه بین المللی کاریکاتور «ما کرونا را شکست می دهیم» یازده اسفند ماه 1398 منتشر شد و هنرمندان فرصت داشتند آثار خود را تا 11 فروردین 99 به دبیرخانه ارسال کنند. با وجود استقبال زیاد از این مسابقه از سوی هنرمندان ایرانی و خارجی، مهلت ارسال آثار تا 21 فروردین 1399 تمدید شد.  4200 اثر در مدت 38 روز از سوی هنرمندان داخل و خارج از کشور به دبیرخانه این مسابقه رسید. از 88 کشور در مسابقه کاریکاتور «ما کرونا را شکست می دهیم»  شرکت کردند که بیشترین شرکت کنندگان از ایران با 436 اثر بودند و بعد از ایران، ترکیه ، چین ، هند و اندونزی بیشترین اثر را  به این مسابقه ارسال کردند. گفتگویی با «سید مسعود شجاعی طباطبایی»، دبیر نخستین مسابقه بین المللی کاریکاتور «ما کرونا را شکست می دهیم» که مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، کاریکاتوریست، گرافیست و مدرس دانشگاه است، ترتیب دادیم. شجاعی طباطبایی در قسمت نخست گفتگو به تعداد هنرمندان شرکت کننده در این مسابقه ، تعداد آثار و دسته بندی آنها و بیشترین کشورهای شرکت کننده در این مسابقه اشاره کرد. قسمت دوم این گفتگو بدین شرح است:

 داوری مسابقه بین المللی کاریکاتور «ما کرونا را شکست می دهیم»  به چه شکل صورت می گیرد؟

داوری این اتفاق توسط دو تیم انجام می شود؛ یک تیم ایرانی و یک تیم خارجی. داورهای ایرانی ما بهرام عظیمی و محمد حسین نیرومند هستند و بنده هم سومین داور هستم. به عنوان دبیر این مسابقه از ابتدا در جریان آن بودم و تصمیم گرفتم به دوستان در داوری کمک کنم تا حقی ضایع نشود. داوری خارجی کار ما را سخت کرد.

 چرا داوری خارجی باعث سختی کار شده است؟

 زیرا تمام کاریکاتوریست های خوب و حرفه ای تمایل داشتند که اثر بدهند و داوری را نمی پذیرند و به ما اعلام کردند که ارزش ارسال اثر را بیشتر از داوری می دانند. تعدادی از کاریکاتوریست ها گفتند که نمی خواهند آثارشان در بخش رقابتی باشد و تنها هدف شان شرکت در این مسابقه است. آنها اعلام کردند که ترجیح می دهند جوانان در این مسابقه به رقابت با یکدیگر بپردازند.

 

کیفیت آثار رسیده به این مسابقه را چگونه ارزیابی می کنید؟

آثاری در خور و شایسته ای دریافت کردیم که باعث تعجب و غافلگیری ما شده است. هنرمندان جوان و با سابقه از داخل و خارج کشور در این مسابقه شرکت کردند و آثار بسیار خوبی ارایه دادند. کیفیت بالای آثار قطعا کار داوری را سخت خواهد کرد.

 استقبال هنرمندن خارجی از این مسابقه چطور بود؟

آنچه از ابتدا تا حال باعث انرژی ما شده است، این است که کاریکاتوریست های خارجی صمیمانه دعوت ما را برای شرکت در این مسابقه پذیرفتند. ما سقف اثر برای هر هنرمند را پنج اثر گذاشتیم و کاریکاتوریست های کشورهای دیگر آثار بیشتری عرضه می کردند و تقاضا داشتند که اثر بیشتری بدهند و ما می گفتیم که آثار جدید خود را جایگزین آثار قبلی کنند. همچنان هنرمندان در حال ارسال ایمیل و آثار خود هستند. با این حال که مهلت ارسال آثار تمام شده است و داوری به زودی شروع می شود اما ما هنوز دریافت اثر داریم و افراد چه ایرانی و چه خارجی می گویند ما را در مسابقه شرکت ندهید اما فقط می خواهیم اثر داشته باشیم.

 به نظر شما علت استقبال زیاد از مسابقه بین المللی کاریکاتور «ما کرونا را شکست می دهیم» چیست؟

به نظرم مسابقه بین المللی کاریکاتور «ما کرونا را شکست می دهیم» اتفاق خداپسندانه و بشردوستانه است و به همین دلیل همه هنرمندان استقبال خوبی از آن کردند. به هر حال استقبال خوبی بود و یک اتفاق معنوی را شاهد بودیم.

با توجه به استقبال بی نظیر از این مسابقه آیا مهلت ارسال آثار را تمدید می کنید؟

خیر زیرا زمانی نداریم. ما می خواهیم هرچه سریع تر داوری را شروع کنیم، برای مراسم اختتامیه برنامه ریزی کنیم و همین طور کتابی نیز چاپ کنیم. ضمن اینکه یک بار هم تمدید داشتیم و دیگر تمدید ارسال آثار نخواهیم داشت.

 کتابی که اشاره کردید قرار است چاپ شود، مربوط به آثار مسابقه بین المللی کاریکاتور «ما کرونا را شکست می دهیم» است؟

بله، قرار است کتابی شامل برگزیده و بهترین آثار این مسابقه چاپ شود. این کتاب برای کسانی که به مرحله نهایی راه می یابند، ارسال می شود و برای همه شرکت کنندگان این مسابقه فایل PDF‌ آن ارسال خواهد شد.

 آثار این مسابقه تاکنون در معرض دید عموم قرار گرفته است؟

از 4200 اثر رسیده به این مسابقه 2200 اثر را بر روی سایت ایران کارتون قرار دادیم که بسیار مورد توجه کاربران و مخاطبان قرار گرفت. این آثار تاکنون بیش از یک میلیون و چهارصد هزار بازدیدکننده داشته‌ است. آثار مسابقه کاریکاتور «ما کرونا را شکست می دهیم» علاوه بر سایت ایران کارتون در بسیاری از سایت‌های تخصصی دنیا همچون ای‌سی‌سی در اروپا، برزیل کارتون در آمریکای لاتین، عرب کارتون و خبرگزاری اپوتنیک در روسیه به نمایش در آمده و مورد استقبال علاقمندان قرار گرفته است.

 

گفتگو کننده : مریم داوری

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر