728 x 90

گفتگو با عفت امجدی پور/ برنده کارتون توریسم ترکیه

گفتگو با عفت امجدی پور/ برنده کارتون توریسم ترکیه
گفتگو با عفت امجدی پور/ برنده کارتون توریسم ترکیه

پس از همه‌گیری ویروس کرونا در جهان، جشنواره‌های هنری متعددی با این موضوع برگزار شد که «گردشگری در روزهای ویروس کرونا» در ترکیه نیز یکی از همین جشنواره‌ها بود.این جشنواره، که سال‌هاست برگزار می‌شود، امسال مانند خیلی از رویدادهای هنری دیگر با موضوع کرونا ویروس فراخوان داد و عفت امجدی پور، کارتونیست مشهدی، به تازگی برنده جایزه اول این جشنواره شده است.

امجدی پور، فعالیت هنری‌اش در زمینه کارتون و کاریکاتور را از سال 1391 شروع کرده و تا کنون به موفقیت‌های چشمگیری در جشنواره‌های معتبر داخلی و خارجی دست یافته است. این کارتونیست از سال گذشته و با گسترش ویروس کووید 19 باز هم دست‌ به ‌قلم شده و با همین موضوع، اندیشه و نظر خود را به تصویر کشیده است. در کارتون برگزیده او در «گردشگری در روزهای ویروس کرونا» نیز، ویروس‌های سبز رنگ کرونا، زیر چرخ‌های چمدان یک گردشگر، روی زمین، ردی به جا گذاشته‌اند. در باره این اثر که آخرین جایزه  بین‌المللی اوست با عفت امجدی‌پور به گفتگویی انجام داده ایم  که می خوانید:

 

شما با گسترش ویروس کرونا، چند اثر دیگر هم داشته اید که آنها نیز در جشنواره ها برگزیده شده اند. سرچشمه این نگاه شما از کجاست؟

کارتون «چمدان و ویروس» را با شروع کرونا و برای انتقاد از سفر رفتن که موجب انتشار ویروس می شد، به صورت خودجوش کار کردم و برای ارسال به جشنواره‌ای یا پذیرش سفارش نبوده است. آن را برای جشنواره های دیگرهم فرستاده بودم و درعابرگالری بلوار هاشمیه هم نمایش داده شد.

 

اثر برگزیده عفت امجدی پور در کارتون توریسم ترکیه

 

خوب از سال گذشته تا کنون تیترهای «سفر نروید» یا «در خانه بمانید» در رأس اخبار قرار گرفته اند و من هم به آنها واکنش نشان دادم. چون درهرصورت بخش زیادی از سوژه هایم را از اخبار پیدا می کنم. برای اتفاق های خبرسازی مثل کرونا، بحران محیط زیست، مهاجرت یا زمانی که کودک همسری بحث داغی بود و البته هنوز هم وجود دارد، کارتون کشیدم. اما برای ایده یابی، فیلم دیدن، داستان خواندن و ... هم تصویر در ذهنم می سازد.

 

به نظر شما واکنش کارتونیست ها، درباره موضوع های پربسامد روز چگونه است؟

کارتونیست ها، جزو اولین کسانی هستند که به مسائل روز واکنش نشان می دهند و منتقد مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی هستند. البته همیشه هم نقد نیست اما جاهایی این نگاه لازم است. خود من هم بیشتر در فضاهای اجتماعی و فرهنگی و با کارهای جدی، به سمت راهکار دادن پیش می روم. البته گاهی هم آن فضا را نقد می کنم.

 

به نظر می رسد در کارتون «چمدان و ویروس»، بیشتر از اجرا، ایده شما مورد توجه داوران قرار گرفته است. درواقع به سادگی اما با هوشیاری، ویروس های به جا مانده از یک سفر را به تصویر کشیده اید. نظر خودتان در این باره چیست؟

به نظر من ایده و اجرا باید پابه پای هم بالا بیایند تا کار دیده شود و من نسبت اش را با هم مساوی می دانم.اما در بعضی مواقع ایده خود نمایی می‌کند و جلوتر است و در بعضی مواقع هم اجرای اثر.

 

شما در گفت وگویی مطرح کرده بودید که با هنر کارتون بیشتر می توان شرایط بحرانی مانند محیط زیست، امنیت کودکان و اپیدمی هایی چون کرونا را، به تصویر کشید. کمی در این باره توضیح بدهید.

خوب این مبحث ، به ویژگی های هنر کارتون برمی گردد. اگر کاریکاتور را بیشتر موضوع اغراق در چهره در نظر بگیریم، با کارتون می توان روایت را به تصویر کشید و پیام را به مخاطب رساند. یکی از دلایلی که من از نقاشی به سمت کارتون رفتم، همین موضوع بود. به نظرم با روایتی از جنس کارتون، بهتر می توان حرف را به مخاطب رساند.

 

چقدر کارتونیست های ایرانی در به تصویرکشیدن بحران کرونا در جهان، نقش ایفا کرده و دیده شده اند؟

در همین جشنواره توریسم ترکیه، که یکی از معتبرترین جشنواره های بین المللی است، 704 هنرمند از 66 کشور جهان، بیشتر از هزار اثر با موضوع «گردشگری در روزهای کرونا ویروس» فرستاده اند. اما سه برگزیده بخش اصلی جشنواره ایرانی بودند. همین موضوع نشان می دهد که هنرمندان ما و نگاه شان تا چه اندازه دیده می شود و اهمیت دارد.

 

بهترین فضا برای نمایش آثارتان را کجا می دانید؟

من کارهایم را در اینستاگرام بارگذاری می کنم. در جشنواره ها هم شرکت می کنم اما جایگاه اصلی کارتون در مطبوعات است. چون مردم به عنوان مخاطبان اصلی مطبوعات، می توانند این آثار را ببینند و نظر بدهند. به نظر من بودن کارتون یا کاریکاتور در کنار نوشتار، آن را لذت بخش تر و از طرفی پیام را به مخاطب بهتر منتقل می کند.

 

منبع : شهرآرا نیوز

مصاحبه از : لیلا کوچک زاده

 

شماری از دیگر آثار عفت امجدی پور را در ذیل مشاهده می کنید :

 

 

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر