728 x 90

گفتگوی اختصاصی با محبوبه پاکدل برنده جایزه مدرسه پرتغال

گفتگوی اختصاصی با محبوبه پاکدل برنده جایزه مدرسه پرتغال
گفتگوی اختصاصی با محبوبه پاکدل برنده جایزه مدرسه پرتغال

محبوبه پاکدل، کارتونیست و کاریکاتوریست، متولد مشهد و فارغ التحصیل مقطع کارشناسی رشته کامپیوتراست.ازسال ۱۳۹۰ فعالیت اش را در رشته کارتون به صورت حرفه ای آغازکرد.

محبوبه پاکدل تاکنون جوایز بسیاری در جشنواره های داخلی و خارجی کسب کرده که از جمله می توان به : جایزه ویژه درجشنواره بین المللی تورهان سلجوق ترکیه 2013، کسب مقام اول درجشنواره بین المللی داعش خرداد 2015، برنده دوره چهارم جایزه بین المللی ناجی علی اردن 2015 (با موضوع فلسطین و آزادی)، کسب دو عنوان جایزه بزرگ و جایزه ویژه هیجدهمین فستیوال جهانی پورتو کارتون پرتغال فروردین2016، رتبه اول چهارمین جشنواره جهانی هنرمقاومت 2016، برنده جایزه سوم بیستمین فستیوال جهانی پورتو کارتون پرتغال 2018،  برنده جایزه ویژه جشنواره بین المللی دن کیشوت آلمان 2018،  برنده جایزه ویژه چهارمین فستیوال جهانی پورتو کارتون پرتغال 2019، برنده جایزه طلایی مسابقه بین المللی کارتونRED MANچین 2019، جایزه ویژه بیست و نهمین مسابقه بین المللی کارتون رومانی 2019، جایزه ویژه بیست و ششمین جشنواره بین المللی کارتون ریکاردو رندون کلمبیا 2019 و برگزیده فستیوال پورتو کارتون پرتغال 2020 اشاره کرد.

این هنرمند به تازگی با اثری با موضوع تبعیض، برنده جایزه چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی کارتون مدرسه پرتغال شده است. با وی به همین بهانه گفتگویی  اختصای انجام داده ایم که می خوانید:

 

 

در ابتدا از جشنواره مورد نظر و موضوع و جوایز آن بگوئید

چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی کارتون مدرسه پرتغال در دو بخش برای هنرمندان حرفه ای و نوجوانان برگزارمی شود و موضوع جشنواره هم نقض حقوق بشر عدالت و برابری است.

در بخش هنرمندان حرفه‌ای ۳ جایزه عمومی داشت که یک جایزه به من تعلق گرفت و داورها هم از کشورهای مصر،اسپانیا، برزیل و پرتغال بودند.

دراین دوره 1086 کارتون از 39 کشور جهان به جشنواره رسیدند که شکرخدا دو جایزه به کارتونیست های ایرانی تعلق گرفت.

در رابطه با جایزه هم ، به جشنواره ایمیل زده ام اما هنوز جوابی دریافت نکرده ام.

 

 

این کارتون را قبل از اطلاع از این جشنواره و موضوع مورد نظرش کار کرده بودید یا اینکه با توجه به آن به خلق این اثر پرداختید ؟

خیر، از قبل کارکرده بودم منتهی مجموعه جدیدم را دارم به صورت آزاد کارمی کنم. بیشتر با تم فقر، زنان، کودکان و تبعیض نژادی و اجتماعی است. این گونه کار کردن را خیلی دوست دارم چون ذهن سیال عملکرد بهتری در پیدا کردن سوژه ها دارد.

بیشتر سوژه هایم را از تصاویر واقعی و درد های واقعی جامعه پیدا می کنم. شاید به همین خاطر است که بیشترین تأثیرگزاری را روی مخاطب دارد. بنا براین، من کارم را از قبل داشتم اما وقتی فراخوان جشنواره را دیدم و موضوعش با کارمن مرتبط بود، برای شان ارسال کردم.

 

آنچه درخلق این کارتون برای پرداخت به موضوع مورد نظر، هم  از لحاظ محتوایی و هم از لحاظ فرمی و تکنیکی، مد نظرتان بود چه بود؟

ازآنجا که بیشتر تمرکزم در کارهای جدید پرداختن به موضوع نابرابری و ناعدالتی و فاصله طبقاتی است، ذهنم به دنبال ابژکت هایی می گردد که این اختلاف سطح را بهتر به تصویر بکشم و از لحاظ معنایی و فرم    هم بیشترین تأثیر را در مخاطب ایجاد کند.

 

به گمان شما کارکرد هنر کارتون در برخورد با معضل گسترده و ریشه داری مثل  تبعیض واختلافات طبقاتی تا چه حد می تواند تأثیرگذار باشد ؟ آیا امیدی مبنی بر تأثیرگذاری هست یا اینکه فقط تلنگری است براذهانی که شاید هیچ تأثیری در پدید آوردن این معضل نداشته اند؟

هنرمند کارتونیست با ابزار کار و زبان بیان اش، که همان کارتون است،  پدیده ها و اتفاقاتی که پیرامون اش می افتد و همین طور واقعیت های بیرونی را تبدیل به یک اثر هنری می کند. اثر بخشی هنر کارتون هم تلنگری است به مخاطب و فرد و برآیند این تلنگر ها، اثر بخشی این هنر را در جامعه نمایان می‌کند. پس این تأثیرات فردی خودشان را به تدریج در جامعه نشان خواهند داد.

به نظر می آید که گزیده کاری چون جایزه های متعددی کسب کرده ای ولی کمتر کاری در صفحه تان می گذارید. آیا کارهایت را اغلب به جشنواره ها و مسابقات می فرستی یا اینکه فقط کارهایی می کشی که مطمئن از بازده آنها هستی؟

از بازده کار نمی توان مطمئن شد چون سلیقه داوری ها متفاوت است منتهی همیشه سعی می کنم که بهترین کار را به جشنواره ارائه دهم. سفارشی و غیرسفارشی بودن کار نیز، چه از لحاظ مفهوم و ایده و چه اجرا و تکنیک، هیچ فرقی برایم نمی کند. اصلا هم به اینکه چند اثر به یک جشنواره بفرستم هم فکر نمی کنم و بیشتر ترجیح می دهم که همه انرژی ام را برای ایده یابی روی یک اثر بگذارم. و اغلب، همان تک اثر با قدرت ، تاثیر مثبتی در جلب نظر مخاطب داشته است.

شماری دیگر از آثار محبوبه پاکدل در ذیل می آید:

 

اثر برگزیده محبوبه پاکدل در فستیوال پورتوی پرتغال

کارتون «پایان ترامپ نزدیک است» اثر محبوبه پاکدل

اثری از محبوبه پاکدل با موضوع کرونا

 

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر