728 x 90

گفتگوی اختصاصی با عفت امجدی پور/ کارتونیست و نقاش

گفتگوی اختصاصی با عفت امجدی پور/ کارتونیست و نقاش
گفتگوی اختصاصی با عفت امجدی پور/ کارتونیست و نقاش

عفت امجدی پور، کارتونیست، کاریکاتوریست و نقاش ، تاکنون در نمایشگاه های جمعی متعدد در زمینه کارتون و کاریکاتور در داخل و خارج از کشور شرکت داشته و جوایز و لوح تقدیرهای متعدد بین المللی و داخلی قابل توجهی نیز کسب کرده است. چاپ اثر در کاتالوگ های متعدد داخلی و خارجی از جمله: آلمان، ایتالیا، ایران، برزیل، پرتغال، پرو، ترکیه، رومانی، اسپانیا، چین، کلمبیا، کوزوو، مصر و مکزیک و حضور به عنوان داور در هیأت های داوری متعدد و حضور درهیأت انتخاب بسیاری از مسابقات و جشنواره های کارتون و کاریکاتور از دیگر فعالیت های هنری این هنرمند است .

عفت امجدی پور ، همکاری هنری با نهادهای مختلف در زمینه نقاشی و کاریکاتور وکارتون از جمله : حوزه هنری، خانه کاریکاتور و شهرداری مشهد را هم درکارنامه اش دارد.با وی درباره فعالیت های اخیرش گفتگویی انجام داده ایم که می خوانید:

 

ابتدا از فعالیت ها و دغدغه های اخیرتان، بخصوص درحوزه کارتون وکاریکاتور، بگوئید

درگیر تولید اثر در زمینه نقاشی و کارتون هستم و همین طور تمرین و مطالعه بیشتر در این زمینه و شرکت درجشنواره ها و مسابقات. اخیرا هم در جشنواره « زیبانو » نفر اول شدم.

این جشنواره در چه حوزه ای برگزار شد و موضوعش چه بود ؟

جشنواره بخش های مختلفی داشت اما من در بخش کارتون آن شرکت کردم. موضوع جشنواره هم براساس کتابی با عنوان « کدام استاندارد،  کدام زیبایی » بود.

پارسال هم  2 نمایشگاه انفرادی داشتم،یکی نمایشگاه کارتون که تیرماه برگزار شد و دیگری یک نمایشگاه نقاشی با عنوان « برگ ها » بود که درآذرماه آذرماه برگزارشد.

به گمانم برگ درآثارتان به یک محور فرمی بدل شده و خیلی از کارهای تان در قالب و فرمت برگ صورت گرفته است .دلیل حضور پر رنگ این عنصر در آثار شما چیست ؟

من متولد پاییزم و علاقمند به این فصل و برگ های پاییزی. مجموعه برگ ها نیز مربوط می شود به نمایشگاه اخیرم که استارت این مجموعه و ایده آن حدود ۴ - 5 سال پیش در ذهنم زده شد. آثاری اجراشد و در این بین کمی وقفه افتاد تا مجموعه کاملی شود.تعدادی اثر هم برای این مجموعه کارکردم که در نهایت ، حدود ۶۰ اثر برای نمایش در نمایشگاه انتخاب کردیم.

 

نقاشی کردن روی سطوح مختلف برایم جذاب است اما برگ جذابیت بیشتری برایم داشت که دراین آثار ازفرم و بافت برگ ها استفاده کردم.

خیلی از کارتون هایت به نقاشی و تصویرسازی پهلو می زنند و دراین قبیل آثارتان کمتر شاهد عنصری مبنی بر اغراق یا دفرمه بودن و به اصطلاح کاریکاتوریزه شدن هستیم . به گمانم مرز آثارتان در تصویرسازی و کارتون و حتی نقاشی و گرافیک در یک جاهایی انگار خیلی باریک و ظریف و درهم تنیده شد ه است. قبول داری این را یا نه. البته برخی آثار پروفایل تان واضح است که کارتون نیستند چون کارتون باید گونه ای اغراق در آن باشد.

 هر چند نمایشگاه نقاشی بود اما در اکثر آثار، کارها به سمت کارتون رفته بود و کارتونی بود.فکرمی کنم تاثیر کارتونیست بودن درآثار کاملا مشهود بود.البته من قبل از کاریکاتور نقاشی کار می کردم. شاید مرز باریک و ظریفی در این بین وجود داشته باشد اما آثار، کارتون هستند.در ضمن ، دراجرای آثار کارتون، همانند نقاشی از رنگ روغن و اکرلیک استفاده می کنم.

 گویا آثاری هم در باره کرونا کار کردید؛ با چه رویکردی به این موضوع پرداختید؟

اولین کاری که با موضوع کرونا اجرا کردم در رابطه با کرونا و سفر بود که علیرغم این همه اطلاع رسانی،  باز هم مسافرت ها تمامی نداشت و همین یکی از دلایل انتشار بیشتر کرونا می شد. آثار دیگری هم برای قددانی از کادر درمانی و همچنین علیرغم استرس حاکم بر جامعه، داشتن امنیت و آرامش در خانه را به تصویر کشیدم.

 

چه چشم اندازی برای کارهای آینده تان دارید ؟ کارهایی در برنامه تان هست یا نه؟

کسب تجربه، تمرین و مطالعه بیشتر و بیشتر و همین طور تولید اثر.

اگر صحبت خاصی دارید بفرمائید.

از شما و سایت خوب ایران کارتون ممنونم. همین طور بابت فرصتی که دراختیار بنده گذاشتید.

ما هم از شما به خاطر فرصتی که دراختیار ما گذاشتید ممنونیم.

 

شماری از دیگر اثار عفت امجدی پور را در ذیل مشاهده می کنید :

 

 

جدیدترین مصاحبه

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر