728 x 90

گفتگو با امانوئل دل روسو

گفتگو با امانوئل دل روسو
گفتگو با امانوئل دل روسو

امانوئل دل روسو، کارتونیست، روزنامه نگار و کاریکاتوریست ایتالیایی، متولد سال 1986 در ترنتوی ایتالیا است. امانوئل دل روسو، متخصص ارتباطات و طراح برند است اما قبل از فارغ التحصیلی در رشته روزنامه نگاری (MA) در دانشگاه گرونینگن، در میلان و ترنتو ادبیات مدرن و معاصرایتالیا و جهان را مطالعه کرده است. او در اوقات فراغت اش، یک تصویرگر مستقل و کاریکاتوریست سیاسی است.

اغلب کارتون های امانوئل دل روسو، کارتون هایی سیاسی هستند اما در لابلای کارهایش به موضوعات اجتماعی هم می پردازد. وی هدف از پرداخت به کارتون سیاسی را، ایجاد تغییراجتماعی، تشویق افراد به فکر کردن درباره امور و نشان دادن  زاویه ای برای کشف حقیقت یا کنجکاو کردن و برانگیختن آنها نسبت به آن امور است.

امانوئل دل روسو، در آثارش به عنوان هنرمندی مستقل به تضاد و چالش با قدرت های جهانی از جمله آمریکا و اسرائیل پرداخته و به مسائل سیاسی روز جهان از زوایه دیدی منتقدانه واعتراضی می نگرد. گفتگویی از این هنرمند کاریکاتوریست ایتالیایی، که 10 فوریه 2020 منتشر شده، را ترجمه کرده ایم. امانوئل دل روسو، در این گفتگو در باره جایزه مطبوعات اروپا به عنوان یکی از اعضای کمیته آمادگی آن، سیر هنری و کاری خود به عنوان کاریکاتوریست، آزادی مطبوعات و فراز و نشیب های حرفه ای شدن در عصر دیجیتال صحبت کرده است که می خوانید:

 

چگونه کاریکاتوریست شدید؟

این یک چرخش طبیعی از روزنامه نگاری به تصویرگری بود. این اتفاق در سال 2015 و زمانی رخ داد که من در کارآموزی خود باRW Media ، یک سازمان غیردولتی، کار می کردم. من با زبان انگلیسی مشکل داشتم و چون زبان انگلیسی ام در آن زمان به اندازه کافی خوب نبود، راهی خوب برای انجام روزنامه نگاری و بیان داستانی بدون نیاز به نوشتن آن بود. بنابراین، شروع به ترجمه دادگاه دادگاه کیفری بین المللی به صورت داستان های طولانی با تصاویر کردم که بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

در دوره کارشناسی ارشدم، روزنامه نگاری که با RW Media همکاری می کرد، وب سایت بین المللی عدالت را داشت، از ما خواست مقاله ای را با تصویر مطابقت دهیم. این کار را که کردم ،متوجه شد که می توانم این کاررا به نحو شایسته ای انجام دهم! به من گفت که این کار را ادامه بده زیرا این می تواند در آینده برای تو مفید باشد و این کار را که برایم فوق العاده سرگرم کننده بود، تا اکنون ادامه داده ام.

 

چرا کاریکاتورهای سیاسی مهم هستند؟

برای من هدف کاریکاتورها تغییر اجتماعی است. شما باید افراد را تشویق کنید تا درباره چیزی فکر کنند و به آنها زاویه ای بدهید که بتوانند آن را کشف کنند. یا کنجکاوی شان را برانگیخته و آنها را مجبور کنید تا بگویند: "اوه ، من در این مورد نمی دانستم ، شاید چیزی در مورد آن بخوانم."

 

در چند سال اخیر، بحثی در خصوص توهین آمیز تلقی شدن کاریکاتورها مطرح شده است و سردبیران درانتشارآنها بسیار دقت می کنند. شما در این جریان کجا ایستاده اید؟

من با مردی فلسطینی – نروژی، که به دلیل کاریکاتورهایش در زندان بود، تماس داشتم. فکر می کنم در باره کاریکاتورها و این ویژگی چند فرهنگی آنها دارد حرف می زند. به طور کلی در مورد قدرت طنز می گوید. البته او دیدگاه کاملاً متفاوتی را ارائه می دهد مانند، هی ، من دارم طنز کار می کنم و این در دنیای غرب به این معنی است که شما می توانید هر کاری را که می خواهید انجام دهید و نظر خود را بگویید. شما فقط بر این تأکید دارید که مردم نباید آزرده خاطر شوند زیرا این "دموکراسی" است. پس از حمله به شارلی ابدو در سال 2015، صحبت های زیادی در مورد کاریکاتورهای سیاسی و فضای زیادی برای انجام این کار صورت گرفت. در نهایت ، شارلی ابدو به آن فشار می آورد اما من فکر می کنم آنها این حق را دارند.

 

به نظر شما به عنوان یکی از اعضای کمیته مقدماتی جایزه کارتون اروپا ، جایزه دادن به کاریکاتوریست ها مهم است؟

کاریکاتوریست ها روزنامه نگار هستند و به عنوان حرفه ای به رسمیت شناخته می شوند. آنچه اتفاق می افتد - کمتر در هلند و بیشتر در ایتالیا - این است که آنها از کارتون های همکاران من در زمان پخش تلویزیونی در اخبار بدون سفارش از آنها استفاده می کنند. این واقعاً برای این حرفه مضر است. لحظه ای که برای چیزی دستمزد نمی گیرید، حرفه ای نیستید. شما فقط فردی هستید که تصویرسازی می کنید. داشتن یک مسابقه جداگانه در چتر جایزه مطبوعات مهم است زیرا ما باید واقعاً به کاریکاتوریست ها احترام بگذاریم ، و امیدوارم در این صورت بتواند کاری را برای آنها به ارمغان آورد.

در ایتالیای دهه 1980، کاریکاتوریست ها در روزنامه ها چاپ می شدند اما در همان لحظه که اینترنت آمد - به ویژه توییتر - مردم به جای درخواست کارتون، کارتون را به اشتراک گذاشتند و آن را به عنوان یک خبر تلقی کردند. تصاویر، صدها و حتی هزاران سال پیش شروع شده اند، و ما باید آنها را حفظ کنیم. شگفت انگیز است که می توانید منبع باز و وب داشته باشید اما داشتن یک حرفه را دشوار می کند.

 

شماری از کارتون های امانوئل دل روسو در ذیل می آید:

 

 

 

 

 

 

 

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر