728 x 90

گفتگو با عمر زوالوس کاریکاتوریست پرویی

گفتگو با عمر زوالوس کاریکاتوریست پرویی
گفتگو با عمر زوالوس کاریکاتوریست پرویی

عمر زوالوس، کارتونیست و کاریکاتوریست اهل پرو، متولد سال 1958 است و در لیما پایتخت این کشور زندگی و کار می کند. وی در رشته های زیست شناسی و روزنامه نگاری تحصیل کرده اما به عنوان طنز پرداز، کاریکاتوریست؛ و روزنامه نگار مطرح است و کار می کند. این هنرمند نمایشگاه هایی در سراسر جهان داشته و آثار هنری وی در بسیاری از مسابقات بین المللی کارتون جایزه گرفته اند. عمر زوالوس،  کتاب های زیادی را برای کودکان به تصویر کشیده و نویسنده چندین کتاب غیر داستانی است. از همان کودکی ساعت ها به مجله هایی که در خانه بودند نگاه می کرد و به دنبال نقاشی، کارتون و تصویرگری بود و درفکر این بود که چطور می توان مثل استادان بزرگ نقاشی کشید. ساعت ها دیوانه وار نقاشی می کشید و سعی می کرد فراتر از تصویر را ببیند و کشف کرد که وقتی به مقداری شوخ طبعی پیوست ، همه چیز تقریباً طبیعی جریان یافت.

او زندگی خود را به هنر کاریکاتور و طنز گرافیکی اختصاص داد، در کنار شغل حرفه ای خود به عنوان روزنامه نگار، در مسابقات بین المللی کارتون زیادی شرکت کرد و جوایز زیادی را هم از آن خود کرد اما عمر زوالوس متقاعد شده است که مهمترین جایزه، جایزه ای است که از انجام آنچه دوست دارید رضایت خاطرداشته باشید.

او با شروع به خلق کاریکاتور، در باره آن به عنوان یک موضوع واقعی تحقیق و تجزیه و تحلیل کرد و به فعالیت اصلی اش تبدیل شد. عمر زوالوس هنر کاریکاتور را اینگونه توصیف می کند: "این یک هنر دشوار است زیرا من فقط به دنبال اغراق در ویژگی های ظاهری شخصیت ها نیستم ، بلکه به کنه شخصیت آنها وارد می شوم و ذات آنها را می گیرم؛ کاریکاتور واقعی برای من این است."

عمر زوالوس  در سال 2011 مصاحبه ای با یک کمدین مطرح داشته که برتاباننده نگاه هنری و اجتماعی وی است که می خوانید:

 

 

آیا دوست دارید مصاحبه کنید؟

بله ، از مصاجبه های جالب لذت می برم. امیدوارم اینگونه باشد.

 

چه ارزیابی از وضعیت امروز طنز در تلویزیون ، رادیو ، تئاتر، ادبیات و گرافیک کشورتان دارید؟

شوخ طبعی در پرو بر دو جنبه استوار است: طنز سیاسی ، که توسط کاریکاتوریست ها تولید شده و در روزنامه ها و مجلات منتشر می شود. و دیگر شوخ طبعی تلویزیونی، که در سطح پایین تری قرار دارد و تقریباً همیشه نچسپ و دارای منابع ناخوشایند است و مخاطبان مبتذلی هم دارد. با این حال، درحال حاضر نگاهی اجمالی از شوخ طبعی هوشمندانه در برخی از نمایشگران که نمایش های یک نفره را اجرا می کنند یا به قول گرینگوها، کمدی ایستاده و با سطح بهتری انجام می دهند، وجود دارد. در رادیو برنامه ای به نام"Los chistosos"وجود دارد که 15 سال است با شوخ طبعی سیاسی و تقلید روی آنتن دارد مردم را به شدت می خنداند.

 

در چندین کشور آمریکای لاتین می گویند: " مردم کشور من کمدین اند" ، "در کشور من سنگی را جابجا می کنی ، یک کمدین از زیر آن بیرون می آید" و ... آیا در باره کشور شما نیز از همین حرف ها می زنند؟

خیر، در اینجا این عبارت شناخته شده نیست و از این رو نمی توان آن را اعمال کرد. ما باید بیشتر بخندیم. من فکر می کنم این یک روند است و ما کشوری هستیم که باید با خوش بینی و تمایل به خندیدن به آینده بنگریم.

 

 

آیا این عبارت که می گویند "گریاندن مردم، راحت تر از خنداندن آنان است؟" را قبول دارید؟

این فقط یک جمله است. ریشه این دو پدیده متفاوت است و هر کدام از انگیزه های متضاد پیروی می کنند. گرچه گاهی اوقات می توانیم با خنده گریه کنیم. من فکر می کنم اگر کسی که بخواهد این کار را انجام دهد یک طنزپرداز باشد، ایجاد خنده آسان است زیرا یک نگاه یا حرکتی که با مهارت انجام می شود، برای خنداندن کافی است. و اگر شوخ طبعی میزان خوبی از هوش را هم اضافه کند، بهتراست.

 

چه موقع تصمیم گرفتید کمدین شوید؟

نمی دانم. من هستم؟ (خنده)

 

طنز پردازی مادرزادی است یا مبتنی بر تربیت و آموزش ؟

سئوالی عالی و البته تکراری است. (آیا آنها هرگز از پرسیدن آن دست بر می دارند؟). من به هر دو اعتقاد دارم. یک طنزپرداز از نظر ژنتیکی برای مدیریت رمزهای مخفی طنز متولد می شود اما فرد در طول زندگی،  تکنیک ها و منابع را برای دستیابی به ارتباط با مردم می آموزد.

 

بهترین و بدترین لحظه شغلی شما تا به امروز چه بوده است؟

من فکر می کنم در زندگی همه ، لحظات خوب و بد وجود دارد و در طولانی مدت لحظات بد خوب می شوند زیرا فرد از آنها می آموزد و از آنها بهترین استفاده را می کند. برای من دشوار است که بتوانم لحظه های خوب یا بد را تشخیص دهم ، زیرا من هنوز نمی خواهم بمیرم و امیدوارم لحظات خوب و چند لحظه بد و بسیار بد برای لذت بردن داشته باشم.

 

 

به عنوان یک طنزپرداز حرفه ای ، آیا راحت می خندید؟ و با چه نوع شوخی هایی؟

بله ، من راحت می خندم. من طنز هوشمندانه را دوست دارم ، چیزی که باعث می شود شما فکر کنید اما شوخ طبعی ، که باعث می شود بدون فکر بخندید. سبک است و یک چیز دیوانه وار است.

 

حکایتی در رابطه با حرفه شما وجود دارد؟

بسیار، در طول زندگی من انواع تجربه ها را تجربه کرده ام ، از سانسور نمایشگاه کاریکاتورهای سیاسی و حصر درامنیت دولتی توسط کودتاگران نظامی ، تا سانسور ناچیز مدیر یک روزنامه دموکراتیک. آنها تزئینی برای یک حرفه هستند که در عوض رضایت زیادی به من داده اند.

 

با کدام همکاران شناسایی می شوید؟

با کسانی که به طنز به عنوان یک سبک زندگی نگاه می کنند و شوخ طبعی را به یک حرفه تبدیل می کنند. آقایان شوخ طبعی امری جدی است.

 

به من به عنوان یک کمدین چه توصیه ای می کنید؟

نو شدن مداوم و مطابق با زمان. بقیه چیزها مهم نیستند!

 

در ادامه شماری از کارتون ها و کاریکاتورهای عمر زوالوس می آید:

 

کارتون ها:

 

 

کاریکاتورها :

 

خورخه لوئیس بورخس

 

 

روبم فونسکا

 

ناراسیما رائو

 

نجیب محفوظ

 

مارتین لوتر کینگ

 

ماریو وارگاس یوسا

 

لوئیس دانکر وال

 

آلبرت انیشتین

 

ادوارد پونست

 

ارنست همینگوی

نزار قبانی

 

دونالد ترامپ

پابلو پیکاسو 

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر