728 x 90

کتاب ده عدد، ده قصه/الناز پورسیستانی

کتاب ده عدد، ده قصه/الناز پورسیستانی
کتاب ده عدد، ده قصه/الناز پورسیستانی

یکی از علایق من از دوران کودکی نقاشی بود؛ بهترین هدیه‌ای که در کودکی گرفتم یک کتاب ارژنگ از مدرسه و یک جعبه آبرنگ از پدرم بود. تابستان‌هایم همیشه در کلاس‌های طراحی می گذشت و با حضور دراین کلاس‌ها با راهنمایی یکی ازاساتیدم وارد رشته گرافیک در هنرستان شدم و این برای من نقطه عطفی برای فرونشاندن عطشم نسبت به طرح و رنگ بود.

پروژه پیش رو کتاب «ده عدد، ده قصه» است که ابتدای آفرینش آن در پایان‌نامه‌ام شکل گرفت.

با اینکه رشته کارشناسی را در رشته گرافیک گذراندم اما همواره علاقه اصلی و هنری من تصویرسازی بود. درطی دوران تحصیل به واسطه مطالعاتی که داشتم فهمیدم ایران از نظر تصویرسازی داستانی بسیار غنی و از نظر تصویرسازی آموزشی، که بار بسیاری را از نظر آموزش در کودکان نوپا به دوش می کشد، فقیر و نادیده گرفته شده است (در بین این همه کتاب تصویری داستانی غنی، فقط به چند کتاب جزیی آموزشی کودکان برمی خوریم!)؛ به همین خاطر و به دلیل کمرنگ بودن جایگاه کتاب‌های تصویری آموزشی درایران، تصمیم گرفتم که پایان نامه کارشناسی‌ام را درحوزه آموزش تصویری خلاق برای کودکان کارکنم (پایان نامه ارشدم نیز در باره تصویرگری آموزشی می باشد).

پروژه عملی پایان نامه کارشناسی‌ام در باره آموزش اعداد به کودکان ۴ تا ۶ سال است که به صورت خلاقانه و آموزش غیرمستقیم اعداد همراه با داستان سازی توسط کودک به جلو می رود. مکانیک کتاب به صورتی است که شما کتاب را به هر حالتی باز و بسته کنید باز تعداد مشخصی از حیوانات را در صفحه می‌بینید و کودک با باز کردن آزادانه کتاب، داستان مورد علاقه خودش را می سازد.

کودک درارتباط با کتاب و نوع مکانیک آن حواس خود را به کار می اندازد و به روش غیرمستقیم با شمارش اعداد آشنا می شود و در حین قصه گویی با زبان خودش از تصاویر کتاب با تغذیه و محل زندگی حیوانات نیز آشنا می شود.

کتاب «ده عدد، ده قصه» درسال 1395توسط کانون پرورش فکری کودکان به چاپ رسید و درسال 1396 جز ۱۶ اثر راه یافته به جشنواره بلونیا بود و همچنین برنده ۴ لاکپشت کتاب سال ۹۶ بود.

شایان ذکر است ، نقاشی، فارغ التحصیل رشته کارشناسی گرافیک ازدانشگاه نبی اکرم تبریز و کارشناسی ارشد تصویرگری ازدانشگاه تهران مرکز است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر