728 x 90

نمایشگاهی برای افشای حقایق پنهان کشتی ربایی انگلیس

img
نمایشگاهی برای افشای حقایق پنهان کشتی ربایی انگلیس

آیین افتتاحیه و نشست خبری نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «ملکه کشتی ربا» صبح امروز پنجم مرداد ماه ۱۳۹۸در مجتمع اسوه بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار شد.

در آغاز این نشست، سیدمسعود شجاعی طباطبایی درباره اهمیت برپایی نمایشگاه «ملکه کشتی ربا» گفت: وجود دیدگاه‌های استعمارگرایانه در انگلیس به ما نشان می‌دهد که نسبت به مسائل هنوز نگاهی از بالا به پایین دارند. به فرموده رهبر معظم انقلاب، دوران «بزن در رو» تمام شده است و ما در حوزه کارتون و کاریکاتور پایان این دوره را نشان داده‌ایم.

وی افزود: فرصت کمی برای برپایی این نمایشگاه داشتیم و برگزاری آن یک اقدام واکنش سریع بود؛ برای همین خیلی از کارتونیست‌ها از حضور در نمایشگاه باز ماندند و از این بابت بسیار متاسف شدند.

شجاعی ادامه داد: رسانه‌های ضد ایرانی همواره حقایق را وارونه نشان می‌دهند. در این اتفاق (توقیف نفتکش ایرانی توسط انگلیسی‌ها و اقدام متقابل از سوی ایران) نیز کاریکاتوریست‌های آن‌ها - از جمله میشل رامیرز آمریکایی - بلافاصله فعال شدند و بدون اشاره به پیشینه اتفاق و اینکه چه کسی شروع کننده توقیف بوده است، طرح‌هایی را منتشر کردند. از این رو لازم بود ما به عنوان کارتونیست بر این موضوع صحه بگذاریم که ایران شروع کننده توقیف نبوده و با زبان بین‌المللی کاریکاتور به مقابله با آن‌ها بپردازیم.

مدیر مرکز هنر‌های تجسمی حوزه هنری درباره جزئیات نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه 14 هنرمند از جمله محمدعلی رجبی، شهرام شیرزادی، علیرضا ذاکری، مازیار بیژنی، محمدحسین نیرومند، جابر اسدی، مهناز یزدانی، طاهر شعبانی، عباس گودرزی، اکبر تراب پور، حبیب‌الله صادقی و... ظرف 3 روز طرح‌های خود را به اجرا درآورده و گل کاشتند.

در ادامه این نشست، سردار ابوالفضل شکارچی سخنگوی سازمان نیروهای مسلح گفت: هر اقدامی در جمهوری اسلامی می‌تواند اثر خود را داشته باشد. آنچه می‌تواند عمق راهبردی یک اقدام را نمایش و ترویج دهد، کار فرهنگی و هنری است.

وی ادامه داد: با کار فرهنگی و هنری می‌توان بسیاری از تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد و بسیاری از فرصت‌ها را نیز از دشمن گرفت. باید به تهدیدها توجه داشته باشیم و آنها را دفع و تبدیل به فرصت کنیم. در عین حال نباید از ظرفیت‌های پیش رویمان نیز غافل شویم و حرکات انفعالی را تبدیل به حرکات فعال و هجومی کنیم. اینجاست که نقش هنرمندان‌مان بسیار مهم است.

وی افزود: در 40 سال گذشته دشمن مدام به ما هجمه کرده اما واکنش‌های ما همواره دشمن را سرافکنده کرده است. امروز همه دنیا بسیج شده است تا اقتدار دفاعی‌ای که ما به برکت خون شهدا به دست آورده‌ایم را مختل کند. اما ما همواره قدرت‌های بزرگ جهان را به زانو درآورده‌ایم. 

سردار شکارچی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم، جوانان را متولیان اصلی گام دوم انقلاب معرفی کرده‌اند؛ در گام اول انقلاب نیز همینطور بود و فرماندهان سال‌های دفاع مقدس ما اکثرا جوان بودند.

سردار شکارچی گفت:کشوری که امروز برای اعتراض به سیاست‌هایش نمایشگاه برگزار کرده‌اید، روزگاری از آن‌سوی دنیا با یک کلام، دولت ایران را جابه جا می‌کرد اما اکنون دیگر بریتانیای کبیر نیست بلکه بریتانیای صغیر است. دشمنان ما در این 40 سال مرتب در حال ذوب شدن بودند و نظام ما روز به روز مستحکم‌تر و مقتدرتر شده است. 

وی افزود: انقلاب ما در این چهل سال با هدایت‌های پیامبرگونه امام راحل و رهبری علی گونه رهبر معظم انقلاب، روز به روز مستحکم تر شده است تا جایی که جرأت و اراده فکر کردن را از دشمن سلب کرده است. دشمنان ما امروز دچار استیصال و سردرگمی شده‌اند و دیگر نمی‌توانند اراده کنند؛ اینها همه برکت است. یکی از اتفاقاتی که این برکت را تعمیق بخشیده، کارهایی است که از طریق هنر انجام شده است. در زمان جنگ هم همین‌طور بود.

سردار شکارچی ادامه داد: زیرساخت اقتدار و افتخارات ما در طول 8 سال دفاع مقدس، معنویات بود نه امکانات و تجهیزات مادی؛ امروز هم شرایط به همین‌گونه است.

وی یادآور شد: در حال حاضر دشمنان ما که مخالف بشریت هستند، خود را مدافع حقوق بشر نشان می‌دهند و ما را که مدافع حقوق انسان‌ها هستیم، جنگ‌طلب می‌نامند. این هنرمندان هستند که می‌توانند فرهنگ ضد بشر آمریکا و انگلیس را به جهانیان نشان دهند و با آثارشان مفاهیم والا و درست را منتقل کنند.

در پایان این نشست، از کتاب نمایشگاه رونمایی شد و نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «ملکه کشتی ربا» توسط سردار شکارچی افتتاح شد.

این نمایشگاه تا 25 مرداد ادامه دارد و علاقه‌مندان جهت بازدید از آن می‌توانند همه روزه به جز جمعه‌ها از ساعت 9 الی 19 به مجتمع فرهنگی و هنری اسوه واقع در خیابان انقلاب اسلامی، تقاطع خیابان بهار جنوبی، جنب پل روشندلان، پلاک 453 مراجعه کنند.

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر