728 x 90

تفاوت‌ تصویرسازی کتاب و نشریه/افسانه صانعی

تفاوت‌ تصویرسازی کتاب و نشریه/افسانه صانعی
تفاوت‌ تصویرسازی کتاب و نشریه/افسانه صانعی

افسانه صانعی ،دانش آموخته کارشناسی نقاشی دانشگاه تهران و کارشناسی ارشد تصویرسازی از دانشگاه هنر است. وی فعالیت حرفه‌ای در رشته تصویرگری را از سال ۱۳۸۹ با نشریه سروش کودکان آغاز نمود. پس از آن با نشریات و مجلات گوناگون در گروه های سنی کودک ،نوجوان و بزرگسال همکاری نموده است. وی در طی این سال ها نیز در زمینه طراحی کاراکتر و پس‌زمینه در چندین پروژه انیمیشن چون “باغ خیال” به سفارش سازمان میراث فرهنگی و “تاریخ از این ور” به تهیه کنندگی حوزه هنری شرکت داشته است.آنچه می خوانید یادداشتی از افسانه صانعی است که با موضوع تفاوت های تصویرگری برای نشریات و کتاب‌های داستانی نوشته است.

«یکی از تفاوت های قابل توجه مجله و کتاب “مخاطب” آن است. می‌توان گفت که مخاطبان مجلات و نشریات عموما مخاطبان عام هستند که گاها از نظر نوع نیازها، علایق، سن و … با یکدیگر متفاوت هستند. از این رو سعی بر آن است که مطالبی که در مجلات درج می‌شود مطابق با این خواسته ها و نیازها باشد. دوم آنکه نشریات و مجلات زیر مجموعه‌ی مطبوعات هستند. از این رو مطالب آنها عموما مطالب روز بوده و دارای طول عمربسیار کوتاه تری نسبت به کتاب ها هستند.
یکی دیگر از تفاوت های مهم میان تصویرگری نشریات و کتب داستانی “توالی تصویری” است. عموما در نشریات موضوعات هر بخش با بخش دیگر متفاوت است که در نتیجه رویکرد تصویری متفاوتی را طلب می‌کند. تصویرگر بر حسب نوع موضوع و البته مخاطب، زبان بصری مناسب را مد نظر قرارداده و تصویر خود را خلق می‌کند. خاصیت این تصویر این گونه است که عموما با موضوعات قبل و بعد از خود متفاوت است. از همین رو دست تصویرگر برای آفرینش جلوه های بصری نو از جمله ترکیب یا تکنیک های متفاوت بازتر است. البته تمامی این رویکردها باید بر طبق فرم بندی و آرایش مجله باشد که تصویرگر می بایست قبل از هر چیز آن ها را مد نظر قرار داده و بر طبق آنها تصویر بدیع خود را خلق نماید. این فرم بندی شامل هویت بصری مجله نیز می گردد که از قبل طراحی شده و عموما تصویرگر باید خود را با آن انطباق دهد.
اما در خلق تصویر برای کتاب، این روند کمی پیچیده تر می‌شود. مخاطب خاص تر شده و موضوع نیز محدود می‌شود. تصویرگر با توجه به نیازهای متن و البته نیازهای مخاطب خود بایستی قبل از هر کس دیگر به هویت بصری، قطع کتاب، جایگاه تصاویر و نوشته‌ها، کانسپت کلی کار، سن مخاطب، پیام و یا هدف کلی متن، تعداد صفحات و نیز تقسیم بندی مناسب در روند طراحی کتاب که همان توالی تصویری است توجه ویژه ای نشان دهد و قبل از شروع اجرای خود، ماکتی از کتاب را تهیه کرده و تمامی موارد مورد نظر خود را در آن اعمال کند.
به نظر من ارتباط سریع با مخاطب یک اصل مهم در تصویرسازی مطبوعاتی است. بدان معنا که یک فریم تصویرسازی با موضوع مشخص باید بتواند نیازهای متن و البته مخاطب را در کوتاه ترین زمان ممکن برآورده سازد و بتواند با آن به سرعت ارتباط بگیرد.»

شایان ذکر است ، تصاویر ذیل گلچینی از آثار دیجیتالی این هنرمند تصویرگر است که طی سال های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۴ به سفارش مجلات متعدد کودکان، کار کرده و به چاپ رسیده است.

tasvirsazi-roozrang-afsaneh-sanei tasvirsazi-roozrang-afsaneh-sanei (8) tasvirsazi-roozrang-afsaneh-sanei (9) tasvirsazi-roozrang-afsaneh-sanei (6) tasvirsazi-roozrang-afsaneh-sanei (7) tasvirsazi-roozrang-afsaneh-sanei (4) tasvirsazi-roozrang-afsaneh-sanei (5) tasvirsazi-roozrang-afsaneh-sanei (2) tasvirsazi-roozrang-afsaneh-sanei (3) tasvirsazi-roozrang-afsaneh-sanei (15) tasvirsazi-roozrang-afsaneh-sanei (13) tasvirsazi-roozrang-afsaneh-sanei (14) tasvirsazi-roozrang-afsaneh-sanei (11) tasvirsazi-roozrang-afsaneh-sanei (12) tasvirsazi-roozrang-afsaneh-sanei (1) tasvirsazi-roozrang-afsaneh-sanei (10)

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر