728 x 90

گزارش داوری پنجمین دوسالانه بین المللی کارتون کتاب در سال ۱۴۰۰

گزارش داوری پنجمین دوسالانه بین المللی کارتون کتاب در سال ۱۴۰۰
گزارش داوری پنجمین دوسالانه بین المللی کارتون کتاب در سال ۱۴۰۰

 

با اتمام جلسه داوری نهایی آثار ارسال شده به دبیرخانه پنجمین دوسالانه بین المللی «کارتون کتاب» درروز شنبه ۲۶ تیر ماه، با حضور مسعود شجاعی طباطبایی (دبیر دوسالانه)  و آقایان علیرضا ذاکری، سجاد رافعی و عارف نیازی، داوران ایرانی این دوسالانه در سالن جلسات نهاد کتابخانه های عمومی کشورعملا کار نهایی این مسابقه به اتمام رسید، و با اعلام نظر نهاد کتابخانه ها برای برپایی مراسم اهدای جوایز پرونده این دوره از دوسالانه بسته خواهد شد.

بر اساس اعلام دبیرخانه دوسالانه کارتون کتاب در مجموع دراین رویداد ۶۳۷ هنرمند از ۶۵ کشور دنیا شرکت کردند که طی آن حدود ۱۶۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که از این تعداد ۹۴۵ اثر حرفه ای و ۲۱۹ اثر آماتور و در مجموع ۱۱۴۶ اثر برای انتشار بر روی سایت این دوسالانه انتخاب و در دو بخش حرفه ای و آماتور مورد داوری قرار گرفتند.

این جلسه پس از طی مرحله داوری داوران خارجی از طریق فضای مجازی، برگزار شد که طی آن آقایان آرس (آریستید هرناندزگوئررو) از کوبا، دالسیو ماچادو از برزیل، نیکولا لیستس از کرواسی که همگی از هنرمندان مطرح و بسیار شناخته شده جهانی هستند، هر کدام ۳۰ اثر را با امتیاز یک تا ۳۰ انتخاب و معرفی کردند و در ادامه مرحله نهایی داوری با ارزیابی آثار ارسالی در ۴ موضوع «کتاب، کتابدار و کتابخانه»، «کتاب و رسانه»، «کتاب و کودک» و «کتاب و کرونا» و با شاخص هایی چون توانایی برقراری ارتباط میان اثر و مخاطب عام، نزدیک و مرتبط بودن آثار به موضوعات، خلاقیت در ایده و اجرا، نوآوری و ابداع و در نهایت تکنیک، مورد داوری قرار گرفتند.

خوشبختانه از مجموع ۶۳۷هنرمند شرکت کننده در این رویداد، شاهد حضور بیش از ۲۶۸ هنرمند ایرانی بودیم. در طول قضاوت آثاردر مرحله اول داوری آثار غیر مرتبط با موضوع و فاقد کیفیت بالا حذف شدند؛ در مرحله دوم آثاری که بیشترین ارتباط را با موضوعات مطرح شده برای این دوسالانه داشتند، انتخاب شدند و در مرحله سوم ۸ اثر نهایی معرفی شدند. که به نفرات اول تا سوم جوایز اصلی برای نفر اول به مبلغ ۱۵۰۰یورو باضافه لوح تقدیر و تندیس، نفر دوم ۱۰۰۰یورو باضافه لوح تقدیر و تندیس و نفر سوم مبلغ ۵۰۰ یورو باضافه لوح تقدیر و تندیس اهدا خواهد شد.

همچنین بنا شد به سه نفر هنرمند حرفه ای ایرانی مبلغ پنج میلیون تومان باضافه لوح تقدیر و تندیس تقدیم شود و در بخش جنبی این دوسالانه که به رقابت هنرمندان تازه کار یا آماتور اختصاص داشت وحدود ۴۰۰ اثر مورد ارزیابی قرار گرفت،به ۱۰نفر مبلغ دومیلیون تومان همراه با لوح تقدیر اهدا شود.

 

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر