728 x 90

49 کاریکاتور در جشنواره تجسمی فجر

49 کاریکاتور در جشنواره تجسمی فجر
49 کاریکاتور در جشنواره تجسمی فجر

49 اثر برای حضور در رشته کاریکاتور جشنواره هنرهای تجسمی فجر توسط داوران این بخش انتخاب ‏شدند.

به گزارش سایت ایران کارتون به نقل از خبرگزاری فارس، مسعود ضیایی ‏‏که با همراهی بهمن عبدی و جمال رحمتی داوری این دوره از آثار رشته کاریکاتور ‏را به عهده داشتند ‏در خصوص نتیجه نهایی داوری و آثار راه یافته به جشنواره تجسمی فجرگفت: در بخش ‏کاریکاتور‏۲۶۶ اثر از ۱۰۰ هنرمند ‏در ‏جشنواره شرکت کرده بودند که در نهایت ‏‏۴۹ اثر جشنواره راه یافتند.

وی درباره کیفیت و کمیت اثار رسیده به جشنواره گفت: در مجموع کیفیت کارها خوب بود و نسبت به سال گذشته، هم تعداد شرکت کنندگان و هم کیفیت آثار بیشتر بود.وی ادامه داد:  آثار، نسبت خوبی با مسائل روز جامعه داشتند و از تنوع بالایی هم برخوردار بودند. با توجه به اینکه دیدگاه ها و موضوعات آزاد بود در واقع هر کسی متناسب با حساسیتی که نسبت به موضوعات اجتماعی و... داشته کار کرده بود.

ضیایی بیان کرد: می توان متصور بود که مخاطبینی که در جشنواره فجر به تماشای آثار بخش کاریکاتور می نشینند بازخوردی از اتفاقات روز جامعه را خواهند دید که با زبان طنز و لطیف بیان شده و یک هشداری هم در خود دارد.

این عضو شورای داوری بخش کاریکاتور جشنواره فجر درباره ملاک های داوری نیز گفت: یکی از ملاک های ما این بود که هنرمند اثر را برای جشنواره فجر کشیده باشد و به جشنواره های دیگر ارائه نداده باشد. دوم اینکه خلاقیت و نوآوری در نگاه او نمود داشته باشد و جدای از تکنیک، پرداخت خوبی هم در اثر مشاهده شود. ما دنبال این بودیم که اثری را انتخاب کنیم که مشابه نداشته باشد.

وی درباره اهمیت برگزاری جشنواره فجر و کارکرد آن نیز اظهار کرد: جشنواره فجر عموما به خاطر خصوصیتی که دارد که در رشته های مختلف چه در حوزه تجسمی چه سایر رشته های هنری برگزار می شود دارای اهمیت است. جشنواره های دیگر عموما در یک رشته مثلا کاریکاتور یا کارتون برگزار می شود. اینجا یک جشنواره چند رسانه ای داریم که برگزیده شدن در آن دارای یک ارزش بالایی برای هنرمندان آن رشته است و همین آن را متمایز می کند. چه برای افراد حرفه ای و چه جوانی که بخواهد از آثارش رونمایی کند یا خودی نشان دهد، دیده شدن و جایزه این جشنواره اعتبار دارد.

ضیایی در پایان گفت: کاریکاتور ایران در جهان جزو برترین هاست و جایگاه ویژه ای در کارتون جهان دارد. هم به خاطر اینکه کارتونیست های با مهارت بالایی در ایران هستند و هم به خاطر جشنواره های زیادی که در ایران در سطح بین المللی برگزار می شود و موضوعات متنوعی هم دارد.

 

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر