728 x 90

نشست رسانه‌ای مسابقه فلسطین تنها نیست

نشست رسانه‌ای مسابقه فلسطین تنها نیست
نشست رسانه‌ای مسابقه فلسطین تنها نیست

نشست رسانه‌ای مسابقه کارتون، کاریکاتور و پوستر«فلسطین تنها نیست» با حضورمحمدمهدی دادمان، رئیس حوزه هنری و سیدمسعود شجاعی طباطبایی، مدیر مرکزهنرهای تجسمی حوزه هنری، صبح امروز سه شنبه اول مهرماه در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش سایت ایران کارتون به نقل از خبرنگار تجسمی خبرگزاری فارس، دادمان درابتدای این نشست با ذکرنام شهدای عرصه مقاومت که برای آرمان آزادی قدس شریف مبارزه کردند، گفت: مسابقه فلسطین تنها نیست بهانه‌ای است که یادآوری کنیم به همه کسانی که فکرمی‌کنند با بازی‌های کودکانه سیاسی می‌توانند آرمان فلسطین را به فراموشی بسپارند، درحالی‌که دوران بزن دررو شروع شده است وهمه هنرمندان متعهد به انسانیت، با زبان فرهنگ پاسخ درخوری به این خیانت و لکه ننگ خواهند داد. اما همه باید بدانند عادی‌سازی روابط با یک رژیم انسان کش، غیرقابل بخشش است.

رئیس حوزه هنری افزود: حوزه هنری بانی یک رویداد هنری است تا پیام فلسطین تنها نیست را مخابره کند. بنده به نمایندگی از حوزه هنری و جامعه هنری ایران اسلامی ازهمه هنرمندان آزاده جهان و دوستدار انسانیت دعوت می کنم با زبان رسا و هنری پیرامون این خیانت نابخشودنی اثرخلق کنند. ان‌شاءالله رویای بازگشت فلسطین به فلسطینیان نزدیک است و هنرمندان همه عرصه‌ها می‌توانند آن را تصویر کنند.

وی افزود: این مسابقه سرآغازمسیری است و یک طلیعه نو است تا در دوره جدید حوزه هنری ابعاد بین‌المللی حوزه هنری تقویت شود. ما به روشنی و رسا اعلام می‌کنیم آمادگی داریم هرآنچه ازتجربه و تخصص ۴۰ ساله حوزه هنری را دراختیارهمه هنرمندان درهرکانون جغرافیایی که در جبهه مقاومت فعالیت می‌کنند، بگذاریم تا شبکه‌ای از جریان‌های مقاوم و متعهد علیه این رژیم منحوس شکل گیرد. آمادگی داریم هر تجریه و توان و هر کاری از دستمان برآید انجام دهیم تا در منطقه غزه تجربه مشابهی شکل گیرد و هنرمندان مقاوم غزه با قدرت بیشتری مبارزه فرهنگی گسترده‌ای علیه این رژیم منحوس را شکل دهند.

دادمان در پاسخ به پرسش فارس درباره جزئیات ارتباطی با هنرمندان غزه گفت: این مسیر پیش‌تر در حوزه هنری هم وجود داشت و در فراخوان‌های مختلف، کنش جمعی هنری را رقم می‌زنند. در مرکز ادبیات پایداری و آموزش حوزه هنری هم درسوریه و لبنان و عراق وجود داشته است. تعاملاتی هم در غزه برقراربوده است و تقویت این رویکرد پیشینی و رشد چندبرابری آن را مدنظر داریم.

وی افزود: حوزه هنری در فردای نزدیکش بین‌المللی ترخواهد بود و شرح تفصیل آن را به زمانی موکول می‌کنم که یک اقدام عملی شکل بگیرد. البته در برخی از این کانون‌های جغرافیایی محدودیت‌هایی وجود دارد و چون احتمالا از سوی مخالفان در مضیقه قرارمی‌گیرند، امکان شرح مبسوط آن وجود ندارد.

جوایز ۴۵۰۰ یورویی برای برگزیدگان

مسعود شجاعی طباطبایی در ادامه این نشست گفت: در ادوار پیشین بیشتر در حوزه کارتون و کاریکاتور فعال بودیم اما در این دوره، پوستر را هم اضافه کردیم.

وی سپس به انگیزه‌های برگزاری این رویداد گفت: توهین به پیامبران ۴ میلیارد نفرازادیان مختلف توسط یک گروه کوچک (نشریه شارلی ابدو) مطرح است که چیزی جز نفرت پراکنی نیست. آیا این را می‌توانیم مصداق آزادی بیان بدانیم؟! در حالی‌که چنین آزادی‌هایی درباره هولوکاست به هیچ وجه وجود ندارد.

این هنرمند کاریکاتوریست، به موجودیت فلسطین اشاره کرد و گفت: یکی از مباحث جدی در جنگ جهانی این است که فلسطین بی‌طرف بوده اما چرا آن را درگیر کرده‌اند؟ ضمن اینکه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی باعث نمی‌شود فلسطین تنها بماند، جبهه مقاومت کنار فلسطین ایستاده است و مردم کشورهای سازشگر، مخالف عادی‌سازی روابط هستند.

دبیرهنری جشنواره «فلسطین تنها نیست» درباره جزئیات فراخوان تصریح کرد: در نظر داریم پویش های مردمی را با هشتگ های چند زبانه #فلسطین_تنها_نیست شکل دهیم و هرهنرمندی می‌تواند ۵ اثر ارائه کند. مهلت ارسال آثار ۱۵ آذرماه ۹۹ (۱۰ دسامبر ۲۰۲۰) اعلام شده و داوری از ۲۰ تا ۲۲ آذر است.

وی افزود: ترکیب داوری به صورت بین‌المللی است و هنرمندان ایرانی در کنار «ناجی بِناجی» از مراکش رئیس سایت عرب کارتون، «سیلوانو ملو» از برزیل و «جیتد کاسانا» از اندونزی هستند. جوایز هم در هر بخش ۲ هزار، ۱۵۰۰ و هزار یورو برای نفرات اول تا سوم است.

شجاعی طباطبایی هم درباره ارتباط با هنرمندان غزه یادآور شد: در جشنواره جهانی مقاومت به کمک اسکایپ با هنرمندانی درغزه درارتباط بودیم.

دادمان افزود: بخش پوستر به این مسابقه اضافه شده است. یکی از دغدغه‌هایمان این است که ان‌شاءالله هنرمندان حوزه‌های دیگرهنرغیر از کاریکاتور را هم درگیر این رویداد کنیم.

وی ادامه داد: یک برنامه جدی ترویجی برای بازنمایی و گسترش بازدید تولیدات قبلی مدنظر داریم، چون شرایط تولید و مصرف آثار هنری تغییر کرده و تبدیل کارتون‌ها و کاریکاتورها به موشن گرافیک مدنظر است.

رئیس حوزه هنری گفت: ما هنوز درست متوجه نمی‌شویم که چرا مدعیان آزادی بیان درجهان از بررسی یک موضوع به نام هولوکاست آشفته می‌شوند؟ ما حتما درشیوه جدید، بازنمایی آثاربا این موضوع را بیشتر پی می‌گیریم.

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر