728 x 90

درگذشت محمد ابوالحسنی خالق دیرین دیرین

درگذشت محمد ابوالحسنی خالق دیرین دیرین
درگذشت محمد ابوالحسنی خالق دیرین دیرین

تهیه‌کننده مجموعه موفق دیرین دیرین و فیلم سینمایی تهران ۱۵۰۰ (به کارگردانی بهرام عظیمی) که به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان بستری بود روز شنبه، هفتم فروردین دار فانی را وداع گفت.

از سال ۸۳ وارد عرصه انیمیشن شد و ابتدا با یک تیم ۱۲نفره پویانمایی را شروع کرد و تا سال ۸۸ این همکاری به تیم ۱۷۰ نفره رسید. او در این ۵ سال ۲ هزار انیمیشن فرهنگی در مورد آب، برق، گاز، مواد مخدر، پلیس و بهداشت و … تهیه کرد.

ابوالحسنی با خلق دیرین دیرین با محمدرضا علیمردانی به شهرت رسید و این پویانمایی بدل به یکی از پر مخاطب‌ترین انیمیشن‌های چند سال اخیر شد.

این پویانمایی به کارگردانی علی درخشی و تهیه کنندگی عبدالحسین و محمد ابوالحسنی، به سراغ موضوعات و مشکلات اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی رفته است. محمد رضا علیمردانی دوبلور، خواننده و بازیگر با سابقه صداپیشگی ٢٣ شخصیت این سریال چون راوی، وی، قرمزانی، قهوانی، اینیوعه و … را برعهده دارد

ابوالحسنی در کنار کاراکتر مجموعه شوخی شوخی که یکی از آخرین کارهای او محسوب می شود.. 

محمد ابوالحسنی تلاش می‌کرد در محصولات فرهنگی‌اش مماس با مسائل روز حرکت کند. زمانی که پای کرونا به ایران رسید، او محتوای برنامه‌هایش را به سمت فرهنگسازی در مسیر مقابله با این ویروس بُرد. او دو مجموعه سی قسمتی با عناوین  فاصله گذاری اجتماعی و  اینجوری نباشیم تهیه کرد و در آنها نکات آموزشی مربوط به این بیماری را گنجاند

نبایدهای کرونایی در اینجوری نباشیم اینجوری نباشیم

نشان‌دهنده کارهایی است که مردم در دوران شیوع کرونا نباید انجام دهند. مثلا در یکی از قسمت‌ها فردی را می‌بینیم که از زیبایی‌های سفر و ایرانگردی برای مردم می‌گوید و همزمان از آنها می‌خواهد در خانه بمانند و سفر نروند. دیرین دیرین با نمایش این رفتار متضاد از شهروندان می‌خواهد دیگران را بر سر دوراهی قرار ندهند.در قسمتی دیگر دیرین دیرین از برخی مسئولان می‌خواست که واقعیت‌های تلخ درباره کشته‌شدگان مبتلا به ویروس کرونا را به مردم بگویند و بی‌جهت اوضاع را گل و بلبل نشان ندهند.اینجوری نباشیم به نبایدهای کرونایی می‌پردازد و در مقابل مجموعه سی‌قسمتی فاصله گذاری اجتماعی روی دیگر سکه است. فاصله‌گذاری اجتماعی بیانگر اقداماتی است که باید در دوران کرونا اجرا شود.

این مجموعه شخصیت‌هایی را نشان می‌دهد که در رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی بسیار اغراق می‌کنند. مثلا پزشکی که از بیمار می‌خواهد خودش خودش را جراحی کند. یا داور فوتبالی که فاصله میان بازیکنان ایستاده در دیوار دفاعی را افزایش می‌دهد.

کارآفرین موفق در حوزه محتوای دیجیتال

زنده‌یاد محمد ابوالحسنی را خیلی‌ها یک چهره فرهنگی می‌دانند که با تولید انیمیشن سعی در آموزش و فرهنگسازی داشت. با وجود این، او یک کارآفرین موفق هم بود و با راه‌اندازی بنیاد ملی توسعه کارآفرینی محتوای دیجیتال زمینه‌های اشتغال جوانان در این حوزه را فراهم کرد.

ایران کارتون درگذشت این چهره بی بدیل در حوزه تهیه کنندگی آثار فاخر انیمیشن و کارآفرین را به جامعه هنری ایران تسلیت می گوید.روحش شاد

 

جدیدترین اخبار

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر