728 x 90

جشنواره بین‌المللی کارتون صلح و سلامت

جشنواره بین‌المللی کارتون صلح و سلامت
جشنواره بین‌المللی کارتون صلح و سلامت

نخستین جشنواره بین‌المللی کارتون "صلح و سلامت" با حضور کارتونیست‌های جهان فصل پاییز در شیراز برگزار می شود.

به گزارش سایت ایران کارتون به نقل از خبرگزاری تسنیم از شیراز، هنر کاریکاتور با اغماض یکی از انواع هنر نقاشی است که البته تفاوت‌های اساسی با نقاشی دارد و شاید یکی از مهم‌ترین تفاوت‌هایش این باشد که برخلاف نقاشی که جنبه شخصی دارد، کاریکاتور ابعاد اجتماعی و مفهومی قوی‌تری دارد.

ویژگی هنر کاریکاتور این است که بسیار سریع با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند و همین امر هم سبب شده که بسیاری از هنرمندان از این هنر برای بیان مقاصد اجتماعی خود بهره بگیرند.

کاریکاتور با وجود جنبه طنزی که دارد اما گاه یک طنز تلخ است برای بیان یک واقعیت؛ گاه نیز از این طنز برای بیان مطالب با بار مثبت استفاده می‌شود مانند جشنواره "ما کرونا را شکست می‌دهیم" که توسط علوم پزشکی شیراز اجرا شد.

اما این روزها یک جشنواره بین‌المللی دیگر نیز در شیراز در حال اجرا است به نام نخستین جشنواره بین‌المللی کارتون "صلح و سلامت" شیراز  که قرار است با حضور کارتونیست‌های جهان در پاییز در شیراز برگزار شود.

احمدرضا سهرابی، دبیر این جشنوارهف در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: شیراز از دیرباز معروف به همزیستی‌ اجتماعی و صلح بوده است نمونه این خیرخواهی و مهرورزی مردم شیراز را در سال 98 در جریان سیل همه دنیا متوجه شدند.

به گفته وی از طرفی شیراز قطب پزشکی جنوب کشور است و در منطقه خاورمیانه به عنوان یک مرجع پزشکی محسوب می‌شود در همین راستا موزه صلح شیراز وابسته به مرکز تحقیقات صلح و سلامت و موسسه خیریه اسلامی شیراز تصمیم گرفت که با یک تیر دو نشان بزند هم پزشکی شیراز و هم مهرورزی شیرازی‌ها را با هنر کارتون به دنیا مخابره کند.

آن گونه که سهرابی می‌گوید: تاکنون از 27 کشور جهان هنرمندان کارتونیست در این جشنواره شرکت کردند. هر چند که وی معتقد است کارتونیست‌ها دقیقه 90 آثارشان را به جشنواره‌ها می‌فرستند بنابراین پیش‌بینی می‌کند که تا ابتدای مهر که آخرین مهلت ارسال اثر به جشنواره است، تعداد آثار رسیده به جشنواره بیش از این شود.

به گفته دبیر نخستین جشنواره بین‌المللی کارتون صلح و سلامت فراخوان جشنواره از  حدود 2 ماه پیش اعلام شده و کارتونیست‌های جهان می‌توانند حداکثر 5 اثر با موضوع "صلح و سلامت" در ابعاد A3 به همراه مشخصات فردی خود را تا اول مهرماه 1399 به ایمیل peace.shiraz2020@gmail.com ارسال کنند.

سهرابی درباره داوران جشنواره و معرفی آنان نیز می‌گوید: ترکیب هیئت داوران در یکی دو هفته آینده اعلام می‌شود که به احتمال زیاد 2 داور خارجی و 2 داور داخلی هستند که آثار دریافتی را بررسی و ارزیابی می‌کنند و اوایل آبان ماه نتایج بررسی داوران اعلام می‌شود.

وی با بیان اینکه این نخستین جشنواره کارتون است که به صورت بین‌المللی از صفر تا صد برنامه‌ها در شیراز اجرا می‌شود گفت: پیش از این جشنواره "ما کرونا را شکست می‌دهیم" بود اما اجرا در تهران انجام شد.

دبیر نخستین جشنواره بین‌المللی "صلح و سلامت" معتقد است هر چند این نخستین دوره جشنواره است اما به برگزاری دوره‌های بعدی جشنواره هم خوش‌بین است.

براساس فراخوان جشنواره به صاحبان 5 اثر برتر جشنواره، لوح یادبود، تندیس و جایزه ویژه موزه صلح شیراز اهدا می‌شود و صاحبان 100 اثر فینالیست لوح یادبود دریافت می‌کنند.

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر