728 x 90

ﻧﻤﺎﻳﺸﮕﺎه آﺛﺎر ﺑﺮﮔﺰﻳﺪه ﺗﺮاﻣﭙﻴﺴﻢ 2 گشایش یافت

img
ﻧﻤﺎﻳﺸﮕﺎه آﺛﺎر ﺑﺮﮔﺰﻳﺪه ﺗﺮاﻣﭙﻴﺴﻢ 2 گشایش یافت

ﻧﻤﺎﻳﺸﮕﺎه آﺛﺎرﺑﺮﮔﺰﻳﺪه دوﻣﻴﻦ دوره ﻣﺴﺎﺑﻘﻪ بین‌المللی ﻛﺎرﺗﻮن و ﻛﺎرﻳﻜﺎﺗﻮر ﺗﺮاﻣﭙﻴﺴﻢ، عصر یکشنبه ۲۲ دی‌ماه، درگالری اﺑﻮاﻟﻔﻀﻞعالی حوزه هنری گشایش یافت و سیدمسعود شجاعی‌طباطبایی، مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری و دبیراین ﻣﺴﺎﺑﻘﻪ درباره اهمیت این نمایشگاه خاطرنشان کرد: برپایی چنین نمایشگاهی از سوی ایران، که توانسته بزرگترین نمایشگاه سیاسی جهان علیه ترامپ را راه‌اندازی کند، برای دولت‌های آمریکایی غیرقابل تحمل و دردناک است.

به گزارش سایت ایران کارتون، شجاعی‌طباطبایی ضمن بیان این مطلب در گفتگو با پایگاه خبری حوزه هنری، با اشاره به اینکه نام‌گذاری مسابقه بین‌المللی ﻛﺎرﺗﻮن و ﻛﺎرﻳﻜﺎﺗﻮر«ﺗﺮاﻣﭙﻴﺴﻢ»ازطرح و ایده به عنوان رسیده است اظهار کرد : ترامپیسم را با الهام از آرم و نام آلمان نازی یا نازیسم انتخاب کردیم. در نتیجه«T» اول نام ترامپ همانند آرم صلیب شکسته نازی‌های آلمان می‌توانست در زمینه‌ دایره‌ای مشکی در محدوده‌ای قرمز رنگ قرار گیرد و تداعی‌کننده آلمان نازیسم و نژادپرست باشد. به این ترتیب «T» را به شکل کج شده و درحال سقوط شبیه به آرم نازیسم آلمانی به عنوان آرم مسابقه بین‌المللی ﻛﺎرﺗﻮن و ﻛﺎرﻳﻜﺎﺗﻮر برگزیدیم.
شجاعی‌طباطبایی دراین باره افزود: «ﺗﺮاﻣﭙﻴﺴﻢ»واژه‌ای است که امروزه به شکل منفی کلمه مورد استفاده مردم مخالف پدیده منفور ترامپ قرار می‌گیرد. ترامپیسم تا جایی موجب جریان‌سازی شده است که در برخی نقاط جهان و آمریکا از آرم همین مسابقه برای مطالب علیه ترامپ استفاده می‌کنند.

مدیرمرکزهنرهای تجسمی حوزه هنری با اشاره به بازتاب خبری گسترده‌ مسابقه بین‌المللی ﻛﺎرﺗﻮن و ﻛﺎرﻳﻜﺎﺗﻮر «ﺗﺮاﻣﭙﻴﺴﻢ»  درجهان، به ویژه در رسانه‌های آمریکایی و صهیونیستی ،خاطر نشان کرد : بازخوردهای خبری مربوط به این مسابقه آنچنان زیاد بود که ما توانستیم کتاب قطوری از آنها چاپ کنیم. چرا که اقدام موفق ایران دربرپایی رویدادی بین‌المللی علیه ترامپ، برای آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها بسیاردردناک بود. اگر درهرجای دیگری از جهان چنین مسابقه‌ای برپا می‌شد شاید چنین واکنش‌هایی از سوی این رسانه‌ها دیده نمی‌شد.

شجاعی‌طباطبایی با ابراز خرسندی ازموفقیت‌های بین‌المللی برپایی این مسابقه گفت: دولت‌های آمریکایی از زمان بوش پسر و حمله به عراق سعی دارند ایران را محور شرارت در منطقه قرار دهند و آن را تحقیر کنند. بی‌شک برپایی چنین نمایشگاهی از سوی ایران،که توانسته بزرگترین نمایشگاه سیاسی جهان علیه ترامپ را راه‌اندازی کند، برای دولت‌های آمریکایی غیر قابل تحمل و دردناک است.وی افزود: هنرمندان جهان به ویژه چهره‌های فرهیخته هنر کارتون و کاریکاتور جهان، منطق ایرانی را در مورد ترامپ و استکبار جهانی پذیرفته‌اند چرا که شاهد حضور هنرمندان 79 کشور جهان در این مسابقه هستیم. کما اینکه پیش از این نیز درمسابقه کارتون و کاریکاتور«پایان یک داعش»که بر اساس صحبت‌های شهیدسپهبدسلیمانی مبنی بر اینکه «تا سه ماه دیگر طومار داعش درهم پیچیده می‌شود»بنا نهاده شده بود نیز از سراسر جهان شرکت کرده بودند.
شجاعی‌طباطبایی شرایط عصرحاضر را جنگی دانست و گفت: درحال حاضر، که این نمایشگاه در حال برپایی است، داریم یک جنگ واقعی را پشت سر می‌گذاریم. بخشی از این جنگ سخت است اما بخش دیگر و مهم آن جنگ نرم است. به این ترتیب در جنگ نرم هرچقدر توانمند‌تر و موثر‌تر عمل کنیم موفق‌تر خواهیم بود. کارتون و کاریکاتور در این جنگ نرم، یک سلاح تند و گزنده، افشاگر و معترض است.
قابل توجه است، دوﻣﻴﻦدوره ﻣﺴﺎﺑﻘﻪ بین‌المللی ﻛﺎرﺗﻮن و ﻛﺎرﻳﻜﺎﺗﻮر«ﺗﺮاﻣﭙﻴﺴﻢ»با شرکت ۶۲۵ هنرمند و ارائه ۱۸۶۴ اثر از ۷۹ کشور جهان با دبیری سیدمسعود شجاعی‌طباطبایی، مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، برپا شد.
شایان ذکراست ، ﻧﻤﺎﻳﺸﮕﺎه آﺛﺎر ﺑﺮﮔﺰﻳﺪه این مسابقه شامل کارتون ها وکاریکاتورهایی با موضوع« ترامپ و سیاست‌های دولت آمریکا »، به مدت 2 هفته (جز ایام پنج شنبه وجمعه) و از ساعت 9 تا 18 در نگارخانه اﺑﻮاﻟﻔﻀﻞعالی به نشانی خیابان سمیه، نرسیده به خیابان حافظ، حوزه هنری انقلاب اسلامی برپا خواهد بود وپذیرای عموم علاقمندان است.

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر