728 x 90

نقش ماندگار ممیز ...| اسماعیل عباسی

نقش ماندگار ممیز ...| اسماعیل عباسی
نقش ماندگار ممیز ...| اسماعیل عباسی

دهه چهل شمسی اوج رقابت های حرفه ای دو روزنامه معروف عصر ایران ،اطلاعات و کیهان بود .این رقابت ها یا در قالب جنگ قلمی محدود رخ می نمود و یا در انتشار نشریات متنوع برای اقشار گوناگون و دوره های سنی متفاوت بروز می کرد .

یکی از این عرصه ها انتشار دو نشریه شاخص و متفاوت توسط دو موسسه بزرگ مطبوعاتی بود . اطلاعات که متهم به محافظه کاری بود به انتشار نشریه روشنفکر پسند ماهنامه اطلاعات روی آورد .سزدبیری این نشریه را زنده یاد جلال آل احمد بر عهده داشت .کیهان در عرصه همان رقابت های پیش گفته، نشریه هفتگی کتاب هفته را انتشار داد .این نشریه با حضور و آثار چهره های شاخصی از نویسندگان و مترجمین سرشناس چاپ می شد .

اما یکی از ویژگی های برجسته و بی بدیل کیهان هفته حضور طراح جوان و خلاق مرتضی ممیز بود که کار تصویرگری داستان های ترجمه شده را انجام می داد. این طرح ها چنان زیبا و خلاقانه بودند که منجر به پایه گذاری روشی نو در تصویر سازی نشریات شد ..

سبکی که زنده یاد ممیز در این تصویر ها به کارگرفته بود سر شار از خط های غنی و نهایت ایجاز و جذابیت و ایده های نو بود .این استعداد شگفت انگیز او منجر به پایه گذاری و رشد هنر گرافیک در ایران شد .هنری که در ابعاد گسترده از طراحی نشانه ،پوستر سازی و آرایه های مطبوعاتی تا تبلیغات بازرگانی کاربرد های فراوانی یافت .مرتضی ممیز در حوزه گرافیک به خلق آثار ی غنی و بی بدیل روی آورد و نامش در زمره پایه گذاران این هنر ماندگار شد و گرافیست های بسیار ی را پروراند . .

اما هنوز و همچنان نگارنده آن بخش از آثار استاد زنده یاد را که در کیهان هفته (بعدها کتاب هفته شد ) چاپ شد در زمره بهترین و زیباترین آثار استاد می دانم و همواره با لذتی فراوان و پایان ناپذیر تماشا یشان می کنم.

در این سالها و در جریان تدارک و برگزاری اولین نمایشگاه کاریکاتور ،پوستر و عکس آسمان آبی تهران به عنوان داور کاریکاتور این مسابقه افتخار همکاری با استاد ممیز که داوری بخش پوستر را بر عهده داشت نصیب من شد و از این رخداد خاطره ای خوب و ماندنی برایم باقی ماند . روح ممیز عزیز شاد و یادش گرامی باد .

 اسماعیل عباسی

اتودهای ممیز

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر