728 x 90

برندگان مسابقۀ بین‌المللی کارتون «مهربان»، رضوی، ایران، 2023

برندگان مسابقۀ بین‌المللی کارتون «مهربان»، رضوی، ایران، 2023
برندگان مسابقۀ بین‌المللی کارتون «مهربان»، رضوی، ایران، 2023

به نام خداوند بخشنده و مهربان

 خدا را شاکریم که در هشتمین جشنواره بین‌المللی امام رضا علیه السلام در ایران شاهد برپایی اولین دوره مسابقه بین المللی کارتون رضوی باموضوع مهربانی بودیم .

این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که اشاره‌ای به سیره حضرت شمس الشموس علی بن موسی الرضا علیه السلام دارد ، امام رئوفی که با مهربانی، آستانش سرشار از دلدادگی و زیبایی معرفتی است.
 در اولین دوره از مسابقه کارتون که به واسطه قابلیت های این زبان بصری به عنوان یک زبان قابل فهم برای همگان در سطح دنیا محسوب می شود، بر آن شدیم که فراخوان این مسابقه را به شکل بین المللی ارائه کنیم .

در این رویداد بزرگ هنری که توسط بنیاد بین‌المللی امام رضا علیه السلام و با همکاری کانون هنر شیعی شکل گرفت ، حضور پرتعداد هنرمندان عرصه کارتون از سراسر جهان را شاهد بودیم که نشان از توجه ویژه به موضوع و عنوان مسابقه داشت.

 در این مسابقه شاهد حضور هنرمندان و فرهیختگان مشتاق از پنجاه و یک کشور دنیا بودیم.از این میان هنرمندان ایرانی با 81 نفر بالاترین آمار را به خود اختصاص دادند، سپس کشور چین  با 28 نفر و  ترکیه با 25 نفر در جایگاههای بعدی قرار گرفتند. همچنین برزیل با 17 نفر و اندونزی با 15 نفر در این رویداد مشارکت داشتند.

آثار رسیده به دبیرخانه در بررسی و قضاوت توسط داوران مسابقه در چند بخش مورد توجه قرار گرفتند. در وهله اول هنرمندان دنیا با فرهنگ های مختلف ، مشترکات زیادی با هم داشتند. مقوله زیبای مهربانی به واسطه ی فطرتی که به یکسان در وجود بشر از سوی خداوند متعال به ودیعه گذاشته شده است، در این رویداد هنری بزرگ مورد بررسی قرار گرفت.  در عین حال توجه به نکات فنی و تکنیکی ، شکل های مختلفی از ارائه آثار را در این زمینه هنری را شاهد بودیم که به واسطه ی بهره گیری از عنصر طنز توان بیان مفهوم را مضاعف می ساخت.

در این مسابقه برای ما روشن شد که استقبال هنرمندان شرکت کننده از کشورهای مختلف مسلمان و غیر مسلمان می تواند زمینه برای اعتلای مفاهیم  برگرفته از سیره امام معصوم علیه السلام  را فراهم نماید. در عین حال با توجه به اینکه در این رشته خاص برای اولین بار از قابلیت های هنرمندان عرصه طنز ترسیمی بهره گرفتیم ، امید واریم این اتفاق استمرار یابد و در آینده بتوانیم از ظرفیت‌های خاص  این رشته هنری  بهره بگیریم .

دبیرخانه اولین دوره مسابقه بین المللی کارتون باموضوع مهربانی ضمن تشکر از تمامی هنرمندان شرکت کننده از سراسر جهان و نقش قابل ستایش آنان در خلق تصاویر بدیع و جذاب  وبا در نظر گرفتن ارزش های برجسته  قر یب به هفتصد و پنجاه اثر ارسالی از 355 هنرمند از 51 کشور دنیا، با توجه به ظرفیت محدود نمایشگاه تعداد 15 اثر را شایسته حضور در نمایشگاه دانست و از این میان تعداد شش اثر را به عنوان آثار شاخص انتخاب کرد و از بین این تعداد، سه اثر را بعنوان آثار اول تا سوم برگزید و سه اثر را هم شایسته تقدیر دانست.

نفرات اول تا سوم:

نفر اول : باقر همتی برنده سوغات فرهنگی- هنری، لوح تقدیر، تندیس جشنواره وجایزه نقدی معادل  500دلار

نفر دوم : تاوان چوندرا از تایلند برنده سوغات فرهنگی- هنری، لوح تقدیر، تندیس جشنواره و جایزه نقدی 375 دلار

نفر سوم: علیرضا پاکدل برنده سوغات فرهنگی- هنری، لوح تقدیر، تندیس جشنواره، جایزه نقدی معادل 250 دلار

نفرات شایسته تقدیر بدون ترتیب:

آقای ایوان لیرا از ونزوئلا

خانم ایزابلا کوالسکا از لهستان

ویاچسلاو کاپرلیانتس از اوکراین

فینالیست ها:

Muzaffar Yulchiboev-Uzbakistan 

Saeed Sadeghi-Iran سعید صادقی

Mahmood Nazari-Iran محمود نظری

Mohammadali Khalaji-Iran محمد علی خلجی

Salar Eshratkhah-Iran سالار عشرتخواه

Luk Swerts-Belgium

Jaber Asadi-Iran جابراسدی

Hamed Mortazavi Alavi-Iran حامد مرتضوی علوی

Lele Corvi-Italy

 هیئت داوران:

سید مسعود شجاعی طباطبایی

محمد رضا دوست محمدی

گیلمار از برزیل

فراخوان مسابقه

لیست شرکت کنندگان

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر