728 x 90

«ملکه کشتی‌ربا» ادای دین هنرمندان به غیورمردان سپاه

«ملکه کشتی‌ربا» ادای دین هنرمندان به غیورمردان سپاه
«ملکه کشتی‌ربا» ادای دین هنرمندان به غیورمردان سپاه

سیدمسعود شجاعی طباطبایی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری درباره برپایی نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «ملکه کشتی‌ربا» به خبرنگار تسنیم گفت: کاریکاتور یک زبان تصویری قابل فهم و بین‌المللی برای عموم است. این رشته هنری ظرفیت بسیار بالایی برای ارتباط با مخاطبان دارد.

وی افزود: پس از اتفاق عجیبی که به‌واسطه توقیف نفت‌کش ما توسط دولت خبیث انگلیس رخ داد، در کمتر از 48 ساعت پس از فرمایشات مقام معظم رهبری، غیورمندان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اقدامی متقابل نفت‌کش انگلیسی‌ها را توقیف کردند. توقیف این نفت‌کش در حالی که ناو انگلیسی کنار آن حضور داشته است، می‌تواند پیام بسیار مقتدرانه‌ای برای جهانیان به‌همراه داشته باشد.

این هنرمند کارتونیست در ادامه به دلایل برپایی نمایشگاه «ملکه کشتی‌ربا» پرداخت و گفت: رسانه‌های خارجی به‌ویژه رسانه‌های صهیونیستی بلافاصله پس از وقوع این اتفاق، بخش اول آن را نادیده گرفته شروع به بزرگ‌نمایی بخش دوم اتفاق کردند، از این رو لازم بود ما از ظرفیت‌های رسانه‌ای مثل کاریکاتور بهره بگیریم تا به بیان واقعیات و حقایق این رخداد بپردازیم.

شجاعی طباطبایی ادامه داد: آثار حاضر در این نمایشگاه ظرف کمتر از 4 روز جمع‌آوری شد، برای این منظور، هنرمندان عزیز از سراسر کشور به یاری ما شتافتند و در مجموع 35 اثر خلق شد که به‌واسطه این آثار، توانستیم جزییات مربوط به خباثت دولت انگلیس را با زبان کاریکاتور به‌تصویر بکشیم. خوشبختانه فراخوان این نمایشگاه  با کمک عزیزان بنیاد فرهنگی روایت فتح و سازمان بسیج، در سطح شهر نیز به‌خوبی دیده شد اما کار اصلی ما تازه از امروز آغاز می‌شود.

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری افزود: کار اصلی ما این است که از ظرفیت‌های فضای مجازی و رسانه‌هایی که با آنها در ارتباط هستیم،‌ بهره‌مند شویم تا این آثار نه‌تنها در ایران، بلکه در دنیا دیده شود.

این هنرمند کاریکاتوریست که با یکی از آثار خود در نمایشگاه «ملکه کشتی‌ربا» شرکت کرده است، در توضیح اثر خود گفت: اثر من ملکه انگلیس را نشان می‌دهد که به‌سبب توقیف نفت‌کش انگلیس توسط ایران، در حال ناله و گریه است، این در حالی است که وی نفت‌کش ایرانی دزدیده‌شده توسط دولت خبیث انگلیس را نیز در بغل دارد، این تناقضی بود که من سعی کردم در این کاریکاتور به‌تصویر بکشم.

سیدمسعود شجاعی طباطبایی در ادامه گفت: شاید ذکر این نکته جالب باشد؛ هنگامی که ما ویدیوی مربوط به توقیف مقتدرانه و متهورانه نفت‌کش انگلیسی را به بچه‌های کاریکاتوریست نشان دادیم، آن‌چنان منقلب و ذوق‌زده شدند که گفتند "با تمام وجود پای کار می‌آییم و برای این نمایشگاه اثر خلق می‌کنیم".

وی در ادامه به ذکر اسامی هنرمندان حاضر در این نمایشگاه پرداخت و گفت: محمدحسین نیرومند، محمدعلی رجبی، شهرام شیرزادی، مازیار بیژنی، علیرضا ذاکری، مهناز یزدانی، جابر اسدی، محمود نظری، عباس گودرزی، طاهر شعبانی، اکبر تراب‌پور، علیرضا باقری و دکتر حبیب‌الله صادقی از جمله کاریکاتوریست‌هایی هستند که در این نمایشگاه حضور دارند. بنده نیز این توفیق را داشتم تا کنار بچه‌ها اثری را خلق کنم.

این هنرمند با اشاره به هدف برپایی نمایشگاه «ملکه کشتی‌ربا» تصریح کرد: هدف اصلی ما از برپایی این نمایشگاه، این بود که به افشای حقایق پنهانی بپردازیم که دشمن در جنگ رسانه‌ای خود تلاش می‌کند آنها را نادیده بگیرد. بی‌شک یکی از اتفاقاتی که مورد تأکید و توجه ما بود، نمایش اقتدار بچه‌های سپاه در منطقه بود.

شجاعی طباطبایی در پایان گفت: خداوند را بابت داشتن چنین هنرمندان توانمندی شاکریم که می‌توانند این‌گونه درخشان در عرصه‌های ملی و بین‌المللی ظاهر شوند و دشمنان را به زبونی و خواری بکشند. تصور من این است که بچه‌های سپاه با توقیف نفت‌کش انگلیسی اقدام متهورانه‌ای انجام دادند و لازم بود هنرمندان برای ادای دین کنار این عزیزان قرار بگیرند. امیدواریم با دیده شدن مضاعف این آثار در فضای مجازی، بتوانیم به اهداف مورد انتظارمان برسیم.

جدیدترین اخبار

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر