728 x 90

تصویرگرانی با درآمدهای دلاری

تصویرگرانی با درآمدهای دلاری
تصویرگرانی با درآمدهای دلاری

محمدرضا دوست‌محمدی، تصویرگر و استاد دانشگاه، گفت: در کشورمان تصویرگرانی داریم که اصلاً آنها را نمی‌شناسیم اما برای کشورهای خارجی و ناشران بین‌المللی کار می‌کنند؛ این هم خوب است، هم تلخ !

به گزارش سایت ایران کارتون به نقل از خبرگزاری فارس ، محمدرضا دوست‌محمدی، تصویرگر و استاد دانشگاه، درباره وضعیت کنونی هنر تصویرسازی گفت: آمار دقیقی ندارم که وضعیت چگونه است اما در این یک سال اخیر حداقل در اطراف خودم می‌بینم که تلاش بچه‌های تصویرگر برای سفارش کار گرفتن از خارج کشور بیشتر شده است. این موضوع از آن فرصت‌هایی است که واقعاً‌ می‌تواند باعث رشد اقتصادیِ وضعیت کاری تصویرگران شود، اگرچه به دلیل تحریم‌های در مبادله پول مشکلاتی دارند.

وی در تشریح این وضعیت توضیح داد: جدا از کاهش ارزش ریال در برابر ارز طی یک سال اخیر، نکته مهم این است که کیفیت تصویرگری ما مانند کاریکاتور کیفیت خیلی بالایی است و این دو موضوع باعث شده انجام کار برای مشتریان خارجی بیشتر شود.

دوست‌محمدی گفت: عرضه و تقاضا همیشه وجود داشته است؛ چه قبل از کرونا و چه الان که وضعیت اقتصادی مطلوب نیست و  سهم کتاب از سبد خانوار کمرنگ شده است. به جرأت می‌توانم بگویم تصویرگرهایی در ایران زندگی می‌کنند که ما اصلاً آنها را نمی‌شناسیم و وقتی به سایت‌های پروفایلی مجموعه‌ آرتیست‌های هنریِ خارجی می‌رویم، این هنرمندان ایرانی‌ را می‌بینیم که اصلاً در ایران حضور هنری ندارند ولی دارند کار می‌کنند.

وی تصریح کرد: این اتفاق گرچه خوب است ولی یک تلخی در آن است که آنها به یک جایی رسیدند که خودشان آستین‌های شان را بالا زدند و برای وضعیت اقتصادی و معیشتی خودشان راه‌حل پیدا کردند، گرچه دنیا همین است و همه‌ی ما باید راه‌حل پیدا کنیم که چگونه زیست کنیم که به هیچ نهاد یا ارگانی وابسته نباشیم ولی آدمی گاهی دوست دارد حس حمایت داشته باشد.

این استاد پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران اذعان کرد: یک قسمت تلخ دیگر اینکه طی یک سال با اینکه شیوع کرونا شرایط را خیلی سخت کرده است، میزان دانشجویانی که فارغ‌التحصیل می‌شوند و می‌خواهند اَپلای کنند (ادامه تحصیل در خارج از کشور)، لااقل در مراجعاتی که بچه‌ها به من داشته‌اند، بیشتر شده است.

جدیدترین اخبار

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر