728 x 90

جهانی شدن دوسالانه کارتون کتاب با کسب ۵ ستاره

جهانی شدن دوسالانه کارتون کتاب با کسب ۵ ستاره
جهانی شدن دوسالانه کارتون کتاب با کسب ۵ ستاره

سید مسعود شجاعی طباطبایی، دبیر پنجمین دوسالانه کارتون کتاب، مشارکت گسترده هنرمندان و بخصوص جمع هیئت داوران این دوره از دوسالانه «کارتون کتاب» را باعث حیرت هنرمندان در عرصه بین‌المللی دانست و گفت: در حال حاضر دوسالانه بین المللی «کارتون کتاب» از پنج ستاره ممکن که به یک رویداد هنری جهانی می‌تواند تعلق بگیرد، هر ۵ ستاره را دریافت کرده است.

به گزارش سایت ایران کارتون به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، سید مسعود شجاعی طباطبایی، دبیر پنجمین دوسالانه «کارتون کتاب» درباره برگزاری این رویداد فرهنگی هنری گفت: مباحث مرتبط با موضوع کتاب همواره به صورت جدی مورد نظر هنرمندان و کارتونیست‌های جهان قرار داشته که خوشبختانه با ورود نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این حوزه و راه‌اندازی دوسالانه «کارتون کتاب» توانسته‌ایم طی پنج دوره از برگزاری این جشنواره، محلی برای حضور، مشارکت و رقابت کارتونیست‌های مطرح بین‌المللی در این حوزه باشیم.

 

 

وی با تقدیر از حمایت‌ها و پیگیری‌های دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای ایجاد وحدت رویه و کسب اعتبار در برگزاری این رویداد جهانی گفت: خوشبختانه در حال حاضر دوسالانه بین المللی «کارتون کتاب» از پنج ستاره ممکن که به یک رویداد هنری جهانی می‌تواند تعلق بگیرد، هر ۵ ستاره را دریافت کرده است. در واقع نظم و استمرار در برپایی این نمایشگاه، اهدای جوایز فاخر، در نظر گرفتن جوایزی با استانداردهای بین‌المللی، حضور داوران بسیار مطرح و سرشناس و همچنین کاتالوگ جشنواره، شرایطی را رقم می زند که ما از پنج ستاره ممکن هر ۵ ستاره را داشته باشیم.

شجاعی طباطبایی افزود: روند انتشار فراخوان و اطلاع‌رسانی پنجمین دوسالانه بین المللی «کارتون کتاب» نیز با یک نظم دقیق از حدود یک ماه گذشته صورت گرفته و چند هفته دیگر نیز به آخرین مهلت ارسال آثار فرصت باقی مانده است؛ ما در این دوسالانه موضوع «کتاب، کتابدار و کتابخانه» را به صورت جدی دنبال می‌کنیم. همچنین همزمانی پنجمین دوسالانه با پدیده تلخ کرونا باعث شد موضوع «کتاب و کرونا» را نیز مورد توجه قرار دهیم و موضوعات «کتاب و کودک»، «کتاب و رسانه» نیز به دلیل ضرورت فرهنگسازی در این عرصه در میان موضوعات ما قرار گرفته‌اند.

دبیر پنجمین دوسالانه «کارتون کتاب» با اشاره به استقبال گسترده هنرمندان شناخته شده بین‌المللی از این دوره از جشنواره گفت: خوشبختانه از رهگذر تجربیاتی که طی برگزاری چهار دوره اخیر این دوسالانه به دست آوردیم، توانستیم اتفاقات چشمگیری در این دوره رقم بزنیم که یکی از آن حضور پر تعداد و موثرتر هنرمندان سرشناس از سراسر دنیاست که خوشبختانه در دوره‌های قبلی این دوسالانه نیز حضور خوبی داشتند.

وی تأکید کرد: جمع هیئت داوران ما در دوسالانه پنجم «کارتون کتاب» باعث حیرت هنرمندان در عرصه بین‌المللی شده است. چرا که جمعی از ستارگان را در این دوره به عنوان هیئت داوران در اختیار داریم. آقای «آرس» از کشور کوبا، هنرمندی که هم دکتر روانپزشک هستند و هم یکی از کاریکاتوریست های بسیار مطرح در عرصه بین المللی که در سال ۱۹۹۴ در نشریه ای در آمریکا تحت عنوان «ویتی ورلد» در لیست بهترین کاریکاتوریست‌های جهان قرار گرفتند، در سال ۲۰۰۲ هم مدال فرهنگ ملی را از وزیر فرهنگ  این کشور دریافت کردند.

شجاعی طباطبایی ادامه داد: از دیگر هنرمندانی که به عنوان داور در این دوره حضور دارد آقای «دالسیو ماچادو» از برزیل است. این هنرمند نه تنها به عنوان بهترین کاریکاتوریست در برزیل در سه سال گذشته انتخاب شده، علاوه بر آن در آمریکای لاتین هم در سال ۲۰۱۷ به عنوان بهترین کاریکاتوریست سیاسی شناخته شده است. همچنین از دیگر داوران عرصه بین الملل می‌توانم به آقای «نیکولا لیستس» از کرواسی اشاره کنم که در بسیاری از آژانس های بین المللی کاریکاتور در دنیا قلم می‌زنند و بیش از ۵۰ جایزه بین‌المللی در کارنامه دارد.

وی در باره حضور داوران ایرانی در جمع هیئت داوران دوسالانه «کارتون کتاب» نیز توضیح داد: به رسم موجود در این دوسالانه ما از دو برگزیده ایرانی که در هر دو سالانه برنده جوایز اول و دوم می‌شوند برای داوری دوره آتی دعوت می‌کنیم که در این دوره نیز در خدمت آقایان «عارف نیازی» و «سجاد رافعی»، برگزیدگان دوره پیش هستیم. همچنین بنده به عنوان نماینده نهاد در این دوسالانه و جناب آقای «علیرضا ذاکری»، هنرمند پیشکسوت این عرصه نیز در جمع هیئت داوران حضور داریم. کار داوری آثار توسط داوران خارجی به صورت مجازی انجام می‌شود و داوران ایرانی نیز به صورت حضوری به داوری خواهند پرداخت.

دبیر پنجمین دوسالانه «کارتون کتاب» درباره مشارکت هنرمندان بین‌المللی در این دوسالانه توضیح داد: خوشبختانه ما شاهد حضور هنرمندان بسیار خوب از ۲۸ کشور دنیا هستیم و در حال حاضر هنرمندان چینی با ۲۰ نفر شرکت کننده رتبه اول را در این آمار دارند که این موضوع نیز به واسطه ارتباط خوبی که با آقای هوئی، رئیس انجمن کارتونیست‌های چین و سایت ردمن «Redman» داشتیم رخ داد. ما با حمایت آقای هوئی توانستیم خبر برگزاری پنجمین دوسالانه «کارتون کتاب» را به زبان چینی در این سایت مطرح و معتبر منتشر کنیم و فرصتی برای معرفی این دوسالانه در بخش گفتگوهای این سایت با هنرمندان چینی در اختیار داشته باشیم.

این هنرمند شناخته شده بین‌المللی با اشاره به گردآوری بانک اطلاعاتی مناسبی از کارتونیست‌های جهان در این دوسالانه گفت: با توجه به اینکه همه هنرمندان خوب و مطرح در سراسر دنیا یک تقویم‌ نمایشگاهی دارند، تصور من این است که ما طی دو هفته انتهایی مهلت شرکت در این دوسالانه شاهد حضور و مشارکت گسترده هنرمندان باشیم و خوشبختانه همچنان فرصت زیادی داریم تا آثار برجسته هنرمندان از سراسر دنیا و همینطور از ایران به دست ما برسد.

شجاعی طباطبایی، ایجاد بخشی جنبی برای مشارکت هنرمندان مبتدی در این دوسالانه را هم یکی از وجوه تمایز این دوره از جشنواره عنوان کرد و گفت: ایجاد بخشی برای هنرمندان تازه کار یا کارتونیست‌هایی که برنده جایزه خاص یا برنده جایزه ثبت نشده باشند، اقدامی بود که جمعی دیگر از هنرمندان را به سوی این جشنواره جلب کرد. به طوری که ما علاوه بر مشارکت هنرمندان داخلی در این بخش شاهد حضور کارتونیست‌هایی از کشور صربستان و همین‌طور کرواسی بوده‌ایم.

قابل توجه است، پنجمین دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و به دبیری سید مسعود شجاعی طباطبایی با موضوعات «کتاب و کودک»، «کتاب، کتابدار و کتابخانه»، «کتاب و رسانه» ‌و «کتاب و کرونا» در حال برگزاری است. پیش از این نیز، چهار دوره از این دوسالانه بین‌المللی به صورت منظم و پی‌درپی با دریافت بیش از ۶ هزار اثر از هنرمندان کشورهای مختلف جهان برگزار شده است.

جدیدترین اخبار

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر