728 x 90

جین دیچ تصویرگر و انیماتور برنده اسکار درگذشت

جین دیچ تصویرگر و انیماتور برنده اسکار درگذشت
جین دیچ تصویرگر و انیماتور برنده اسکار درگذشت

جین دیچ، تصویرگر و انیماتوربرنده اسکار که کارگردانی چندین قسمت از انیمیشن‌های معروف «تام و جری» و «ملوان زبل» را بر عهده داشت، در سن ۹۵سالگی درگذشت.

به گزارش ایران کارتون به نقل از ایسنا به نقل از هالیوودریپورتر،‌ «جین دیچ»‌ جایزه اسکار بهترین پویانمایی کوتاه سال ۱۹۶۰ را برای فیلم «مونرو» به خود اختصاص داد و در سال ۱۹۶۴ نیز برای دو انیمیشن «ناندیک» و «چگونه از دوستی جلوگیری کنیم» نامزد دریافت جایزه اسکار در این شاخه شد.

این هنرمند همچنین کارگردانی ۱۳ قسمت از مجموعه «تام و جری» و برخی از قسمت‌های «ملوان زبل» را در کارنامه خود به ثبت رسانده بود.

جین دیچ»  شخصیت کارتونی «تام ترفیک» را درقالب یک سریال خلق کرده بود که در برنامه کودک تلویزیونی «کاپیتان کانگرو» به روی آنتن می‌رفت و در سال ۱۹۵۸ هم برای تهیه کنندگی مشترک انیمیشن «درخت خانوادگی سیدنی» نامزد دریافت جایزه از آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار بود.

او در سال ۲۰۰۴ جایزه «وینزو مککی» را به پاس یک عمر دستاوردهنری درعرصه انیمیشن دریافت کرد

.او زندگی در کشور چکسلواکی کمونیست و بعد از آن جمهوری چک بعد از انقلاب مخملین سال ۱۹۸۹ را در کتاب خاطرات خود با نام «عشق پراگ» به تصویر کشیده است.

سه پسر او و همسرش همگی کارتونیستند.

ناشر«جین دیچ» درگفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس بیان کرد: این هنرمند پنج‌شنبه شب به طورناگهانی در خانه‌اش در شهرپراگ ازدنیا رفته است. هنوزجزئیات بیشتری دراین‌باره منتشرنشده است.

جدیدترین اخبار

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر