728 x 90

ورک‌شاپ ترامپیسم مسعود ضیائی

ورک‌شاپ ترامپیسم مسعود ضیائی
ورک‌شاپ ترامپیسم مسعود ضیائی

ورک‌شاپ کاریکاتور«ترامپیسم» ، با حضورمسعودضیائی و عباس ناصری و شرکت هنرمندان کارتونیست سیزده استان کشور در دانشگاه علمی، کاربردی بجنورد برگزار شد.

به گزارش ایران کارتون به نقل از روابط عمومی حوزه هنری خراسان شمالی، مسعود ضیایی ، مدرس کارگاه ایده‌یابی با موضوع ترامپیسم، به تبیین روش‌های ایده‌یابی در کارتون و کاریکاتور پرداخت و از مثلث ایده‌یابی به عنوان راه گشای این مسیر سخن گفت‌. وی ادامه داد: با در نظرگرفتن موضوع اصلی، لوکیشن و موقعیت و کلیشه‌های رایج و عنصرطنز می‌توان به ایده درکارتون وکاریکاتور رسید.

هنرمندبرجسته کاریکاتورکشور، بهره‌گیری از کلیدواژه‌ها را از دیگر راهکارهای رسیدن به ایده عنوان و تصریح کرد: باید درفضای وسیعی برای طراحی اثر به تفکر پرداخت.

وی خاطرنشان کرد: باید به واسطه قرار گرفتن میدان فکر درفضای وسیع، همچون جنگ و محیط زیست تجسم فیزیکی داشته و بعد با وارد کردن طنز و ترکیبات غیرمتعارف ارتباطی میان‌ آنها برقرار و به خلق اثری طنز پرداخت.

ضیایی داشتن ذهنی سیال، پرهیز ازمحدودیت‌های ذهنی و خارج شدن از قواعد رسمی و آموزش دیده درعرف برای تفکر را لازمه رسیدن به ایده‌یابی دانست و تاکید کرد: باید قاعده معمولی تفکر شکسته شود و هیچ مرزی درخلاقیت ذهنی برای رسیدن به ایده نداشته باشیم و در نهایت با یادگیری و تمرین به ایده‌های خلاقانه برسیم.

وی نقش کارگاه‌ها در ارائه عصاره تجربیات هنرمندان به علاقه‌مندان را بسیار اثرگذار دانست و گفت: به کارگیری تجربه های هنرمندان ، باعث تسریع در موفقیت هنرمندان و فعالان این عرصه خواهد شد.

عباس ناصری، دیگرمدرس کارگاه و دبیرهنری دهمین جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور، از چگونگی رسیدن به ایده‌ها با مطرح کردن مباحث جهانی درباره ترامپ همچون عدم تعهد، جنگ‌افروزی و ... در کنار رسیدن به کلیدواژها پرداخت و شیوه اجرای ایده را محور دوم کارگاه بیان کرد.

شایان ذکر است ، کارگاه ایده‌یابی با حضور 2 چهره برترکاریکاتور «مسعود ضیایی» و «عباس ناصری» از ساعت ۱۸ تا ۲۰ و با حضور استان‌های خراسان رضوی، جنوبی، شمالی، سمنان، گلستان، مازندران، اصفهان، همدان، مرکزی، البرز، بوشهر، آذربایجان شرقی و تهران در راستای غنا بخشیدن به جریان کارتون و کاریکاتور کشور و بهره‌گیری از تجربیات استادان برتر این عرصه برگزار ‌شد.

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر