728 x 90

ارسال ۴۲۰۰ کاریکاتور از ۸۸ کشور به مسابقه ضدکرونایی

ارسال ۴۲۰۰ کاریکاتور از ۸۸ کشور به مسابقه ضدکرونایی
ارسال ۴۲۰۰ کاریکاتور از ۸۸ کشور به مسابقه ضدکرونایی

مسعود شجاعی‌طباطبایی دبیر جشنواره کارتون و کاریکاتور «ما کرونا را شکست می‌دهیم» در خصوص آمار آثار دریافتی این رویداد با پایان یافتن مهلت ارسال آثار گفت: هنرمندان 88 کشور جهان با 4200 اثر در این جشنواره شرکت کردند که از این میان 2200 اثر روی سایت ایران کارتون قرار گرفت.

شجاعی‌طباطبایی افزود: حضور هنرمندان ایرانی در جشنواره کارتون و کاریکاتور «ما کرونا را شکست می‌دهیم» بی‌نظیر بود. چراکه برای اولین بار در یک مسابقه بین‌المللی شاهد حضور 428 هنرمند ایرانی بودیم. این آمار حتی در بین مسابقات گوناگون در سطوح بین‌المللی هم بی‌نظیر است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه مسابقه به پایان رسیده است، در نظر داشتیم تا مراسمی به همین مناسبت برپا کنیم، اما با وضعیتی که به دلیل شیوع بیماری کرونا پیش آمده، اگر تا یک‌ماه آینده شرایط برای برپایی یک اختتامیه حضوری فراهم نشود، آن را به صورت مجازی و آنلاین برگزار می‌کنیم.

شجاعی‌طباطبایی در مورد چگونگی دسترسی علاقه‌مندان به این آثار گفت: گالری این آثار روی سایت ایران کارتون بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفت و تاکنون بیش از 1450000 بازدید داشته‌اند. همچنین در بسیاری از سایت‌های تخصصی دنیا از جمله سایت برزیل کارتون در آمریکای لاتین، سایت‌های مغرب کارتون، سیریا کارتون و عرب کارتون در کشورهای عربی، سایت خبرگزاری اپوتنیک در روسیه و سایت ای‌سی‌سی در اروپا قرار است این آثار به نمایش گذاشته شوند.

دبیر جشنواره کارتون و کاریکاتور «ما کرونا را شکست می‌دهیم» با تاکید بر دغدغه هنرمندان سراسر جهان نسبت به رویدادهای همه‌گیر جوامع بشری گفت: استقبال جهانی با حضور 88 کشور جهان از این رویداد فرهنگی و هنری نشان می‌دهد که کرونا جدی گرفته شده است.

شجاعی‌طباطبایی افزود: در آثاری که به جشنواره «ما کرونا را شکست می‌دهیم» ارسال شده است چند توصیه بسیار مهم از سوی هنرمندان جهان خودنمایی می‌کند. اولین توصیه به نکات بهداشتی، رعایت فاصله اجتماعی، ماندن در خانه و مباحثی از این قبیل است. برخی از هنرمندان هم به دوران پس از شکست کرونا توجه کرده و به نوعی فناپذیری این ویروس را بیان کرده‌اند.

وی در ادامه گفت: همچنین برخی از هنرمندان با نگاه سیاسی به کرونا پرداخته‌اند. در این بخش از آثار دولت آمریکا و ترامپ به چالش کشیده شده است.

شجاعی‌طباطبایی در مورد میزان مشارکت کشورهای گوناگون در این جشنواره گفت:‌ حضور هنرمندان کشورهای آسیای دور و آمریکای لاتین در جشنواره کارتون و کاریکاتور «ما کرونا را شکست می‌دهیم» بسیار پررنگ است. به این ترتیب پس از ایران که در رتبه اول تعداد شرکت‌کنندگان قرار دارد، ترکیه در رتبه دوم و بعد کشورهای چین با 80 شرکت‌کننده، اندونزی، آمریکای لاتین از جمله برزیل، مکزیک، اروگوئه، اکوادور، آرژانتین و کشورهایی از این دست هستیم. همچنین هنرمندان مطرح اروپایی از کشورهایی همچون صربستان، هلند، فرانسه و بلژیک با آثار خود در این رویداد حضور دارند.

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری حضور آثار هنرمندان سرشناس جهان در این رویداد را مهم و مثبت دانست و گفت: یکی از نکات قابل توجه در برپایی جشنواره «ما کرونا را شکست می‌دهیم» حضور چهره‌های بسیار برجسته مثل آقای سرگئی تونین است. از آنجایی که این هنرمندان سرشناس کارتون و کاریکاتور سنی بالای 80 سال دارند، ایشان در ابتدا اعلام کردند که به‌خاطر کهولت سن و لرزش دست چند سالی هست که طراحی کاریکاتور نمی‌کنم. اما با پی‌گیری و اصرار ما ایشان اثری بی‌نقص را ارائه کرد که نشانه‌ای از لرزش دست در آن وجود ندارد.

وی در پایان با اشاره به برپایی این جشنواره با نیت خداپسندانه و خیرخواهانه گفت: جا دارد تا از همه عزیزانی که در این مسابقه شرکت و ما را در برپایی آن یاری کرده‌اند تقدیر و تشکر کنم. امیدوارم هرچه زودتر این ویروس منحوس از بین برود تا بتوانیم فعالیت‌های هنری را در فضایی بدون تنش ادامه دهیم.

گفتنی است، فراخوان مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور «ما کرونا را شکست می‌دهیم» ۱۱ اسفندماه منتشر شد و هنرمندان تا ۲۱ فروردین ۹۹ فرصت داشتند در این مسابقه شرکت کنند.

گزیده ای از آثار ارائه شده به مسابقه :


alfredo vitor ayala peru2alfredo vitor ayala peru1

آلفردو ویتور آیالا از پرو


shirin gholipour iran

شیرین قلی پور از ایران


reynerio tamayo fonseca cuba

رینریو تامایو فونسکا از کوبا


armen hamonangan_indonesia 01

آرمن هامونانگان از اندونزی


jafar niazi iran2

جعفر نیازی از ایران


alexander kaminsky moldava

الکساندر کامینسکی از مولداوا


li boting china2

لی بوتینگ از چین


ali rasit karaklic turkey3

علی راسیت کاراکلیک از ترکیه

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر