728 x 90

طرحی از جواد علیزاده با سوژه وحشت صدام

طرحی از جواد علیزاده با سوژه وحشت صدام
طرحی از جواد علیزاده با سوژه وحشت صدام

یکی دیگر از طرح های تاریخ نگارانه، طرحی از جواد علیزاده است که در آن به عملیات هوایی ایران بر علیه صدام متجاوز که با ۲۰۰ هواپیمای جنگی انجام شدپرداخته و اثربخشی این عملیات بزرگ را در قالب کاریکاتوری به نمایش می گذارد.

به گزارش سایت ایران کارتون، بامداد روزیکم مهرماه سال ۱۳۵۹ در حالی که بیش از ۱۰ ساعت از هجوم هواپیماهای عراق به ایران نمی‌گذشت، با ابلاغ رمز «کمان ۹۹» به پایگاه‌های هوایی با ۲۰۰ هواپیمای جنگی عملیات بر علیه صدام متجاوز آغاز شد.

با انجام این عملیات آسمان بغداد برای مدتی سیاه شد!، نیروی هوایی عراق بیش از ۵۵ درصد از توان خود را از دست داد و تا مدت‌ها پایگاه‌های هوایی آنان قادر به استفاده از تمام یا بخشی از توان خود نبودند. پایگاه هوایی رشید به عنوان یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های هوایی عراق، تا ۶۹ روز نتوانست عملیاتی شود.

استاد جواد علیزاده نیز چند روز بعد ( ۸ مهر ۱۳۵۹) درروزنامه کیهان اثربخشی این عملیات بزرگ را در قالب کاریکاتوری به نمایش می گذارد. او با توجه به پیشینه کاری اش در عرصه کاریکاتور مطبوعاتی از دیالوگ های بسیار بامزه ای بهره می برد، در این طرح بر بازوبند افسران صدام نقش صلیب شکسته آلمان نازی دیده می شود.

بر روی دیوار هم عکس عاشقانه برژنف رهبر شوروی و کارتر رییس جمهور آمریکا دیده می شود.بر کراوات صدام هم ستاره داوود رژیم صهیونیستی به چشم می خورد.

ترس و وحشت و غافلگیری ناشی از عملیات بزرگ خلبانان ایرانی در قیافه صدام و افسرانش به خوبی پیداست!

کاریکاتور حالا به عنوان یک سند آشکار ، وقایع نگاری اتفاقات جنگ را رسما شروع کرده است

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر