728 x 90

نمایشگاه مجازی کارتون های واسکو گارگالو در دفاع از فلسطین

img
نمایشگاه مجازی کارتون های واسکو گارگالو در دفاع از فلسطین

واسکو گارگالو، کارتونیست پرتغالی متولد1977 شهر« ویلا فرانکاد زیرا» است .وی سالهاست که به عنوان کارتونیست، کاریکاتوریست و تصویرگر در مطبوعات آزاد مشغول فعالیت است و آثارش در چندین رسانه ملی و بین المللی منتشر شده است. برخی از بهترین آثار او را می توان در روزنامه ها و مجلاتی مانند"Sábado Magazine"مشاهده کرد. البته گارگالو  با چند مجله و روزنامه مطرح پرتغالی همکاری پیوسته دارد و کارهایش اغلب به عنوان سرمقاله نشریات منتشر شده و در صفحات اول روزنامه ها و روی جلد مجله ها منتشر شده است و همکاری منظمی هم با جنبش کارتون دارد. گارگالو در چندین نمایشگاه و جشنواره در سراسر پرتغال و همچنین مسابقات بزرگ کارتون اروپا شرکت کرده و تاکنون برنده جوایز بسیاری  شده است که از جمله می توان به: جایزه کارتون سیاسی رانان لوری 2016، اولین جشنواره کارتون کویت 2016، هجدهمین جشنواره جهانی PortoCartoon و جایزه استوارت در سال 2014 اشاره کرد. در سال 2005 نیز، برنده جایزه تصویرگری جوانان در طنز مطبوعاتی سالن ملی شد و در سالن کاریکاتور پرتغالی گالیسی نشان افتخاری دریافت کرد.

 

 

گارگالو همواره واکنش های تحسین برانگیزی در خصوص مسائل روز جهان داشته و دارد و طراحی برای آزادی بیان یکی از اهداف عالی این کارتونیست پرتغالی است. وی چندین بار هم در جشنواره ها و مسابقات کارتون وکاریکاتور در ایران شرکت کرده و برنده هم شده است.

یکی از مسائل و موضوعاتی که «واسکو گارگالو» همواره به آن در قالب کارتون هایی هنرمندانه و پرمحتوا پرداخته است، موضوع دفاع از حقوق  راستین ملت فلسطین و بیان انتقادهای صریح از جنایت ها و عملکردها واشغالگری های اسرائیل با زبان هنر کارتون است. وی به این موضوع چنان پر رنگ و جدی پرداخته که چندی پیش خشم رافائل گامزو، سفیر اسرائیل در پرتغال، را برانگیخت و در نامه ای، واسکو گارگالو را به خلق کاریکاتوری متهم کرد که در آن درگیری اسرائیل و فلسطین را با هولوکاست مقایسه می کند. به همین خاطر، گامزو به روزنامه شنبه مراجعه کرد و از مدیر آن درخواست کرد که به همکاریش با این کارتونیست پایان دهد و از واسکو گارگالو هم به دلیل کشیدن این کارتون انتقاد شدیدکرد اما ادواردو داماسو، مدیر روزنامه شنبه، از کارتون های گارگالو دفاع کرده و اظهار کرده بود که هیچ دلیلی برای پایان دادن به قرارداد روزنامه مطبوعه اش با این کاریکاتوریست وجود ندارد و بر دفاع از آزادی بیان گارگالو هم تاکید کرده بود.

 

اثر واسکو گارگالو که سفیر اسرائیل به آن اعتراض کرده بود

 

واسکو گارگالو در پی تهاجم خصمانه چند روز اخیر رژیم صهیونیستی و غاصب اسرائیل به غزه هم، که منجر به شهید شدن تعدادی از مردم غزه از جمله کودکان و زنان مطلوم شد، با کشیدن چندین کارتون عالی به این قضیه واکنشی بسیار جدی نشان داد . به همین بهانه نمایشگاهی از کارتون های مورد نظر این هنرمند که در صفحه اینستاگرامش منتشر شده است در ذیل می آید :

 

 

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر