728 x 90

درباره مسابقه خانواده، کرونا و شایعه

درباره مسابقه خانواده، کرونا و شایعه
درباره مسابقه خانواده، کرونا و شایعه

 

 بی تردید آدمی در جریان زندگی ناگزیر از برقراری ارتباط با دیگران است و در تنگاتنگ همین ارتباطات و برقراری تعاملات اجتماعی، شایعات یا خبرهای ساختگی بخش قابل توجهی از گفته ها و شنیده های روزمره ی ما انسانها را تشکیل میدهند. معمولا شایعات در مواقع بروز بحرانهای اجتماعی، بستر مناسبتری برای بروز و گسترش سریعتر بدست آورده و افزایش اضطراب در خانواده و جامعه را به همراه دارند و به دلیل عدم آمادگی کافی در جامعه و خانواده برای مقابله و مدیریت شایعات، می توانند با برهم زدن امنیت روانی، ایجاد فضای ناسالم و تشویش اذهان عمومی، منجر به گسترش ناامنی، ترس، اضطراب و نگرانی و بروز آسیب های جدی در خانواده و جامعه گردند.

در چند ماه اخیر نیز با بروز بحران کرونا و همه گیر شدن آن در سطح جهان، شاهد آن هستیم که متاسفانه شایعات پیرامون آن به همان سرعت انتشار یافت و عدهای خواسته یا ناخواسته در شیوع شایعات، حتی از ویروس کرونا نیز سریعتر عمل نمودند تا جاییکه آسیب های شایعات ناشی از کرونا در بعضی موارد از آسیب های ویروس کرونا تاثیرات عمیقتری بر وضعیت خانواده ها و جامعه پیرامون ما برجای گذاشته است.

از همین رو، با اندک تامل در رفتار عمومی خانوادهها، متوجه تاثیر شدید شایعات مربوط به کرونا بر رفتار و عملکرد خانواده خواهیم شد که بعضا به طور مستقیم سلامت جسم و روان اعضای هر خانواده را نشانه گرفته اند. به طور مثال، شایعه ی طنزآمیزی مانند خوردن الکل برای جلوگیری از ابتلا به کرونا، به سادگی به یک خبر علمی معتبر تبدیل و تعدادی از هموطنانمان جان خود را از دست میدهند! یا شایعاتی در خصوص عدم ابتلای کودکان، برخی قومیت ها، معتادین و مصرف کنندگان مواد مخدر، یا توصیه به مصرف انواع داروها، ویتامین ها و خوراکی ها برای پیشگیری یا درمان و ... .

البته شایعات کرونا محدود به حوزه سلامت نبوده و از جنبه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی نیز خانواده و جامعه را تحت تاثیر قرار داده است. شایعاتی از قبیل تعطیلی فروشگاهها که منجر به هجوم خیل عظیمی از خانوادهها به سوی فروشگاهها و سوپرمارکت ها و احتکار برخی از کالاهای اساسی شد یا در حوزه سیاست که موضوع ساختگی بودن ویروس و متهم نمودن برخی کشورها به انتشار عمدی ویروس، همچنان در فضایی مبهم مابین شایعه و واقعیت در اذهان باقی مانده است.

بر همین اساس، انجمن خانواده پایدار ایرانی بر آن شد تا در راستای اهداف سازمانی و مسئولیت اجتماعی خود و با همکاری و حمایت معاونت امور زنان و خانواده، با هدف «ارتقاء آگاهی خانواده ها در خصوص نقش شایعه در زمان بروز بحرانها» با تمرکز بر بحران کرونا و ضرورت مدیریت و کنترل آن، «مسابقه ی ملی کارتون با موضوع شایعه و کرونا» را برگزار نماید تا با به تصویر کشیدن نقش شایعات در ایجاد تغییر رفتار در خانواده، بتواند در افزایش آگاهی و توانمندی خانواده ها برای مقابله با شایعات در زمان بروز بحرانها، نقش موثری ایفا نماید. محورهای این مسابقه عبارتند از:

کرونا، شایعه و تاثیر آن بر اقتصاد خانواده  نقش شایعات بحران کرونا در تغییر رفتار اقتصادی خانواده، مثلا خرید بیش ازحد اقلام خوراکی و ... 

کرونا، شایعه و تاثیر آن بر فرهنگ خانواده  نقش شایعات بحران کرونا در تغییر رفتار فرهنگی خانواده 

کرونا، شایعه و تاثیر آن بر سلامت جسمی، روانی و اجتماعی در خانواده  نقش شایعات در بروز آسیب های جسمی و روانی و اجتماعی بر خانواده 

کرونا، شایعه و تاثیر آن بر سرمایه اجتماعی در خانواده  تاثیر منفی شایعات بحران کرونا بر سرمایه اجتماعی در خانواده 

کرونا، شایعه و مسئولیت اجتماعی در خانواده  تاثیر منفی شایعه بر مسئولیت اجتماعی در خانواده 

کرونا، فضای مجازی، شایعه و نقش آن در بروز تنش در خانواده  نقش شایعه در بروز تنش در خانواده 

کرونا شایعه و اقلیم جغرافیایی و آب و هوا  شایعات مرتبط با تاثیر آب و هوا بر کرونا 


طرحهایی که بهتر و بیشتر بتوانند تاثیر شایعات کرونا بر رفتار خانواده را به تصویر کشیده و آثار نامطلوب شایعات بر سلامت خانواده در محورهای فوق‌الذکر را نشان بدهند، شانس بیشتری برای راهیابی به داوری نهایی را خواهند داشت. (شایعاتی از قبیل: خوردن الکل برای جلوگیری از ابتلاء، عدم ابتلای معتادان و تاثیر مثبت مصرف مواد بر عدم ابتلاء، دست ساز بودن ویروس و اهداف سیاسی بحران و جنگ بیولوژیک، عدم ابتلای کودکان، مصونیت افراد بهبود یافته از ابتلای دوباره، تاثیر آب و هوا و گرما بر کرونا، شایعه تعطیلی فروشگاه ها و خرید بیش از حد اقلام خوراکی، لزوم زدن یا نزدن ماسک و ...)

 علیرضا لشگری

دبیر علمی مسابقه ملی کارتون شایعه و کرونا

برای کسب اطلاع از شرایط شرکت در مسابقه اینجا را کلیک کنید.

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر