728 x 90

اعتراض مردم عراق به انتشار کاریکاتور موهن روزنامه الشرق الاوسط

اعتراض مردم عراق به انتشار کاریکاتور موهن روزنامه الشرق الاوسط
اعتراض مردم عراق به انتشار کاریکاتور موهن روزنامه الشرق الاوسط

صدها نفر از مردم عراق در بغداد، در اعتراض به اهانت روزنامه الشرق الاوسط به مرجعیت عالی شیعیان در عراق علیه سیاست‌های آل سعود تظاهرات کردند.

به گزارش سایت ایران کارتون به نقل ازحوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، صدها نفر از شهروندان عراقی، امروز (یک‌شنبه - 5 ژوئیه) در اعتراض به اهانت روزنامه سعودی «الشرق الاوسط» به مرجعیت عالی شیعیان در عراق در پایتخت این کشور تظاهرات کردند.

خبرنگار شبکه «المعلومه» گزارش داد که صدها نفر از مردم عراق در بغداد در محکومیت اقدام روزنامه سعودی در انتشار کاریکاتور موهن به آیت‌الله سیستانی تظاهرات کردند و علیه سیاست‌های آل سعود و دخالت‌های عربستان در امور داخلی عراق و تعدی رسانه‌های سعودی به نمادها و سمبل‌ها ارزشمند عراق شعار سر دادند.

درادامه این گزارش آمده است : به نوشته کاربران فعال در شبکه اجتماعی «توئیتر»،  تظاهرات‌کنندگان تلاش کردند تا از یکی از ورودی‌های منطقه سبز وارد شوند  تا مقابل سفارت عربستان سعودی در اعتراض به سیاست‌های مداخله جویانه ریاض در امور عراق تجمع کنند. این اقدام آنها با واکنش نیروهای امنیت و پلیس عراق همراه شد.

برخی شاهدان عینی می‌گویند که پلیس با استفاده از باتوم، آب های فشار قوی و گاز اشک‌آور تلاش کرد تا مانع ورود تظاهرات‌کنندگان خشمگین به این منطقه شود اما سرانجام شماری از معترضان موفق شدند وارد منطقه سبز شوند و پلیس را به عقب برانند.

از چند ساعت پیش شماری از شهروندان عراقی و شیوخ عشایر مختلف عراق در اعتراض به اهانت عربستان به آیت الله سیستانی به خیابان های بغداد آمده بودند و شعارهایی علیه سیاست‌های آل سعود و در حمایت از مرجعیت سر می‌دانند. به تدریج بر شمار معترضان افزوده شد.

منابع محلی عراق می‌گویند که در حال حاضر معترضان پس از ورود به منطقه سبز در حال حرکت به سوی سفارت عربستان سعودی در بغداد هستند.

خبرنگار شبکه العهد از زخمی شدن شماری از تظاهرات‌کنندگان مقابل منطقه سبز بغداد به دست نیروهای امنیتی خبر داد.

روزنامه سعودی الشرق الاوسط جمعه پیش، اقدام به انتشار کاریکاتوری موهن از آیت‌الله سیستانی کرد که با محکومیت شدید از سومی مقامات عراقی همراه شد و این اهانت به مرجعیت، خشم و نفرت محافل سیاسی و همچنین کاربران شبکه‌های مجازی در عراق و خارج آن را برانگیخت.

 

الشرق الاوسط کاریکاتور موهن به آیت‌الله سیستانی را حذف کرد

ایسنانیز، به نقل از سایت شبکه سومریه نیوزآورده است ،در پی انتقادهای شدید مقامات عراقی، روزنامه الشرق الاوسط تصویر کاریکاتورموهن به آیت‌الله سیستانی را حذف کرد.

الشرق الاوسط همچنین در توجیه این اقدام موهن خود مدعی شد: برخی شبکه‌های اطلاع‌رسانی در عراق به این کاریکاتور که در روز جمعه منتشر شد ابعاد دیگر دادند که شامل آن و نیات در پس آن نبود!

این روزنامه مدعی شد: متعهد به اصول حرفه‌ای در تعامل با کشورها، افراد و شخصیت‌ها هستیم و این تصویر اصلا قصد اشاره به شخصیت آیت الله سیستانی را نداشته، ایشان مورد احترام هستند. ما اصلا قصد توهین به هیچ شخص و هیئت عراقی را نداشتیم.

شایان ذکر است ، این کاریکاتور موجی از خشم را در عراق به راه انداخت و شخصیت‌های مختلف این کشور را واداشت این اقدام را محکوم کنند.

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر