728 x 90

پژمان رحیمی ‌زاده نامزد تصویرگری جایزه کریستین اندرسن

پژمان رحیمی ‌زاده نامزد تصویرگری جایزه کریستین اندرسن
پژمان رحیمی ‌زاده نامزد تصویرگری جایزه کریستین اندرسن

شورای کتاب کودک، جمشید خانیان و پژمان رحیمی ‌زاده را به عنوان نامزدهای ایرانی این نهاد برای جایزه "هانس کریستین اندرسن" در سال ۲۰۲۲ انتخاب کرده است.

به گزارش سایت ایران کارتون به نقل از هنرآنلاین، این نهاد درباره انتخاب پژمان رحیمی‌زاده،به عنوان نامزد بخش تصویرگری این جایزه نوشته است: پژمان رحیمی‌زاده، تصویرگر کتاب‌های "دیوانه و چاه"، "آرش (حکایت تیر انداختن منر قصه‌گو)" و "رستم و اسفندیار" برای بار دوم به عنوان نامزد ایرانی جایزه هانس کریستین اندرسن انتخاب شد. رحیمی‌زاده در سال ۲۰۱۶ نیز نامزد دریافت جایزه اندرسن بود و در رقابت با تصویرگران مطرح جهان موفق شد به فهرست پنج تصویرگر برتر راه یابد. رحیمی‌زاده بیش از دو دهه به صورت مستمر به تصویرگری کتاب و طراحی جلد برای کودکان و نوجوانان پرداخته و تاثیر ماندگار و مهمی در رشد ادبیات و تصویرگری کتاب کودک و نوجوان داشته است. تصاویر او به فهرست‌ها و نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی بسیاری راه یافته و موفق به کسب جوایز متعددی مانند دیپلم افتخار IBBY، کتاب‌های برگزیده شورای کتاب کودک و ... شده‌اند. قدرت او در روایتگری تصاویر، خلق آثار با بن‌مایه‌های فرهنگ ایرانی، هماهنگی هنرمندانه میان گونه‌های متنوع ادبی با سبک‌های تصویرگری، خلاقیت و مهارت بسیار در تکنیک و ترکیب‌بندی و طراحی، رسیدن به سبک شخصی و تداوم در خلق اثرِ باکیفیت در حوزه ادبیات کودک و درنهایت تربیت چند نسل از تصویرگران جوان برخی از دلایل انتخاب مجدد "رحیمی‌زاده" برای مهم‌ترین جایزه ادبیات کودک و نوجوان جهان است.

قابل توجه است، جایزه هانس کریستین اندرسن که به نوبل کوچک معروف است هر دو سال یک‌بار به مجموعه آثار یک نویسنده و یک تصویرگر، برای یک ‌عمر فعالیت حرفه‌ای در حوزه ادبیات کودک، از سوی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان اهدا می‌شود. تداوم در تولید ادبیات کودک، خلق آثار بدیع، اصیل و هنرمندانه و داشتن سهمی پایدار در پیشبرد ادبیات کودک جهان از معیارهای انتخاب نویسنده‌ها و تصویرگران است.

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر