728 x 90

فستیوال جهانی پورتو کارتون 2020

فستیوال جهانی پورتو کارتون 2020
فستیوال جهانی پورتو کارتون 2020 مهلت شرکت در مسابقه: جمعه ۱۱ بهمن ۱۳۹۸

موضوع: گرسنگی، فقر، نابرابری ها

فستیوال جهانی پورتو کارتون 2020

موضوع اصلی: گرسنگی، فقر، نابرابری ها

در سال 2020، پورتوکارتون، در دهه ی آینده موضوع اصلی خود را با نگرانی های عمده سازمان ملل هماهنگ خواهد کرد. موضوعات ساختاری اهداف توسعه پایدار، امکان روش های فکاهی جدید را خواهد داد. برای سال 2020، اهداف توسعه پایدار، نفرات اول، دوم و دهم را برای بیان موضوعیِ ریشه کن کردن گرسنگی و فقر، کاهش نابرابری ها، انتخاب خواهد کرد.

برطبق برخی آمار، نیمی از جمعیت دنیا فقیر هستند. ثروت در اختیار افراد بسیار کمی است(82 درصد ثروت در دستان 1% است). "پناهگاه های مالیاتی" منبع فساد و نابرابری است. سرطان قابل درمان بشریت!

طنز، بعنوان ابزار غنی آگاهی دموکراتیک، در موارد حرص و طمع، پوپولیسم و تعصب دامنه ی گسترده دارد. مردم سزاوار بیانیه جهانی حقوق بشر بعنوان سند نظارتی جوامع می باشند.

پروکارتون می خواهد در این امر همکاری و کمک نماید.

جوایز ویژه برای کاریکاتور

آلبرت انیشتین برای تاریخ جهان تحت عنوان "مترادفی برای نبوغ" ایستاد. مجله ی تایمز او را در سال 1999 بعنوان چهره ی قرن بیستم چون "بزرگترین فیزیکدان تمام دوران" نامید. در سال 1921، آکادمی سوئدی در فیزیک به دلیل " کشف قانون اثر فتوالکتریک" به او جایزه نوبل داد. مدارس، مراکز تحقیقاتی، خیابان ها و جوایز به نام او نامگذاری شد. جایزه صلح آلبرت انیشتین یکی از آنها است و نشان می دهد چگونه تجلی او از حوزه ی فیزیک فراتر رفته است. یک قرن قبل، در سال 1920، توسعه ی نظریه ی نسبیت مشهور او در مطبوعات دنیا ارائه شد. از همان زمان، سیگار انیشتین در ابتکارات مهم دیگر نشان داده شد.

چیکو بوارک (Chico Buarque) در می سال 2019 جایزه کاموئینش (Camões ) را دریافت کرد و به ساخت تاریخ موسیقی و ادبیات برزیلی ادامه داد. بعلاوه، یکی از نمایندگان موسیقی محبوب برزیلی شد، او زندگی خود را با آرمان های دموکراتیک هدایت کرده است. طی دیکتاتوری نظامی برزیل (1985-1964)، او به ایتالیا تبعید شد و یکی از فعال ترین منتقدان در دفاع از دموکراسی شد. او با روزنامه ی طنز اُپاسکوئیم “O Pasquim”  (1991-1969) در اولین نسخه آن در ژوئن 1969 همکاری می کرد. خواننده و ترانه سرا و نیز نویسنده و بازیگر شد. قبل از جایزه کاموئینش، دو جایزه جابوتی (2006 و 2010) و جایزه تلکام پرتغال برای ادبیات (2010) دریافت نمود.

کاریکاتوریست ها می توانند آثار موضوع اصلی وگروه آزاد را همانند نسخه های قبل ارسال نمایند.

هنرمندانی که مایل نیستند در مسابقه شرکت کنند، می توانند آثار غیر رقابتی خود را برای ما ارسال نمایند.

5.1. کاریکاتورها باید اریجینال باشند. ما هر نوع تکنیک های گرافیکی را می پذیریم، آثار هنری دیجیتال با ایمیل ارسال گردند، کاریکاتورهای کشیده شده توسط صاحب اثر امضا شده با چاپ درجه یک و اریجینال برای این مسابقه ارسال شوند.

5.2. قطعات مجسمه های طنز از هر نوع ماده ای نیز می توانند ارائه شوند.

آثار هنری از اندازه های ذیل تجاوز ننمایند: در کاغذ 30*42 ساتی متر (A3)، قطعات مجسمه 30*30*42 سانتی متر

ایمیل: portocartoon@museudaimprensa.pt

 

فرم ورودی

منبع

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر