728 x 90

ترسیم کادر درمان در قامت رزمندگان؛ سهم یک کارتونیست در کرونا

ترسیم کادر درمان در قامت رزمندگان؛ سهم یک کارتونیست در کرونا
ترسیم کادر درمان در قامت رزمندگان؛ سهم یک کارتونیست در کرونا

یک هنرمند حوزه کارتون و کاریکاتور در تشریح آثار اخیر خود با توجه به شیوع ویروس کرونا گفت: پرستارها و پزشکان خط مقدم مبارزه با این ویروس هستند و با به تصویر کشیدن این سفیدپوشان در قامت رزمندگان جنگ شرایط امروز را با دوران دفاع مقدس مقایسه کردم.

منصوره دهقانی معتقد است کارتونیست دغدغه جامعه خود را دارد و می‌خواهد با قلم خود فرهنگ‌سازی کند تا جامعه در مسیر صحیح حرکت کند. 

وی به خبرنگار ایرنا گفت: در روزهایی که ویروس کرونا تمام بخش های مختلف کشور را تحت تاثیر خود قرار داده به فکر تولید آثاری بودم تا بتوانم جایگاه خود را به عنوان یک هنرمند در این شرایط بحرانی مشخص کنم و بر اساس همین تفکر، کارتون های متعددی خلق کردم که با توجه به دربرگیری وسیع آثار در جامعه نشان از موفقیت آنها است.

وی در تشریح آثار خود افزود: پرستارها و پزشکان خط مقدم مبارزه با این ویروس هستند و با به تصویر کشیدن این سفیدپوشان در قامت رزمندگان جنگ به عبارتی شرایط جنگی امروز را با آن دوران مقایسه کردم.

وی گفت: انتقادهای متعددی به این اثر وارد شد که نباید با استفاده از مقدسات، پزشکان و پرستاران را متهیج کرد درحالی که من بچه جنگ بودم و از جنگ فراری هستم ولی نباید فراموش کرد که امروز نیز در همان شرایط به سر می بریم.

این کارتونیست اثر فوتبال دستی خود را با تاکید بر وحدت مردم جهان توصیف کرد و گفت: در این اثر توپ را به ویروس کرونا تشبیه کردم که ۲ تیم به جای رقابت با یکدیگر در تلاش هستند که آن را از زمین خارج کنند چون معتقد هستم در چنین موقعیت هایی مردم و دولت در سراسر جهان باید با همکاری یکدیگر روشهای پیشگیری را انجام دهند.

وی در آثار دیگر خود که زمین را در دل ویروس جای داده است، چنین شرح داد: در این اثر در بزرگی ویروس اغراق کردم و به عبارتی قرنطینه زمین درون این ویروس شکل گرفته است. باید از تجربه مردم جهان همچون همچون قرنطینه، ضدعفونی کردن و غربالگری بهره بگیریم و از راه های انتخاب شده آنها استفاده کنیم. حاکمیت باید تلاش کند که راه های پیشگیرانه را اتخاذ کند و مردم نیز در کنار مسئولین و کادر درمانی همکاری کنند تا این مشکل زودتر برطرف شود.

وی در پایان با گلایه از شرایط کار در ایران گفت: برای هر اثر در مطبوعات ایران ۱۰۰ هزار تومان به کارتونیست ها پرداخت می کنند درحالی که من در سفارش های بین المللی ۱۰ برابر این مبلغ دریافت می کنم و تنها چیزی که سبب می شود در فضای رسانه ای ایران حضور داشته باشیم عشق و علاقه ای است که به مردم سرزمین خود دارم تا با تریبونی که کارتون برای من مهیا کرده است در جامعه اثرگذار باشم.

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر