728 x 90

گفتگوی اختصاصی با منصوره دهقانی در باره کارتون هایش با موضوع کرونا

گفتگوی اختصاصی با منصوره دهقانی در باره کارتون هایش با موضوع کرونا
گفتگوی اختصاصی با منصوره دهقانی در باره کارتون هایش با موضوع کرونا

شیوع ویروس کرونا با همه بحران هایی که در زندگی بشر پدیدآورده است، ذهن همه اقشار اجتماعی را درگیر کرده و طیف های مختلف اجتماعی به فراخور موقعیت اجتماعی خود، واکنش هایی در برابر این بحران فراگیر داشته اند و دارند اما واکنش هنرمندان و بخصوص هنرمندان کارتونیست از جنس متفاوت با تأثیرگذاری ویژه و به نسبت متفاوت تر و تأثیرگذارتری است.«منصوره دهقانی»هم یکی از هنرمندان کارتونیستی است که کارتون هایی قابل توجه با این موضوع خلق کرده و بازتاب خوبی هم در رسانه ها و شبکه های اجتماعی داشته اند. کارتون های این هنرمند بیان کننده دغدغه مندی این کارتونیست نسبت مسائل و مشکلاتی است که این ویروس موجبات پدید آمدن آنها شده و در این میان، برخورد عاطفی و دلسوزانه وی به عنوان یک زن درکارهایش کاملا مشهود و قابل توجه است است. دهقانی به ارائه تصاویری از تلاش های کادردرمان در مقابله با این ویروس پرداخته و درجاهایی هم هشدارهایی جدی به مخاطب مبنی برجدی گرفتن مصائبی که کرونا موچب بوجود آمدن شان می شود نیز می دهد.با منصوره دهقانی به همین بهانه گفتگویی کرده ایم که می خوانید :

 

با شیوع ویروس کرونا، شما هم مثل اکثر همکاران کارتونیست تان ، دست به کار شدید و کارتون های قابل توجهی، هم از لحاظ کیفیت وهم کمیت، با این موضوع کارکردید.درپرداخت به این موضوع، بیشتر چه رویکردی را دنبال کردید و دغدغه شما درخلق این آثارچه بود ؟

ابتدا باید بگویم که کارتونیست بودن یعنی دغدغه مند بودن. کارتونیست دغدغه‌ای را که از اجتماع و پیرامون خودش می گیرد تاب نمی آورد و با زبان نقد و بیان سورئالیستی آن را به منصه ظهور می کشد تا بر آن غالب شود و کمی ازدردها وآلام اش کاسته شود و در نهایت، تاثیر گذارشود و بتواند فرهنگ سازی کند.
دراین میان، دغدغه من نگاه همه جانبه به این مسأ له اپیدمیک بوده است. از پیشتازان خط مبارزه با این ویروس گرفته تا پرداختن به مسائل و مشکلاتی که به صورت موازی همه ما انسان ها را درگیر کرده است ازجمله حقوق کودکان، کودکان کار، زنان و...

 

ملاحت، نگاه استعاری کنایه آمیز و نیشخند زدن، از ویژگی های اساسی هنر کارتون در پرداخت به موضوعات است و با چنین رویکرد و جوهری، حتی موضوعات تلخ هم به شوخی گرفته می شوند و تلخی آنها بدین ترتیب برای مخاطب گرفته می شود .ویروس کرونا هم از این لحاظ پتانسیل زیادی دارد و هنر کارتون هم بدون تعیین تکلیف کردن برای هنرمند، جا دارد از این ظرفیت استفاده کند. ملاحت وطنازی چقدربرای تان در پرداخت به این موضوع اهمیت داشت چون به نظرمی رسد جز در یکی دو کارتون مثل «کرونا آویزان بر چوب لباسی»، بیشتر جوانب جدی مربوط به این ویروس و بحران هایش مدنظرتان بوده است مثل کارتونی ازشما با موضوع کاهش رشد اقتصادجهانی و یا کارهایی که بیشتر هشداردهنده و حاوی نکات بهداشتی است. خود شما چه تحلیل و نظری درباره نوع پرداخت تان به موضوع از این لحاظ دارید ؟

در این کارتون چوب لباسی، که شما مثال زدید ، سعی کردم با تلفیق گرز و ویروس کرونا و با قراردادن کرونا در کنار لباس مردانه، فضای خانه ای را به تصویر بکشم که در آن خشونت خانگی اعمال می شود. گویا در تصویر، مردی خسته و سرشار از خشم، از بیرون و متن اجتماع از راه رسیده و مخاطب را به ترس  و نگرانی وا می دارد. می‌بینید که من دراین کارتون، ضربه جدی طنز را مورد توجه قراردادم چون احساس می کنم طنز بیش ازآنکه وظیفه تلمیح و طنازی را برعهده داشته باشد، باید تأمل برانگیز و کوبنده باشد. باید کاری کنیم که ذهن مخاطب درگیر حل مسئله کارتون باشد تا اتفاق و رخداد ای رخ بدهد.

برخی از کارهای شما با موضوع کرونا در روزنامه منتشر شده است .آیا سفارش روزنامه به خاطر پوشش مسائل روز در ارتباط با کرونا در تعیین موضوع و نوع نگاه شما به کاردخیل بوده است ؟

من موضوع کارتون هایم را خودم انتخاب می کنم. یعنی سفارشی نیست و خب، خیلی معمول است که کارتونیست مطبوعاتی باید مدام اخبار روز را رصد کند و مدام با جامعه خودش همراه باشد تا بتواند از زبان جامعه و با استفاده ازابزارقلم به نقد و بیان مشکلات بپردازد.

همزمان با شیوع کرونا درایران، مسابقه بین المللی کارتون و کاریکاتور« ما کرونا را شکست می دهیم » به کوشش و دبیری سید مسعود شجاعی طباطبایی ، هنرمند کارتونیست و کاریکاتوریست و تصویرساز، شکل گرفت و راه افتاد و گویا آثاری قابل توجه با تعداد بی نظیری هم ازاغلب کشورهای جهان به دبیرخانه این مسابقه ارسال شده است. شما هم آثاری به این مسابقه ارسال کرده اید .درصورت تأیید این مسأله، کمی از کارهای ارائه شده تان به این مسابقه بگوئید ؟

بله در جریان این مسابقه بودم و ۵ اثر هم ارسال کردم. موضوع کارتون هایی که به این مسابقه ارسال کردم، درستایش از کادر درمانی، چگونگی برخورد رفتارهای مردمی در ایام قرنطینه و موضوعات معیشتی خانواده ها بوده است.

بازتاب کارتون های شما درمیان مخاطبان درفضای مجازی چه واکنش هایی را برانگیخته و باز خوردها بیان کننده چه فضا و نقطه نظراتی نسبت به این موضوع است ؟

خوشبختانه با استقبال خوبی ازچند اثرم مواجه شدم و یکی دوتا از آنها بازتاب جهانی بیشتری هم داشت چون به هرحال موضوع بحران جهانی و همه گیراست و زبان کارتون هم که بین المللی است. دریکی از کارتون هایم با عنوان «فقروکرونا»، پدرخانواده را درنقش کسی به تصویر کشیدم که دراثرفقر، مجبور است از خانه بیرون بیاید و خب در برگشت از بیرون به خانه ویروس کرونا دقیقاً روی وصله های اونشسته است.


درکارتون «پیشتازان خط مقدم» هم، که ازسوی کادردرمانی هم بازتاب های خوبی گرفتم، آنان را درقامت کسانی دیدم که جان برکف گویی درحال خنثی کردن ویروسی هستند که به لحاظ خطی بودن با مین مطابقت می‌کند.


جز کارهای خودتان ، بیشتر کارتون های کدام یک ازهمکاران تان را در ارتباط با این موضوع می پسندید و به چه دلیل ؟

خوشبختانه همکاران زیادی در زمینه ویروس کرونا کارهای بسیار زیبا و تاثیرگذاری خلق کردند .ازجمله دوست و همکارعزیزم«مهناز یزدانی» که روزی نبوده ویروس کرونا ازدستش درعذاب نباشد.
همچنین آقای علیرضا پاکدل، دوست و همکار گرامی ام ، که با خلق طرح های امیدوارانه ، دوپینگی برای این روزهای کادر درمانی کشور بودند.

اگرصحبت خاص دیگری دارید بفرمایید.

ممنون ازشما و فعالیت سایت ایران کارتون دراین ایام.

ما هم از شما به خاطر وقتی که در اختیارمان گذاشتید تشکر می کنیم.

 

در ادامه چند کارتون دیگر از منصوره دهقانی با موضوع کرونا را مشاهده می کنید :

فراخوان

نمایش بیشتر

هنرمندان

نمایش بیشتر

گالری

نمایش بیشتر

ویدیو

نمایش بیشتر